Kocyki dla dziecka na lato i wiosnę — jaki wybrać?

Kocyki dla dziecka na lato i wiosnę — jaki wybrać?

Ciepłe dni to wyjątkowy czas na spędzanie czasu z dzieckiem poza domem. Nie da się jednak wyjść z maluchem nie zabierając całej torby rozmaitych produktów. Jednym z niezbędników jest kocyk, który ma kluczowe znaczenie, aby dziecko się pod nim nie przegrzewało. Poza tym ważne jest, czy materiał jest przewiewny, antyalergiczny, a sam kocyk zapewni dziecku odpowiednie warunki i będzie miły w dotyku.

Pamiętajmy również, że wiosną i latem kocyk spełnia również inne funkcje niż dawanie ciepła – chroni także przed słońcem i owadami.

Jaki jest najlepszy kocyk dla dziecka na lato i wiosnę?

Wybierając kocyk dla dziecka warto sugerować się kilkoma cechami:

Materiał, z jakiego wykonano kocyk

Najpopularniejszymi kocykami dla niemowlaków ale i starszych maluszków koce wykonane z dzianiny bambusowej. Jest to kocyk na każdą porę roku, bo ma naturalne właściwości termoregulacyjne i zawsze zapewnia dziecku odpowiednią temperaturę. Dodatkowo chroni przed przegrzaniem, co jest niezwykle istotne. Tkanina bambusowa pochłania wilgoć, ma właściwości antybakteryjne, a mokry koc szybko schnie. Poza tym jest niezwykle miękki i miły w dotyku.

Jego konkurentem jest kocyk bawełniany, bowiem bawełna jest równie delikatna i bezpieczna dla dzieci, dodatkowo nie uczula. Kocyki bawełniane mogą być wykonane zarówno z tkanin włóczkowych (np. kocyki ze splotami warkoczowymi), flanelowych, frotte i innych. Zatem możemy wybrać odpowiedni dla dziecka i temperatury na dworze.

Naturalny kocyk na ciepłe dni to kocyk muślinowy. Należy jednak pamiętać, że jest to delikatna, lecz i bardzo lekka tkanina, zatem taki kocyk najlepiej sprawdzi się w gorące, letnie dni lub w mieszkaniu. Ma on jednak niewątpliwe zalety, bo z każdym praniem materiał staje się bardziej miękki i miły w dotyku. Poza tym skóra pod nim świetnie oddycha.

Na chłodniejsze dni idealny będzie za to koc z wełny merino. Ona również ma właściwości termoregulacyjne, zatem można ich używać nawet wiosną i latem, aczkolwiek jak w przypadku bawełny – te kocyki również mogą być wykonane z różnego typu tkaniny merino. Najgrubsze warto zostawić na jesienne i zimowe spacery.

reklama

Funkcja kocyka

Chociaż wydawać by się mogło, że kocyk może pełnić tylko jedną rolę, to w praktyce każda mama wie, że służy on bardzo wielu aktywnościom – do przykrycia, do leżenia na nim, do zabawy, do gryzienia i ssania, do ukrycia się podczas zasypiania itd. To dlatego powinna go zawierać każda lista akcesoriów dla niemowląt, które warto kupić.

Dlatego zawsze warto stawiać na naturalne materiały. Skóra dziecka jest delikatna i łatwo ją podrażnić, zwłaszcza, gdy robi się ciepło i maluch zaczyna się pocić. Naturalne tkaniny będą chronić skórę dziecka i bez względu na sposób użytkowania kocyka – zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

Dla dziecka w jakim wieku – rozmiar

Pamiętać należy również, że rozmiar kocyka ma znaczenie. Nie bez powodu kocyki produkowane są w różnych rozmiarach, od tych najmniejszych, czyli 75x90 cm. Dzieje się tak dlatego, że dziecku łatwiej jest leżeć pod kocykiem, który nie jest zbyt wielki i ciężki dla jego ciała. Może się wtedy swobodnie poruszać i czuć się bezpiecznie.

Pod zbyt dużym kocem może mieć kłopoty z przewracaniem z boku na bok, zaplątać, a nawet bardzo spocić, z powodu braku możliwości odkrycia się. Najbezpieczniejszy rozmiar, to ok. 80x100 cm, dzięki czemu kocyk nie będzie zbyt duży i ciężki, a jednocześnie posłuży dłużej niż rok.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: