Jak wybrać materac dla niemowlaka

Jak wybrać materac dla niemowlaka

"Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, aż się zepsujesz…”. Słynna fraszka Jana Kochanowskiego, której fragment został tu przytoczony, choć liczy już sobie około pięciuset lat, nadal jest niezwykle aktualna. Zdrowy tryb życia powinien być priorytetową sprawą dla każdego człowieka. Przede wszystkim jednak młodego człowieka. W tym kontekście szalenie ważny jest sen.

Podczas snu następuje regeneracja całego organizmu, a przede wszystkim naprawianie uszkodzeń powstałych w mózgu w czasie czuwania. Sen z punktu widzenia medycznego to po prostu wyłączenie aktywności ośrodkowego układu nerwowego i jego odnowa na poziomie fizycznym. To jest ta najbardziej podstawowa funkcja snu, ale oczywiście nie jedyna.

Wypoczęty maluch lepiej funkcjonuje, poza tym jego drzemka to jeden z nielicznych momentów w ciągu dnia, gdy rodzic ma parę chwil dla siebie. Ale sen dziecka jest ważny z jeszcze jednego powodu: to czas nie tylko intensywnej regeneracji, ale także niezwykle intensywnego rozwoju. Aby sen był efektywny, konieczne są odpowiednie warunki. W miejscu, gdzie kładziemy malucha nie powinno być zbyt głośno, gorąco ani zimno.

Materac dla dziecka powinien być nowy. Nawet jeśli w używanym materacu nie widać pofałdowań ani wgnieceń, mogą one być odczuwalne dla dziecka. Taki materac nie zapewni wówczas właściwego podparcia dla kręgosłupa i może przyczynić się do przyjmowania przez malucha nieprawidłowej pozycji. 

Najlepsze dla dzieci są materace średnio twarde, o możliwie gładkiej powierzchni, które podpierają kręgosłup dziecka leżącego na plecach równomiernie na całej długości, a w chwili, kiedy dziecko leży na brzuszku, umożliwiają odpowiednie rozłożenie ciężaru ciała.

Kolejną cechą, którą warto wziąć pod uwagę jest sprężystość. Materac powinien dopasować się do dziecka, ale z łatwością powinien powrócić do swojego pierwotnego kształtu. W żadnym wypadku nie może się stale odkształcać. Materac powinien być elastyczny i sprężysty, dostosowany do ciężaru dziecka.

reklama

Przede wszystkim jednak materac, na którym dziecko wypoczywa, powinien być dostosowany do jego osobistych preferencji. Każde dziecko ma inne, należałoby więc sprawdzić kilka rodzajów materaców, aby móc wybrać ten odpowiedni. Ponieważ jednak nie jest to produkt tani, przed decyzją kupna warto dowiedzieć się nieco o składzie każdego z nich i indywidualnych właściwościach

Poniżej przedstawiam najpopularniejsze materace dostępne na rynku. Wykonane z różnych materiałów i oferują różne właściwości produktu.

Materace z pianki poliuretanowej

Materace z pianki poliuretanowej są wyjątkowo lekkie, co czyni je łatwymi transporcie, podnoszeniu, przemieszczaniu czy nawet zwijaniu w rulon. Pianki wykorzystywane przy produkcji materaców charakteryzują się bardzo dobrym dopasowaniem do kształtu ciała, bardzo precyzyjnym dopasowaniem do kształtu i ciężaru newralgicznych punktów takich jak biodra, łopatki czy ramiona podczas snu na boku. Niestety są również bardzo nietrwałe, a ich niewłaściwe użytkowanie (np. niedopasowanie do ciężaru dziecka) sprawia, że tzw. „cykl życia produktu” będzie bardzo krótki. Podstawową zaletą materacy z pianki poliuretanowej jest ich cena. Można je zakupić już za ok. 70 PLN.

Materace kokosowe i z łuski gryki

Materace kokosowe i z łuski gryki- wyróżniają się na rynku przede wszystkim dwiema stosunkowo niecodziennymi warstwami. Jedna z nich jest bowiem wkładem kokosowym, którego twardość jest bardzo dobra dla noworodków, a przy tym zapewnia odpowiednią wentylację w zgodzie z naturą. Druga warstwa natomiast to wkład z gryki, która dopasowuje się do ciała, zapewnia odpowiednią twardość, a przy tym gwarantuje prawidłowy rozwój dziecka i troszczy się o jego wygodę. Pomiędzy tymi warstwami znajduje się dodatkowo wkład piankowy. Jego zadaniem jest nadanie materacowi elastyczności i zwiększenie komfortu. Materace takie są lekkie, naturalne, a przy tym antybakteryjne i hypoalergiczne. Są elastyczne, pochłaniają wilgoć, są więc dobre dla dziecięcego kręgosłupa.

reklama

Gryka nie jest polecana dla maluchów poniżej 6. miesiąca życia, dlatego często można spotkać materace kokosowo-gryczane. Przez pierwsze pół roku dziecko powinno spać na stronie kokosowej.

Najważniejszą wadą w opiniach, z jakimi się spotkałam to przede wszystkim fakt zalęgania się robaków. Podobno robaki mogą zalegnąć się już w magazynie i sklepie lub w domu. Wystarczy odrobinę wilgoci, a nowi „lokatorzy” potrafią ukąsić dziecko w trakcie snu. Robaki mogą pojawić się w materacu typu gryka-kokos oraz gryka-kokos-pianka i podobno insekty w tych materacach to dość powszechne zjawisko. Dodatkowo kwestia higieniczna. Jeśli materac się ubrudzi raz, to plama już zostanie na zawsze. Plamy mogą pojawić się również, gdy dziecko jest chore – nie zawsze zdąży na czas zareagować kiedy zdarzą się wymioty, a niemowlaki czasami mają tendencję do ulewania. Mimo wszystko jest o jeden z najbardziej popularnych typów materaca. Można je nabyć już za ok. 80 PLN.

Materace bonellowe

Materace bonellowe (sprężynowe) – dostosowują się do sylwetki i są odporne na odkształcenia. Ich cena waha się w granicach 200-350 PLN, w zależności od warstwy jaka jest zastosowana.

Materace lateksowe

Materace lateksowe są dosyć drogie. Również charakteryzują się wysoką elastycznością i bardzo dobrą gęstością, a dodatkowo są antybakteryjne. Nie zatrzymują wilgoci i zaliczają się do grona materacy „oddychających”. Materace wykonane z naturalnego lateksu moją uczulać. Ich cena zaczyna się od ok. 250 PLN.

reklama

Podsumowując: na rynku możemy znaleźć zarówno materace tanie, jak i te droższe. Nie zawsze jednak należy patrzeć tylko na cenę, ale przede wszystkim na właściwości produktu. Jak napisałam na początku – trzeba dostosować wybór do indywidualnych preferencji dziecka. My swoim chłopcom kupiliśmy materace piankowe, które u nas świetnie się sprawdzają. Gdyby jednak dzieci były ewidentnie niewyspane bądź dostałyby uczulenia, wtedy trzeba byłoby szukać innych rozwiązań. Najważniejsze to zdrowie i komfort malucha i przez ten pryzmat należy patrzeć dokonując wyboru. Słodkich snów!

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: