Alergia na soję
Soja, podobnie jak mleko, jajka czy orzechy ziemne jest silnym alergenem, choć reakcje uczuleniowe częściej dotyczą dzieci. Problem jest dość powszechny, ponieważ w ciągu ostatnich lat znacznie wzrosła jej popularność, a co za tym idzie – spożycie. Jest ona obecna w codziennym menu, zwłaszcza w diecie wegatarian, jako substytut mięsa, występuje także w większości produktów spożywczych.
Objawy alergii na soję
Soja zawiera białka o wysokiej masie cząsteczkowej - są one substancją uczulającą. Wywołane przez nią dolegliwości są podobne do tych, które można zaobserwować w niemal wszystkich rodzajach alergii pokarmowych - na ryby, mleko czy owoce. Objawy mogą różnić się nasileniem, mogą także występować w obrębie jednego układu, a i być kompilacją różnych dolegliwości. W przypadku silnych reakcji może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.
- W obrębie układu oddechowego: trudności w oddychaniu, chrypka, kaszel, świszczący oddech, katar alergiczny.
- Ze strony układu pokarmowego: pieczenie w ustach, podrażnienia gardła, zaczerwienienie i obrzęk języka, ból brzucha, wymioty, mdłości, biegunka, refluks.
- Kłopoty ze skórą: pokrzywka, czerwone plamy, obrzęki, swędzący obrzęk skóry.
reklama
Alergia na soję
Wyróżniamy dwa rodzaje alergii na soję – pierwotną i wtórną.
Pierwotna alergia na soję - nadwrażliwość na soję powstaje po jej spożyciu. Nie powoduje to jednak wystąpienia zauważalnych objawów chorobowych, dopiero ponowny kontakt może spowodować reakcję alergiczną. Najczęściej dotyka ona niemowlęta i małe dzieci, które z uwagi na alergię na mleko krowie spożywają produkty mlekozastępcze (najczęściej na bazie soi).
Wtórna alergia na soję – występuje, gdy dochodzi do reakcji krzyżowej na pyłki. Białko sojowe jest chemicznie bardzo podobne do wywołującego alergię białka pyłku brzozy.
Jak żyć z alergią na soję?
Po pierwsze – stosować dietę eliminacyjna, polegająca na wykluczeniu soi z codziennego jadłospisu. Niestety soja jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, dlatego jest to trudne, a objawy alergii mogą wystąpić nawet pomimo jej unikania.
Soja to nie tylko ziarna, ale mąka, sosy, olej, mleko czy pasta, ale i emulgator (lecytyna sojowa). Jest obecna w żywności dla dzieci, produktach spożywczych takich jak: pieczywo, słodycze, ale i dania gotowe: zupy, płatki śniadaniowe, lody, chipsy, desery, hamburgery czy kiełbaski.
Co interesujące o ile niektórzy alergicy muszą unikać soi pod wszelką postacią, inni mogą stosować np. sos sojowy (większość sosów sojowych zawiera bardzo małe ilości soi) lub produkt sojowy innej firmy (reakcja alergiczna wywołana jest najczęściej właściwościami fizykochemicznymi preparatu, nie samą soją).