5 sygnałów, że twoje dziecko ma alergię

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
5 sygnałów, że twoje dziecko ma alergię

Martwisz się, że twoje dziecko wciąż pada ofiara wirusów, bo kaszle i ma katar? A może wydaje ci się, że ma wyjątkowo delikatną skórę, bo często jest sucha i pojawiają się na niej wypryski? Istnieje też inna możliwość – być może twoje dziecko jest alergikiem. Po czym to rozpoznać? Jakie sygnały świadczą o tym, że twoje dziecko ma alergię?

Czym jest alergia?

Alergia to nadmierna reakcja organizmu na działanie różnych substancji. Wśród najczęstszych czynników wyzwalających u dzieci reakcje alergiczna jest żywność i czynniki środowiskowe, takie jak pyłki, kurz czy pleśń. Bardzo często jest skłonnością dziedziczną. Jak je rozpoznać? Oto 5 sygnałów, że twoje dziecko ma alergię

  1. Dziecko ma suchą, łuszczącą się skórę
  2. Maluch wciąż kaszle
  3. Pojawia się świszczący oddech i duszności
  4. Dziecko wymiotuje po jedzeniu i boli je brzuch
  5. Dziecko wygląda, jakby się oparzyło pokrzywą

Dziecko ma suchą, łuszczącą się skórę

Jeśli twoje dziecko ma suchą i pękającą skórę, na której pojawia się łuszcząca się wysypka, a zmiany te najczęściej pojawiają się w zgięciach kolan i łokci, na szyi i twarzy, ale także na innych częściach ciała (nadgarstki, kostki nóg) może się okazać, ze cierpi na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. To jedno z najczęściej występujących przewlekłych schorzeń skóry.

Skóra osoby, którą dotknął AZS jest zaczerwieniona, sucha, swędzi i łuszczy się, ma tendencje do nawracających zakażeń bakteryjnych. Jego przyczyną jest nieprawidłowa reakcja immunologiczna organizmu na małe dawki antygenów. Dochodzi do nadmiernego wytwarzania przeciwciał IgE, skierowanych przeciwko tym alergenom, czyli dochodzi do nadmiernej reakcji immunologicznej.

reklama

Maluch wciąż kaszle

Kaszel, który jest uporczywy i pojawia się wówczas, gdy dziecko śmieje się, płacze, biega lub się zdenerwuje, męczy i dziecko, i rodzica. Jeśli utrzymuje się przez kilka tygodni lub miesięcy, a towarzyszą mu takie objawy jak swędzenie i łzawienie oczu, zatkany nos i katar – to mogą być objawy alergii wywołanej przez kurz, pyłki, zanieczyszczenia lub obecność zwierząt.

Idź do lekarza, by wykluczyć chorobę wywołaną kontaktem z wirusem czy bakterią. Obserwuj dziecko. Być może uda ci się ustalić, kiedy pojawia się kaszel, co go wywołuje. Pamiętaj, że testy alergiczne, ale i dokładna historia choroby, są najlepszymi narzędziami diagnostycznymi.

Pojawia się świszczący oddech i duszności

Kiedy zaobserwujesz u swojego dziecka świszczący oddech, duszność i trudności z oddychaniem, nasilające się podczas kontaktu z zimnym i wilgotnym powietrzem lub po podjęciu aktywności fizycznej, koniecznie idź do lekarza i wykonaj zlecone badania i testy alergiczne. Pamiętaj, ze nieleczona alergia może przejść w astmę.

Nie każdy świszczący oddech będzie zwiastował astmę, ale jest dość jednoznacznym objawem alergii. Koniecznie prowadź dzienniczek objawów. Zapisuj każdą obserwację – kiedy pojawia się świszczący oddech i duszności.

reklama

Dziecko wymiotuje po jedzeniu i boli je brzuch

Kiedy po zjedzeniu niektórych produktów pojawią się sensacje ze strony układu pokarmowego – dziecko skarży się na ból brzucha, a nawet wymiotuje - to znak, że coś mu szkodzi, że jakiś  składnik pokarmowy wywołuje niepożądane dolegliwości. Objawy alergii pokarmowej zazwyczaj pojawiają się szybko, zazwyczaj w ciągu kilku minut do pół godziny i nie więcej niż dwie godziny po jedzeniu. Najczęściej małe dzieci alergizują: mleko, jaja, orzechy, sezam i soja. U starszych dzieci będą to częściej pszenica i skorupiaki.

Zastosuj dietę eliminacyjną. Prowadź dzienniczek żywności i obserwuj dziecko. W przypadku zaobserwowania objawów każdej reakcji alergicznej niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Musisz wiedzieć, że jeśli reakcja będzie wyjątkowo silna, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Jeśli widzisz, że stan dziecka jest niepokojący, wezwij karetkę pogotowia.

Dziecko wygląda, jakby się oparzyło pokrzywą

Zmiany skórne, które wyglądają jak poparzenie pokrzywą, to nic innego jak pokrzywka, objaw alergii. Owe blade, wypukłe wykwity o kolistym kształcie z czerwonawą otoczką. mogą mieć rożne rozmiary i występować tak pojedynczo, jak i w skupiskach. Towarzyszy im silny świąd. Zmiany pojawiają się nagle, w dowolnym miejscu na ciele. Utrzymują się od kilku godzin do tygodnia.

Co robić? Leczenie zależy od nasilenia dolegliwości. W wielu przypadkach łagodna pokrzywka nie wymaga leczenia – nie jest dokuczliwa, znika sama. Jeśli objawy alergii są łagodne, podaj przepisany przez lekarza lek przeciwhistaminowy. Warto ustalić przyczynę, by móc unikać kontaktu z alergenem lub czynnikiem wywołującym pokrzywkę.
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: