Pokrzywka alergiczna
Widząc na skórze dziecka grudkowate plamy, które wyglądają jak pamiątka po bliskim spotkaniu z pokrzywą, wpadasz w panikę. Zastanawiasz się, co jest ich przyczyną. Zachodzisz też w głowę, jak się ich pozbyć, a i ulżyć dziecku.
Jak wygląda pokrzywka
Pokrzywka, bo o niej mowa, to dość powszechna dolegliwość. Objawia się jako blade, wypukłe wykwity o kolistym kształcie, z czerwonawą otoczką. Mogą one występować pojedynczo, jak i tworzyć skupiska. Mogą być małe lub duże, może ich być niewiele, ale i całkiem sporo. Jednym słowem pokrzywka pokrzywce nierówna.
Zmiany pojawiają się nagle, w dowolnym miejscu na ciele, i utrzymują na niej od kilku godzin do tygodnia, choć bywa, że i dłużej. Jeśli zmiany skórne pojawiają się i ustępują w ciągu 6 tygodni, mamy do czynienia z pokrzywką ostrą. Jeśli sytuacja trwa powyżej 6 tygodni – pokrzywką przewlekłą.
Charakterystyczne dla pokrzywki jest to, że towarzyszy jej silny świąd.
reklama
Co może wywołać pokrzywkę?
- kontakt z alergenem (żywność, leki),
- ekstremalne temperatury (pokrzywka z zimna, pokrzywka z gorąca),
- zwierzęta domowe
- ekspozycja na słońce
- stres,
- infekcje pasożytnicze, choroby, zakażenia wirusowe
- kontakt z chemikaliami
- ukąszeniai użądlenia owadów
Stąd wyróżniamy:
- pokrzywkę alergiczną (najczęściej związana z uczuleniem na pokarmy, leki),
- pokrzywkę niealergiczną (w tym pokrzywki fizyczne na ciepło, zimno, ucisk),
- pokrzywkę objawową (towarzysząca innym chorobom),
- pokrzywkę idiopatyczną (o nieznanej etiologii).
reklama
Pokrzywka a alergia
Pokrzywka to reakcja naczyniowa, a pojawienie się zmian skórnych to efekt przedostawania się osocza z naczyń krwionośnych do skóry. Owa reakcja wywołana jest m.in. histaminę, ale i inne substancje chemiczne uwalniane z komórek krwi. Nie każda pokrzywka ma jednak charakter alergiczny.
Jeśli jest to reakcja na kontakt z alergenem, oprócz objawów skórnych, może pojawić się biegunka, wymioty, ból brzucha i stawów. W co drugim przypadku towarzyszy jej obrzęk tkanki podskórnej, który może objąć okolice oczu, ust, ręce czy stopy. W rzadkich przypadkach może zakończyć się wstrząsem anafilaktycznym.
Pokrzywka ostra najczęściej wywołana jest alergią, z kolei w przypadku pokrzywki przewlekłej w większości przypadków przyczyna pozostaje nieustalona.
Jak leczyć pokrzywkę?
Leczenie zależy od nasilenia dolegliwości. Po pierwsze warto ustalić przyczynę, by móc unikać kontaktu z alergenem lub czynnikiem wywołującym pokrzywkę.
W wielu przypadkach, łagodna pokrzywka nie wymaga leczenia – nie jest dokuczliwa, znika sama. Jeśli towarzyszy jej świąd, lekarz może zalecić leki przeciwhistaminowe, a nawet uspokajające.
Jednak możesz pomóc swojemu dziecku stosując:
- Letni prysznic lub kąpiel
- Chłodne kompresy
- Wkładając mu luźne ubrania
- Starając się proponowac zabawy, które nie są forsowne i nie powodują zgrzania, które może wzmacniać dyskomfort