Dziecko nas rozdzieliło
Jesteście rodzicami. Minęły pierwsze, najbardziej burzliwe i emocjonujące tygodnie spędzone z nowonarodzonym dzieckiem. Oczekujecie, że znowu wszystko będzie tak jak dawniej. Ale nic już nie może być jak dawniej, bo już nie jesteście już tylko we dwoje.
Nagle możecie poczuć, że coś się miedzy Wami zaczyna psuć. Czy to możliwe, żeby dziecko, które jest waszym wspólnym cudem, Was rozdzieliło?
Gdy tata jest zazdrosny o dziecko
Kochasz swoje maleństwo, chcesz z nim być cały czas być, chcesz o nim cały czas myśleć, mówić. Na nic innego nie masz czasu, nie interesują Cię sprawy nie zawiązane z dzieckiem. Opieka nad nim daje Ci szczęście i zaspokaja Twoje potrzeby emocjonalne. Uważaj!
Zbudowałaś pełną miłości relację z dzieckiem, ale chyba na prawach wyłączności. Twój mąż (partner) może czuć się zazdrosny, niepotrzebny i domagać się włączenia go do rodziny. Czas, żebyś dała mężowi do zrozumienia, że ciągle jest dla Ciebie ważny i bardzo go potrzebujesz, choć może nie zawsze potrafisz mu to okazać. Jak?
reklama
Jak pokazać mężczyźnie, że po narodzinach dziecka nadal jest ważny
Przede wszystkim - po prostu mu o tym powiedz. Nie znacie przecież swoich myśli. Dobrze, jeśli na tę rozmowę znajdziesz jakiś specjalny czas, najlepiej gdy wasze maleństwo będzie już spało. Ustalcie, co jest dla was najważniejsze. Chcecie przecież być szczęśliwą rodziną. Powiedz mężowi, co w nim naprawdę lubisz i cenisz.
Mówiąc o tym, co Ci przeszkadza w waszym związku, zaproponuj, co i jak chciałabyś w nim zmienić. Wysłuchaj, co on ma do powiedzenia na ten temat, z pewnością znajdziecie wiele wspólnych rozwiązań na dręczące was problemy. Na początek możecie ustalić jeden wieczór w tygodniu, który będziecie mieć tylko dla siebie – w tym czasie dzieckiem może zająć się opiekunka, ktoś z rodziny czy przyjaciół.
Mąż się zmienił i chyba nie kocha naszego dziecka
Kiedy urodziło się maleństwo na początku mąż był bardzo przyjęty, dużo Ci pomagał, uczestniczył we wszystkich obowiązkach. Jednak od jakiegoś czasu pracuje do późna, czasem nawet w weekendy, rzadko czujesz jego wsparcie. Zadajesz sobie pytanie, dlaczego tak jest, może nagle przestał kochać ciebie i dziecko?
Po pierwsze, powiedz mężowi, co czujesz, że masz wrażenie, że nagle coś się miedzy wami zmieniło. Nie bądź jednak zbyt krytyczna, daj mu do zrozumienia, jak wielkie znaczenia miło dla Ciebie, to, że był przy Tobie, jak opiekował się dzieckiem. Zapewnij męża, że wciąż jest dla ciebie bardzo ważny, ale trochę się martwisz, ponieważ nie jest już tak zaangażowany jaki kiedyś.
Jemu również pozwól mówić o swoich uczuciach. Jak wielu ojców mógł się poczuć zagubiony i zakłopotany, kiedy Ty z dnia na dzień nabierałaś pewności w kontakcie z dzieckiem, a on nadal czuje się niepewnie. Być może też większa odpowiedzialność za Ciebie i dziecko sprawiła, że bardziej zaangażował się w pracę.
reklama
Żona po porodzie ciągle płacze, a ja nie wiem, jak jej pomóc
Czekaliście na dziecko, ale kiedy na świat przyszła Wasza pociecha Twoja żona często płacze, mówi, że nie da sobie rady, próbujesz ją wspierać, pocieszać, ale to niewiele daje. Spokojnie. Wiele kobiet po porodzie skarży się na rozbicie emocjonalne. Zwykle mija to w ciągu 2-3 tygodni.
Być może jednak Twoja żona cierpi na tzw. depresję poporodową. Jej objawy to m.in. niewiara we własne siły, zniechęcenie, brak apetytu, bezsenność. Kobieta sądzi, że nikt jej nie rozumie, uważa się za złą matkę. To ostatnie uczucie może być szczególnie bolesne.
Ta sytuacja jest trudna także dla ciebie, ojca, - starasz się jak możesz, ale bez większych rezultatów. Postaraj się dokładnie słuchać, co mówi Twoja żona o swoich odczuciach. Może po jakimś czasie dojdzie do wniosku, że jednak jest ktoś, kto wie, co się z nią dzieje.
Jeśli możesz, poproś o dyskretną pomoc jej matkę, siostrę czy przyjaciółkę. Uważaj jednak, by ta pomoc nie dotyczyła opieki nad dzieckiem - jeśli żona czuje się niepewnie jako matka, to widok kogoś, kto sobie lepiej radzi niż ona, jest ostatnim, jaki chciałaby oglądać. Pamiętaj, depresję poporodową można i należy leczyć. Zwróćcie się o pomoc do specjalisty - lekarza lub psychologa, im wcześniej to zrobicie, tym lepiej.
Seks po porodzie
Po urodzeniu dziecka zrezygnowaliście z seksu, przynajmniej na jakiś czas. On
w końcu zaczął nalegać, abyście znowu zaczęli się kochać. Jednak czujesz, że „coś” jest nie tak. Być może wydaje Ci się, że on jest bardziej wymagający, a może wręcz przeciwnie – że nie jesteś już dla niego tak atrakcyjna jaki kiedyś. Większość kobiet potrzebuje ok. 6- 8 tygodni by wrócić do pleni sił.
Zanim ponownie rozpoczniecie uprawiać seks, zastanówcie się razem, czy aby na pewno jesteś już gotowa do podjęcia współżycia? Odpowiedz sobie na pytanie, czy nie robisz tego tylko dla świętego spokoju. Jeśli tak, nie jest to dobre ani dla ciebie, ani - na przyszłość - dla waszego związku.
Mąż z pewnością potrzebuje miłości, ale powiedz mu, że potrzebujesz trochę czasu na nauczenie się roli matki i jeszcze nie interesuje cię seks. Jednak dodaj koniecznie, że bardzo go kochasz i chcesz, byście tworzyli rodzinę.
Jeśli jednak znów masz ochotę na miłość, zrobiłaś krok ku zmianie. Na początek nie wyznaczajcie sobie zbyt śmiałych celów. Zacznijcie od pieszczot, pocałunków, przytulania i bezpiecznych pozycji seksualnych po porodzie.
mgr Anna Ciechowicz
Bee, H. (2003). Rozwój człowieka na przestrzeni życia. Poznań: Wydawnictwo Zyska i S-ka
Bee, H. (2004). Psychologia rozwoju człowieka. Poznań: Wydawnictwo Zysk i S-ka Wydawnictwo
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień