Jak ubrać dziecko do śpiworka zimowego na spacer?

Jak ubrać dziecko do śpiworka zimowego na spacer?

Ubieranie dziecka do śpiworka zimowego na spacer zależy od kilku czynników, takich jak temperatura na zewnątrz, grubość i ocieplenie śpiworka, ale i wiek dziecka. Nieco inaczej trzeba postępować w przypadku noworodka czy niemowlaka, który jeździ w wózku głębokim, a inaczej starszego niemowlęcia, które samodzielnie siedzi w spacerówce.

Co to jest śpiworek dziecięcy do wózka i dlaczego warto go mieć?

Śpiworek zimowy to element odzieży, który sprawdza się u maluchów, gdy te podczas spaceru przebywają w wózkach, a na zewnątrz panuje chłód, wieje wiatr, pada deszcz lub śnieg. Śpiworki są zazwyczaj wodoodporne i wykonane z materiałów odpornych na wiatr, cechują się miękkim i przytulnym wnętrzem (np. z polaru lub bawełny).

Dlaczego warto mieć śpiworek zimowy do wózka? Przede wszystkim dlatego, że dba o komfort dziecka. Jest zaprojektowany tak, aby szczelnie otulać malucha, a jednocześnie pozwalać mu na swobodę ruchów. Śpiworek zimowy to także wygoda dla rodzica: jest wygodny i łatwiejszy do założenia niż kombinezon.  

Od jakiej temperatury śpiworek do wózka?

Śpiworek do wózka przydaje się, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 15°C. Zimowy, czyli cieplejszy śpiworek zimowy do wózka, sprawdza się przede wszystkim przy minusowych temperaturach. Kiedy nie ma mrozu, może być za gruby i zbyt ciepły.  

Jak ubrać dziecko do śpiworka na spacer — podstawowe zasady

Wybierając się na spacer z dzieckiem warto trzymać się zasady, która mówi, by ubierać malucha „na cebulkę”, czyli warstwowo. Dzięki temu łatwiej można dostosować ubranie do warunków (w zależności od potrzeby można szybko zdjąć zbędną warstwę lub dołożyć kolejną).

Noworodkowi czy niemowlakowi, który podczas spaceru nie korzysta z własnych nóżek, najlepiej zakładać o jedną warstwę ubrań więcej, niż sobie. Warto pamiętać, że o ile starsze maluszki spędzają czas na dworze aktywnie, rozgrzewając się, bobasy podczas spaceru są statyczne: leżą w gondoli bądź siedzą w spacerówce.

Podczas spaceru trzeba często sprawdzać kark dziecka (nie dłonie ani stopy, które mogą być chłodne, nawet jeśli dziecku jest ciepło). Jeśli jest spocony, dziecko jest przegrzane (wówczas warto ściągnąć jedną warstwę odzieży), a jeśli zimny — dziecko potrzebuje więcej warstw ubrań (np. ciepła bluza z polaru) lub kocyka.

Warto kupować ubranka wykonane z naturalnych materiałów wysokiej jakości, które są bardziej komfortowe i przewiewne, dzięki czemu zapewniają ciepło i wygodę (dobrze chronią przed chłodem, a jednocześnie przepuszcza powietrze, dzięki czemu dziecko się nie poci). Dobrze, by ubrania dla dziecka miały miękkie szwy, nie posiadały zaś zbędnych guzików czy drażniących metek.

reklama

Jak ubrać dziecko do śpiworka zimowego?

Jak ubrać dziecko do śpiworka zimowego? Najlepiej — w zależności od pogody — ubrać maluszka w dwie lub trzy warstwy odzieży:

 

  • warstwa bazowa — bawełniane body z długim rękawem, rajstopy i koszulka lub pajacyk,
  • warstwa druga — cieplejszy pajacyk lub spodnie i bluzka,
  • warstwa trzecia — ciepły sweterek, bluza, polar (i spodnie).

Nie można zapomnieć o takich akcesoriach jak skarpetki, ciepła czapka zakrywająca czoło i uszy, rękawiczki (najlepiej wodoodporne, jeśli spacer jest dłuższy, panuje wilgoć, jest zimno) i szalik (komin, golfik).

Jeśli jest bardzo zimno, można lekko osłonić twarz dziecka chustką lub szalikiem — tak, by zagwarantować dostęp świeżego powietrza. W przypadku ekstremalnie niskich temperatur dobrym pomysłem jest położenie koca pod lub nad śpiworek.

W przypadku noworodków lepiej unikać wychodzenia na dwór przy niskich temperaturach. W takiej sytuacji sprawdza się werandowanie (ubranie w ciepłe ubranka i postawienie wózka przy otwartym oknie). Z pierwszym spacerem z noworodkiem nie ma się co śpieszyć.  Zimowe spacery z niemowlakiem dobrze jest ograniczać do krótszych wyjść. 

Zimowy spacer z niemowlakiem — o czym jeszcze pamiętać?

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa, stąd należy ją chronić przed mrozem czy wiatrem. Sprawdza się krem ochronny stworzony z myślą o maluchach. Krem na zimę dla niemowlaka powinien zawierać naturalne składniki, takie jak masło shea, wosk pszczeli czy oleje roślinne, które tworzą warstwę ochronną i zapobiegają utracie wilgoci. Ważne jest, aby był hipoalergiczny i pozbawiony substancji drażniących, takich jak sztuczne barwniki czy zapachy.

Podczas zimowego spaceru przydać się może także folia przeciwdeszczowa w przypadku opadów śniegu. Można nią przykryć wózek, zabezpieczając dziecko, śpiworek i kocyk.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: