Lista akcesoriów dla niemowląt, które warto kupić
Opiekowanie się niemowlakiem jest piękną przygodą, ale i prawdziwym wyzwaniem. Oznacza mnóstwo radości, ale i obowiązków związanych z karmieniem, snem, pielęgnacją czy aktywnością maluszka tak w domu, jak i poza nim. Co kupić, by zapewnić dziecku bezpieczeństwo, zadbać o jego zdrowie i otoczyć go troską, a sobie ułatwić życie? Zobacz, jak wygląda lista akcesoriów dla niemowląt.
Wyprawka dla dziecka — lista przydatnych rzeczy
Wyprawka dla niemowlaka składa się z bardzo wielu różnych rzeczy – nie tylko ubrań oraz kosmetyków, ale i innych produktów, takich jak pieluszki jednorazowe czy pieluszki tetrowe. Co jeszcze powinno znaleźć się na liście? Przede wszystkim przedmioty, które pozwalają na zaspokajanie potrzeb dziecka oraz ułatwiają rodzicom opiekę nad dzieckiem i wykonywanie codziennych obowiązków (karmienie, pielęgnacja, higiena, sen, dbanie o zdrowie, rozrywkę i rozwój malucha).
Praktyczne rzeczy dla niemowlaka to między innymi:
- fotelik samochodowy,
- wózek,
- łóżeczko i akcesoria do łóżeczka,
- laktator,
- butelka, sterylizator do butelek,
- kocyk,
- niania elektroniczna,
- butelka dla niemowląt,
- laktator,
- poduszka do karmienia,
- karuzela nad łóżeczko,
- mata edukacyjna,
- chusta lub nosidło,
- przewijak,
- wanienka,
- termometr do kąpieli,
- zestaw do obcinania paznokci,
- aspirator do nosa,
- termometr do mierzenia temperatury ciała.
Lista akcesoriów „dużego kalibru”
Fotelik samochodowy
Fotelik samochodowy przydaje się w różnych okolicznościach, nawet w pierwszych dniach życia dziecka, w drodze do domu ze szpitala.
Ponieważ fotelik samochodowy ma zagwarantować bezpieczeństwo dziecka w samochodzie w razie nagłego hamowania czy kolizji, wybierając najlepszy należy zwrócić uwagę nie tylko na jego wygląd, ale i jakość wykonania, konstrukcję oraz posiadane funkcje i atesty.
Najważniejsze jest, by fotelik był dostosowany do wieku i wagi dziecka oraz posiadał pięciopunktowe szelki oraz certyfikat bezpieczeństwa wraz z homologacją.
Wózek
Wózek to obowiązkowy element każdej wyprawki dla noworodka i niemowlaka. Aby wybrać odpowiedni wózek dla dziecka, należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i komfort dziecka, wygodę rodzica oraz funkcjonalność.
Dostępne są różne opcje: wózki głębokie i spacerówki, wózki 2 w 1 i 3 w 1. Warto pamiętać, że z gondoli korzysta się jedynie przez kilka pierwszych miesięcy, a gdy dziecko samodzielnie siedzi, zamienia się ją na wózek spacerowy.
Na jakie rozwiązanie się zdecydować? To zależy od wielu czynników. Ważne jest, by wybrać wózek, który wpisuje się w tryb życia. Idealny wózek powinien być lekki, zwrotny, pojemny i odpowiednio zawieszony. Warto wziąć pod uwagę, że:
wózek głęboki jest dobrym rozwiązaniem na pierwszy wózek niemowlęcy. Wiążę się jednak z dużym wydatkiem, który szybko przestaje być użyteczny.
wózek wielofunkcyjny, choć jest droższy, przydaje się nawet do 4 roku życia dziecka. Pierwszy zakup przyda się noworodkom, następnie jako wózek dla niemowlaka, a później wózek spacerowy dla dziecka.
Do wózka dla dziecka można dokupić różne akcesoria, które pozwolą przygotować się na każdą okoliczność podczas spaceru. To parasol przeciwsłoneczny, moskitiera, folia przeciwdeszczowa, mufka dla mamy, torba, kosz zakupowy czy organizer.
Lista akcesoriów dla niemowlaka – na dobry sen
Łóżeczko
Łóżeczko dla niemowlaka, w odróżnieniu od kołyski, kosza Mojżesza czy łóżeczka dostawnego ma tę zaletę, że może służyć dłuższy czas. Dzięki regulacji można dopasowywać wysokość położenia materaca, a wyjmowane szczebelki pozwalają na możliwość swobodnego wyjścia w przypadku starszego malucha.
Kupując łóżeczko dla niemowlaka warto także zwrócić uwagę na materac. Najbardziej popularne są materace piankowe, kokosowo-gryczane, lateksowe czy lateksowo-kokosowe. Ważne, by wybrany model nie był ani zbyt twardy, ani zbyt miękki.
Akcesoria do łóżeczka
Do łóżeczka należy dokupić także prześcieradło, najlepiej takie, które jest miękkie i przyjemne dla skóry dziecka. By mieć pewność, że wilgoć nie przedostanie się do materaca, można je uzupełnić podkładem.
Warto też zakupić organizer na kosmetyki, różne akcesoria, kosmetyki czy chusteczki nawilżane, by mieć pod ręką najpotrzebniejsze rzeczy, również osłonki na szczebelki łóżeczka (ochraniacz do łóżeczka musi być nie tylko ładny i funkcjonalny, ale i bezpieczny). Niektórzy rodzice decydują się na baldachim.
Uwaga! Ponieważ im mniejsze dziecko, tym mniej rzeczy powinno znajdować się w łóżeczku, nie należy do niego wkładać maskotek, kocyków, kołderek czy poduszek.
Kocyk
W wyprawce niemowlaka nie może zabraknąćkocyka, a najlepiej dwóch, trzech, nawet czterech. Dlaczego? Po dwa — cienki, który sprawdzi się, gdy jest cieplej oraz grubszy na zimne dni — do domu i na zewnątrz (do wózka, fotelika samochodowego).
Kocyki niemowlęce przydają się codziennie podczas drzemki czy do nakrywania podczas leżenia. Najważniejsze jest, by wybrać kocyk dobrej jakości.
Niania elektroniczna
Niania elektroniczna jest przydatna zwłaszcza w większych mieszkaniach i domach. Dzięki niej można – na przykład podczas drzemki czy snu dziecka – znajdować się w innym pomieszczeniu, mając cały czas malucha na oku.
Niektóre modele niani elektronicznych posiadają funkcję monitora oddechu, która jest szczególnie przydatna w przypadku dzieci z tak zwanej grupy ryzyka (np. wcześniaków).
Akcesoria ułatwiające zasypianie
Warto także zaopatrzyć się w akcesoria ułatwiające zasypianie. To otulacze i śpiworki (otulacz, śpiworek i rożek to elementy wyprawki dla noworodka i niemowlaka, które pełnią podobne funkcje. Istnieją jednak między nimi pewne różnice), gniazda niemowlęce, szumiące i grające przytulanki oraz lampki. Można także kupić pozytywki i lampki w formie projektora.
Praktyczne rzeczy do karmienia niemowlaka
Butelka dla niemowląt
Jeżeli dziecko jest karmione piersią mlekiem mamy, to butelka przez pierwszych 6 miesięcy życia niemowlaka będzie przydatna tylko do przechowywania odciągniętego mleka. Wówczas wystarczy mieć jedną.
W sytuacji, maluch jest karmiony mlekiem modyfikowanym, dobrze jest kupić kilka butelek. Przyda się także szczotka do mycia butelek, termoopakowanie do utrzymania ciepłego mleka, podgrzewacz do butelek czy sterylizator do butelek (umożliwia unicestwianie mikroorganizmów na butelkach i smoczkach).
Laktator
Laktator (dostępne są modele ręczne oraz elektryczne) jest przydatny w wielu sytuacjach. Można z niego korzystać stale, ale i sporadycznie, tak na początku laktacji, jak i w jej trakcie. Przyda się każdej mamie, nie tylko tej, która chce karmić swoje dziecko piersią, ale również tej, która karmi piersią inaczej (za pomocą butelki).
Po porodzie laktator sprawdza się zarówno w przypadku przedwczesnego porodu, przy trudnościach z chwytaniem piersi lub ssaniem, gdy maluch słabo przybiera na wadze, ale i gdy piersi potrzebują czasu, by laktacja się rozkręciła i ustabilizowała.
Laktator pomaga także, gdy pojawiają się różne problemy uniemożliwiające karmienie piersią, takie jak nawał pokarmu czy brodawki o kształcie uniemożliwiającym dziecku swobodne ssanie, bolesna, poraniona czy zainfekowana brodawka, zastój pokarmu bądź noworodek ma za krótkie wędzidełko podjęzykowe i słabe napięcie mięśni twarzy. Sprawdzi się również w sytuacji, gdy mama chce bądź musi wyjść. Wówczas pokarm z butelki może podać tata, babcia czy niania.
Poduszka do karmienia
Poduszka do karmienia jest bardzo przydatnym gadżetem, który sprawdza się w wielu sytuacjach, tak w ciąży, jak i po porodzie.
Przede wszystkim poduszka do karmienia świetnie sprawdzi się u kobiet ciężarnych jako wsparcie leżącej pozycji bocznej. Umożliwia wygodne leżenie, ale i pomaga odciążyć kręgosłup, kiedy duży rozmiarów brzuszek utrudnia znalezienie wygodnej pozycji.
Po drugie poduszka umożliwia przyjęcie odpowiedniej pozycji podczas karmienia piersią. Po trzecie stanowi solidne podparcie dla dziecka, uczy które uczy się siadać, ale ma jeszcze problem z utrzymywaniem równowagi.
Poduszki, mufki i rogale do karmienia wykonane z bezpiecznych, przyjemnych, naturalnych materiałów. Mają specjalną konstrukcję i odpowiednie wypełnienie, które dba o komfort kobiety i dziecka podczas karmienia piersią.
Pierwsze zabawki niemowlęcia
Jeśli chodzi o pierwsze zabawki, przydatna może okazać się karuzela nad łóżeczko. Najlepiej, jeśli ma intensywne, kontrastujące ze sobą kolory, poruszające się elementy, a i wydaje uspokajające dźwięki. Na późniejszych etapach przydadzą się grzechotki, przytulanki, także klocki, puzzle i inne zabawki edukacyjne. Warto pamiętać, że to nie tylko umilacze czasu, ale i przedmioty, które zapewniają rozwój przez zabawę.
Mata edukacyjna
Gadżetem, który w tej sekcji się wyróżnia, jest mata edukacyjna - łączy praktyczne z pożytecznym, pozwalając uczyć się poprzez zabawę, a i wpierając rodzica w opiece nad niemowlakiem.
Przede wszystkim mata zabezpiecza malucha przed kontaktem dziecka z twardą i zimną podłogą, a i jest bezpieczna – maluchowi nie grozi upadek. Poza tym dzięki jej konstrukcji, leżące na niej dziecko poznaje kolory, faktury, dźwięki i kształty. Stymuluje motorykę i zmysły dziecka, także na późniejszych etapach rozwoju.
Zdrowie, pielęgnacja i kąpiel niemowląt – co powinna zawierać wyprawka?
Przewijak
W pielęgnacji dziecka przyda się przewijak, który można kłaść na stelażu, łóżeczku czy stole. Ponieważ dzięki niemu nie trzeba stale się pochylać podczas przewijania maluszka czy ubierania maluszka po kąpieli, jest wygodny i zbawienny dla kręgosłupa. Warto wybrać model z powierzchnią, którą można w łatwy sposób czyścić.
Pamiętaj, by przewijak przymocować do łóżeczka, a i nigdy na nim nie zostawiać dziecka samego!
Wanienka
Na liście akcesoriów dla niemowląt musi znaleźć się wanienka, najlepiej od razu większa, która umożliwia kąpiel noworodka i niemowlaka. Dzięki temu będzie służyła nieco dłużej.
Na rynku dostępne są też wanienki nakładane na wannę, które zajmują mniej miejsca oraz takie, które wymagają stelaża aluminiowego, na którym można taką wanienkę postawić.
Termometr do kąpieli
Termometr do kąpieli nie jest konieczny, niemniej dzięki niemu w prosty i szybki sposób można sprawdzić, czy woda do kąpieli ma optymalną temperaturę - nie jest za niska czy za wysoka
Niektóre modele posiadają także funkcję mierzenia temperatury otoczenia, posiadają timery i sygnały dźwiękowe. Ponieważ mają wodoodporne obudowy, mogą służyć także jako zabawki do kąpieli. Są też miłe dla oka, a co najważniejsze, także bezpieczne (są okrągłe, a ich odpowiednio wyprofilowane kształty tnie powodują skaleczeń).
Zestaw do obcinania paznokci
Do obcinania paznokci dziecka (ich regularne skracanie jest koniecznością), najlepiej nadają się małe nożyczki z zaokrąglonymi końcami lub cążki dla niemowląt przeznaczone dla dzieci od 1. dnia życia. Wiele kompletów posiada także pilnik dla niemowląt, którym delikatnie usuniemy niedoskonałości paznokcie maluszka mogące powodować zadrapania.
Nożyczki do paznokci dla niemowląt są niewielkie, wykonane z bezpiecznych materiałów. Posiadają specjalne profilowane, zaokrąglone końcówki. Dzięki temu są bezpieczne, tak jak i cążki. Obcinaczki dla niemowląt są komfortowe w użytkowaniu dzięki odpowiedniemu profilowaniu i precyzji.
Cążki i nożyczki do paznokci dla dzieci i niemowląt dostępne są z innymi akcesoriami takimi jak szczotki i grzebienie od włosów w zestawach zamkniętych w poręcznych etui.
Aspirator do nosa
Aspirator do nosa - manualny lub elektryczny - pomaga usuwać zalegającą wydzielinę z nosa i tym samym przywrócenie maluszkowi możliwości swobodnego oddychania. Sprawdza się zwłaszcza w przypadku infekcji wirusowej (przeziębienie, grypa) czy bakteryjnej, której towarzyszy katar. Dlaczego?
Małe dzieci nie potrafią jeszcze samodzielnie wydmuchać zalegającej wydzieliny, która utrudnia im oddychanie, picie, jedzenie oraz spanie. Co więcej zalegający w drogach oddechowych śluz może przyczynić się do rozwoju komplikacji zdrowotnych, takich jak zapalenie zatok przynosowych czy zapalenie ucha środkowego.
Wielu rodziców decyduje się na korzystanie z gruszki. Aspirator do nosa ma nad nią tę przewagę, że jest bardziej efektywny i bezpieczny. Odciąganie wydzieliny gruszką może być skomplikowane i nieprzyjemne dla dziecka, często także trwa dłużej.
Nie bez znaczenia jest, że gruszka jest też mniej higieniczna (z uwagi na swoją konstrukcję, która utrudnia utrzymanie higieny akcesorium) i bezpieczna (jej nieumiejętne stosowanie może powodować skaleczenia śluzówki nosa dziecka).
Termometr do mierzenia temperatury ciała
Istnieją trzy typy termometrów, które służą do pomiaru temperatury ciała. To termometr cieczowy, termometr elektroniczny dotykowy i termometr elektroniczny bezdotykowy. Urządzenia różnią się miedzy sobą nie tylko mechanizmem działania czy wyglądem, ale także czasem pomiaru, miejscem jego wykonywania oraz zakresem ewentualnego błędu pomiarowego. Każdy typ ma swoje zalety i wady.
Czym i jak prawidłowo mierzyć temperaturę niemowlakowi? U noworodków, to jest niemowląt poniżej 4. tygodnia życia, temperaturę ciała mierzy się za pomocą elektronicznego termometru dotykowego umieszczonego pod pachą (dół pachowy). U starszych dzieci jest to możliwe:
- termometrem elektronicznym dotykowym pod pachą (lub w odbycie),
- termometrem ciekłokrystalicznym (cieczowym, chemicznym) pod pachą (lub w odbycie),
- termometrem na podczerwień w uchu (na błonie bębenkowej za pomocą termometrów elektronicznych bezdotykowych dousznych).
Chusta lub nosidło
Choć chusta czy nosidło nie jest elementem obowiązkowym na liście wyprawka dla noworodka, warto je mieć, by ułatwić sobie opiekę nad dzieckiem.To bardzo wygodne rozwiązania, które pozwala na swobodne poruszanie rękami i nieobciążanie kręgosłupa. Korzysta z nich także dziecko. Bliskość mamy pozwala mu poczuć się bezpiecznie.
Chusta sprawdzi się w przypadku noworodka i młodszego niemowlaka. Nosidło przeznaczone dla starszych dzieci.
Jak kompletować wyprawkę dla niemowlaka?
Zwykle skompletowanie wyprawki dla noworodka to duże obciążenie dla domowego budżetu, jednak z odpowiednim planowaniem można znacznie obniżyć koszty.
Aby w domu mieć wszystko, co jest niezbędne do opieki nad dzieckiem, a i jego pielęgnacji, jednocześnie nie wydawać pieniędzy bez sensu, zakup wyprawki warto odpowiednio zaplanować i przemyśleć.
- Najważniejsze jest przygotowanie listy zakupów. Trzeba na niej uwzględnić różne rzeczy, od ubrań, przez kosmetyki (krem przeciw odparzeniom, żel do mycia ciała, delikatne chusteczki nawilżane), pieluchy jednorazowe po akcesoria. Warto pamiętać, że nieco inna będzie letnia, a inna zimowa wyprawka dla noworodka.
- Warto śledzić promocje w sklepach dla dzieci.
- Zakupy najlepiej rozłożyć w czasie. Kiedy zacząć kompletować wyprawkę dla dziecka?pierwsze zakupy rozpoczynając już w II trymestrze ciąży.
- Warto porozmawiać z bliskimi. Być może można liczyć na ich wsparcie - wiele rzeczy z listy "wyprawka dla noworodka" to doskonały prezent z okazji narodzin dziecka.
Nie warto się też niepotrzebnie stresować. Listy zakupów nie trzeba zamknąć w 100 procentach przed porodem (trzeba mieć jednak niezbędne, podstawowe rzeczy). Poza tym w miarę rozwoju dziecka może się okazać, że niektóre rzeczy są nieprzydatne, inne niepotrzebne na etapie pierwszych dni życia dziecka, a jeszcze inne, których nie było na liście, są koniecznością. Na szczęście obecnie to żaden problem - zakupy online pozwolą szybko uzupełnić braki w wyprawce.