Czy polip w szyjce macicy zagraża ciąży?

Czy polip w szyjce macicy zagraża ciąży?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że polipy (torbiele, cysty) to niegroźne schorzenie o łagodnym charakterze. Nie do końca wiadomo, dlaczego tworzą się torbiele i polipy (wiadomo tylko, że częściej pojawiają się u kobiet, których gospodarka hormonalna jest zachwiana), nie ma też żadnego sposobu na zapobieganie im.

Polip, torbiel – co to takiego?

Macica pokryta jest błoną śluzową zwaną endometrium. Czasami endometrium rozrasta się tworząc polip. Jest to maczugowaty twór, który może też przylegać do tkanki, z której powstał. Często polipów jest kilka. Jeśli taki polip rozwinie się w szyjce macicy, to mówimy o polipach szyjkowych, te tworzące się wewnątrz macicy to tzw. endometrialne. Niewielkie polipy nie dają żadnych objawów – lekarz wykrywa je w czasie badania kontrolnego – te szyjkowe lekarz może wykryć przy pomocy wziernika, do wykrycia endometrialnych konieczne jest badanie USG. Z czasem polipy mogą powodować plamienia lub krwawienia (zwłaszcza po stosunku) oraz dolegliwości bólowe.

reklama

Polip a ciąża - ewentualne trudności z poczęciem

Jeżeli polip zatyka wejście do szyjki macicy lub jest umiejscowiony u ujścia jajowodów, to może być przyczyną niepłodności. W takim wypadku lekarz podejmuje decyzję o leczeniu. Ponieważ przyczyną powstawania polipów są prawdopodobnie zaburzenia hormonalne, to lekarz może zalecić leczenie hormonami podawanymi doustnie. Po kilku miesiącach takiej terapii polip może zostać wchłonięty.

Można też zdecydować się na usunięcie polipa – jeśli jest on umiejscowiony w macicy, potrzebny jest zabieg. Mało inwazyjny – endoskopowy pozwala na precyzyjne usunięcie narośli i szybki powrót do zdrowia. Nieco starszą metodą, ale też bardziej obciążającą organizm jest łyżeczkowanie jamy macicy.

Zabieg ten jest wykonywany nieco „na oślep”, dlatego dziś lekarze coraz częściej odchodzą od tej metody. Wyciętego polipa bada się histopatologicznie, aby stwierdzić czy nie ma w nim nieprawidłowych komórek, co zdarza się bardzo rzadko. Bywa jednak i tak, że poważne zmiany – nowotworowe – przybierają postać polipa, dlatego badanie tkanki jest tak ważne.

Polip w ciąży powodem do obaw?

Jednak tym, co przyprawia o dreszcz zgrozy, jest informacja o polipie już wtedy, gdy kobieta jest w ciąży. Mógł tam być wcześniej, albo dopiero pojawić się w ciąży.

Zwykle objawia się on plamieniem a nawet krwawieniem z pochwy, często po stosunku lub badaniu ginekologicznym. Czasami to lekarz stwierdza obecność polipa w czasie rutynowego badania. Postępowanie w takim wypadku zależy od wielu czynników. Lekarz może zaproponować kolposkopię. Jest to badanie, które polega na tym, że śluzówkę pochwy i szyjki macicy można obejrzeć w dużym powiększeniu, co pozwala na ocenę polipów. Wykonuje się też badanie cytologiczne. Jeżeli polip okaże się duży, lekarz może zalecić usunięcie go oraz założenie szwu szyjkowego. Natomiast mniejsze polipy zwykle się obserwuje – zdarza się, że zostaną usunięte w czasie porodu i stanie się to samoczynnie. Jeżeli polip powoduje silne krwawienie, wówczas podaje się leki przeciwkrwotoczne. 

Jeśli polip był obecny jeszcze przed zajściem w ciążą, to niestety jest dla niej zagrożeniem – organizm co jakiś czas próbuje się go pozbyć, a to oznacza skurcze macicy, wówczas dochodzi też do usunięcia zarodka.

Ponieważ polip w macicy może skończyć się poronieniem, dlatego warto przed zajściem w ciążę skontrolować swoje zdrowie i wyleczyć wszelkie nieprawidłowości – także usunąć polipy. W czasie trwania ciąży niewiele można już zrobić. Natomiast jeżeli polip pojawił się już w ciąży i jest umiejscowiony na szyjce macicy, to zwykle nie stanowi większego problemu i nie jest groźny dla dziecka. Jest przyczyną plamień, nawet przez wiele tygodni. Na wszelki wypadek lekarz zaleci powstrzymywanie się od seksu w ciąży – chodzi o to, żeby nie uszkodzić polipa – jego naderwanie może być przyczyną znacznie bardziej niebezpiecznych krwawień, które trzeba jak najszybciej skontrolować – u lekarza lub w szpitalu.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: