Czy w ciąży można zrobić tatuaż?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Czy w ciąży można zrobić tatuaż?

Niejedna przyszła mama marzy o tatuażu. Ty też? Ponieważ owa ozdoba ciała zostaje na całe życie, zanim się na niego zdecydujesz, musisz to dobrze przemyśleć. Czy w ciąży można zrobić tatuaż? Co powinnaś wiedzieć, nim się na niego zdecydujesz?

Czy w ciąży można zrobić tatuaż?

Choć fachowo wykonany tatuaż (zrobiony przez doświadczonego tatuażystę, w dobrym salonie), nie powinien zaszkodzić dziecku, i tak warto z decyzją o nim poczekać. Ciąża to nie jest dobry czas na robienie tatuażu – zarówno ze względu na wahania nastrojów i szczególny stan, w jakim się znajdujesz, jak i potencjalne zagrożenia.

reklama

Dlaczego w ciąży nie robić tatuażu?

Z wykonaniem tatuażu wiążą się różne nieprzewidziane sytuacje, a i możliwe są komplikacje - niebezpieczne dla mamy i dziecka. Zobacz, dlaczego w ciąży lepiej nie robić tatuażu.

Choroby zakaźne. Wykonanie tatuażu wiąże się z ryzykiem zarażenia się WZW typu B, WZW typu C czy wirusem HIV.

Niebezpieczne substancje. Związki chemiczne zawarte w tuszu mogą przenikać do płodu i być niebezpieczne dla dziecka. Nie przeprowadzono wprawdzie badań, które by to jednoznacznie potwierdzały, ale jednak takie ryzyko istnieje.

Stres. Wykonywanie tatuażu to sytuacja stresowa, a jak wiadomo kobiety w ciąży, jeśli tylko mogą, powinny takowych unikać. Wszelkie silne, nieprzyjemne uczucia i stres źle wpływają na dobrostan dziecka (mowa o wpływie kortyzolu, hormonu stresu, na malucha). Pamiętaj, że stres może przyczynić się do pojawienia się skurczów i przedwczesnego porodu. Choćby z tego względu wykonanie tatuażu warto w ciąży pominąć.

Skóra. Ta w ciąży jest delikatna, wrażliwa, mało odporna na bodźce i podrażnienia. Nie wiadomo, jak zareaguje na dotyk igły, ból, a i sam – wykonany już – tatuaż (może się źle goić). Ból i doznania to sprawa indywidualna, dlatego siłę reakcji ciężko przewidzieć.

Ciało. Trzeba pamiętać także o tym, że w ciąży kobieta dużo przybiera na wadze, a skóra się rozciąga. Tatuaż wykonany w tym czasie po porodzie może wyglądać zupełnie inaczej – często zdecydowanie mniej estetycznie.

Nastroje. Ciąża to szczególny czas, który cechują zmienność nastrojów, niestałość opinii, impulsywność i gwałtowność. Może się okazać, że podjęta pod wpływem impulsu i hormonów decyzja o wykonaniu tatuażu (bądź jego motywie) po porodzie nie będzie się wydawała już tak trafna.

Tatuaż najlepiej wykonać po porodzie

Czy w ciąży można zrobić tatuaż? Można, ale zdecydowanie lepiej przesunąć ten moment na później (tatuażysta w dobrym salonie i tak prawdopodobnie nie zdecyduje się na wykonanie tatuażu ciężarnej - przynajmniej powinien!). Chwila po porodzie, kiedy wszystko się ustabilizuje, wydaje się optymalna.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: