Ból owulacyjny. Dlaczego go nie ignorować
Wiele kobiet podczas owulacji odczuwa ból w podbrzuszu. Nie zawsze jednak jest to ból owulacyjny. Może to być zwiastun kobiecych dolegliwości, którego nie powinny ignorować zwłaszcza kobiety, które planują ciążę bądź już starają się o dziecko. Jak rozpoznać ból owulacyjny? Jak sobie pomóc? Co powinno niepokoić? Kiedy iść do lekarza?
Co to jest ból owulacyjny?
Ból owulacyjny pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego (w 14. dniu przy 28-dniowym cyklu). Towarzyszy pęknięciu pęcherzyka Graafa w jajniku i pojawia się, gdy uwolniona zostaje dojrzała komórka jajowa. Charakterystyczne jest, że odczuwalny jest on wyłącznie po jednej stronie podbrzusza, choć może promieniować w okolice miednicy i pleców.
Ból owulacyjny często nasila się przy ruchu, szczególnie przy chodzeniu. Może mu towarzyszyć plamienie, a także mdłości, nudności czy pogorszenie samopoczucia.
Co charakterystyczne, dolegliwości nie występują w każdym cyklu miesiączkowym. Ból owulacyjny trwa zazwyczaj od kilku minut do kilku lub kilkunastu godzin (typowo od 12 do 24 godzin), chociaż czasami może trwać nawet 2-3 dni. Mija, gdy organizm wchłonie uwolnione płyny.
Przyczyny bólu owulacyjnego
Zakłada się, że ból owulacyjny wywołuje pęknięcie naczynka blisko pęcherzyka Graafa i dostanie się krwi do jamy otrzewnowej. Inną potencjalną przyczyną są skurcze jajowodu, które przemieszczają komórkę jajową w jego głąb. Według opinii wielu specjalistów ból owulacyjny jest wywołany naciągnięciem się torebki jajnika pod wpływem maksymalnej objętości pęcherzyka Graafa przed samym pęknięciem.
Ponieważ ból owulacyjny w połowie cyklu miesiączkowego uznajemy za coś normalnego, nie jesteśmy czujne i ignorujemy go. Ot, boli brzuch – trudno, tak po prostu jest. Niektóre z nas wręcz cieszą się, że dzięki niemu wiedzą, kiedy przypada szczytowa forma ich płodności - nie muszą obliczać dni płodnych.
Jednak u niektórych kobiet bolesna owulacja przybiera ostrzejszą formę i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, różny jest też czas jego trwania. Nie każdy ból jajnika jest związany z owulacją. Niepokoić powinien ból silny i dotkliwy, któremu towarzyszy osłabienie. Jednym słowem czujesz się naprawdę niedysponowana – i to już nie jest naturalne.
Inne przyczyny bólu brzucha podczas owulacji
Czy wiesz, że nie każdy ból podbrzusza jest związany z owulacją i nie każdy jest sygnałem, że pojawiły się dni płodne? Istnieją choroby, które mogą go powodować, a niektóre z nich mogą utrudniać zajście w ciążę. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu podczas owulacji?
reklama
Ból owulacyjny - torbiele
Ból owulacyjny może być objawem występowania torbieli narządów rodnych (torbiel to jedna z najczęściej występujących nowotworów łagodnych macicy), bardzo często towarzyszy PCOS, czyli zespołowi policystycznych jajników.
Szczególnie groźne są torbiele czekoladowe, czyli wypełnione są krwistą wydzieliną. Ich pęknięcie jest szczególnie groźne dla pacjentki i wymaga szybkiej interwencji lekarskiej.
Zespół policystycznych jajników (czyli PCOS) to zaburzenie występujące u 10 do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na zaburzeniu gospodarki hormonalnej i jest często przyczyną trudności w poczęciu dziecka. Torbiele podczas owulacji mogą pękać.
Endometrioza
Przerost endometrium (tj. przerost błony śluzowej trzonu macicy) to problem ginekologiczny, który dotyka kobiet w różnym wieku. Endometrioza występuje u 7–15% miesiączkujących kobiet i objawia się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, obfitym krwawieniem miesiączkowymi i bólem w obrębie podbrzusza, zarówno podczas menstruacji, jak i owulacji
Endometrioza jest bolesnym stanem, w którym tkanka menstruacyjna macicy wyrasta poza jamą macicy. Dotknięte chorobą obszary stają się podrażnione. Mogą pojawić się blizny lub zrosty. Ból towarzyszący chorobie opisywany jest jako pulsujący, nękający, ostry, czasem rozdzierający. Stosuje się terapię hormonalną lub/i operacje.
reklama
Choroby przenoszone drogą płciową
Ból owulacyjny może być wywołany przez choroby przenoszone drogą płciową, na przykład chlamydię, która może prowadzić do stanów zapalnych miednicy mniejszej. Bólowi towarzyszy często nieprawidłowa wydzielina z pochwy lub cuchnące upławy. Może pojawić się gorączka i pieczenie podczas oddawania mocz.
Objawy te mogą wskazywać na chorobę przenoszoną drogą płciową wymagającą pilnej pomocy lekarskiej. Bez leczenia infekcje i choroby przenoszone drogą płciową mogą prowadzić do niepłodności, a nawet stanowić zagrożenie dla życia.
Ból owulacyjny a zapalenie przydatków
Ból owulacyjny może być wywoływane jest przez bakterie, które powodują stan zapalny jajników i jajowodów (dostają się przez pochwę, w wyniku nieprawidłowej higieny intymnej lub współżycia z zakażonym partnerem).
Ból najczęściej odczuwalny jest w podbrzuszu, potrafi promieniować do pleców. Skurczowe bóle w niektórych przypadkach są niesamowicie ostre, w innych ból jest tępy i długotrwały. Podczas leczenia stosuje się antybiotykoterapię i podaje niesterydowe leki przeciwbólowe. Równocześnie stosuje się preparaty doustne i dopochwowe.
reklama
Ból owulacyjny a zrosty
Pod pojęciem zrostów mogą kryć się nie tylko te blizny, które powstały po operacjach czy chirurgicznych zabiegach ginekologicznych, ale także te, które wytworzyły się w efekcie źle leczonych (bądź zaniedbanych) przewlekłych stanów zapalnych jajników czy jajowodów.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Jak rozpoznać ból owulacyjny? Ból owulacyjny to ból o średnim natężeniu, który występuje tylko po jednej stronie podbrzusza (może także promieniować w okolice miednicy i pleców). Pojawia się w połowie cyklu miesiączkowego, czyli 14 dni przed spodziewaną miesiączką. Nie powinien jednak być tak silny, by uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie bądź znacznie obniżać jego dyskomfort.
Zgłoś się do lekarza, jeśli ból, który bierzesz za ból owulacyjny jest silny (czasem przypomina ból towarzyszący zapaleniu wyrostka robaczkowego), gdy towarzyszy mu gorączka, nudności czy wymioty, plamienia między miesiączkami, ból przy oddawaniu moczu bądź gdy ból trwa dłużej niż 3 dni. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból jak zwykle ci dokucza, a ostatnia miesiączka się nie pojawiła.
Lekarz, by ustalić, co jest przyczyną bólu owulacyjnego pojawiającego się w momencie owulacji, będzie chciał prześledzić twoje notatki - co miesiąc zapisuj więc daty oznaczające początek i koniec miesiączki, a także wystąpienia bólu i czas jego trwania. Lekarz zapyta również o charakter i lokalizację bólu.
Dodatkowo ginekolog przeprowadzi wywiad chorobowy i badanie fizykalne, zleci wykonanie badań laboratoryjnych czy innych (np. USG, badanie laparoskopowe). Ból jest objawem wymagającym diagnostyki i poszukiwania jego podłoża. Kluczowe jest leczenie przyczynowe, ponieważ tylko ono nie łagodzi objawów, a je likwiduje.
Domowe sposoby na ból owulacyjny
Co zrobić w przypadku pojawienia się bólu owulacyjnego? Żeby go złagodzić, możesz sięgać po domowe, sprawdzone sposoby. Co robić?
Weź leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Postępuj zgodnie z instrukcjami na etykiecie i nie przekraczaj zalecanej dawki. Zazwyczaj w łagodzeniu bólów jajnika są skuteczne tradycyjne leki zawierające paracetamol czy ibuprofen.
Zrób ciepły kompres. Niektóre kobiety zauważyły, że ciepły kompres łagodzi objawy. Prawdopodobnie dlatego, że ciepło zwiększa przepływ krwi oraz rozluźnia mięśnie. Część kobiet dla odmiany preferuje zimne kompresy. Sprawdź, co działa na ciebie najlepiej.
Odpręż się w kąpieli. Ciepła lub gorąca kąpiel może działać jak poduszka rozgrzewająca, która rozluźnia i łagodzi objawy.
Sięgnij po zioła. Pomóc powinien napar z krwawnika lub nagietka, który działa rozkurczająco, a tym samym zmniejsza napięcie w jamie brzusznej. Krwawnik dodatkowo poprawia stan naczyń żylnych, a tym samym minimalizuje przekrwienie.
Rozważ skorzystanie z tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli twoje objawy są bardzo uciążliwe, porozmawiaj z lekarzem o terapii hormonalnej. Leki antykoncepcyjne na receptę zapobiegają ciąży, częściowo, zatrzymując owulację. Omów z ginekologiem omówić zalety i wady pigułek antykoncepcyjnych i czy są one właściwym wyborem dla ciebie.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień