Anemia u dzieci
Anemia u dzieci zdarza się często. Specjaliści alarmują, że ma ją nawet co czwarte dziecko w wieku szkolnym. Leczenie jest szalenie ważne, ponieważ zaniedbane schorzenie nie tylko obniża komfort życia, ale mieć negatywny wpływ na rozwój. Jakie objawy wskazują na anemię i jak ją pokonać?
Co to jest anemia? Jakie są jej przyczyny?
Anemia, inaczej niedokrwistość, to choroba, istotą której jest zmniejszenie stężenia hemoglobiny i czerwonych krwinek w odniesieniu do norm, które uznaje się za obowiązujące.
Niedokrwistość, inaczej anemia, jest stanem, w którym we krwi występuje za mała liczba czerwonych krwinek lub gdy w ich wnętrzu występuje zbyt mała ilość hemoglobiny.
Przyczyny anemii
W zależności od przyczyn anemię dzieli się na:
- niedokrwistości hemolityczne, zarówno wrodzone, jak i nabyte,
- niedokrwistości mające związek z utratą krwi wskutek urazu, wypadku (charakter ostry) czy krwawieniem utajonym (charakter przewlekły),
- niedokrwistości związane z nieprawidłowym wytwarzaniem erytrocytów i/lub hemoglobiny. W tej grupie anemii wyróżnia się:
* niedokrwistości niedoborowe (głównie anemia z niedoboru żelaza),
* niedokrwistości powstałe w wyniku hipoplazji bądź aplazji szpiku kostnego (nieprawidłowości w zakresie funkcji szpiku),
* niedokrwistości w przebiegu zakażeń, chorób tkanki łącznej, nerek, wątroby czy nowotworów.
W przypadku dzieci zdecydowanie najczęstszą przyczyną anemii u dzieci jest niedobór żelaza w diecie. Szacuje się, że zmaga się z nią od 40% do nawet 60% maluchów. Według specjalistów to największy problem u pacjentów poniżej 5. roku życia, pochodzących głównie z rodzin o niskim statusie społeczno-ekonomicznym.
Żelazo jest pierwiastkiem, który organizm pozyskuje z dostarczanego pokarmu. Jest wchłaniane w jelitach wraz z innymi substancjami odżywczymi, a następnie drogą krwi transportowane w organizmie. Pierwiastek ten jest bardzo ważny. Stanowi podstawowy element składowy hemoglobiny, zapewniający prawidłową budowę i działanie krwinki czerwonej.
Przyczyny anemii z niedoboru żelaza
Anemia z niedoboru żelaza u starszych dzieci najczęściej jest skutkiem diety ubogiej w mięso, żółtka jaj, podroby oraz warzywa i owoce (niedostateczna ilość żelaza w przyjmowanych pokarmach).
Inne przyczyny powstawania niedoborów żelaza w organizmie dziecka to między innymi przewlekłe choroby, takie jak celiakia czy wrzodziejące zapalenie jelita, także zespół złego wchłaniania żelaza z przewodu pokarmowego (przyczyną jest zbyt małe wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego). Przyczyną anemii u niemowlaka może być także szybki wzrost, biegunki, krwawienia (zwiększona utrata krwi).
Niedobór żelaza rozpoznaje się u noworodków, zwłaszcza wcześniaków lub pochodzących z ciąż mnogich. Ma to związek z tym, że magazynowanie żelaza u płodu ma miejsce w ostatnich tygodniach ciąży. Siłą rzeczy maluchy, które urodziły się przed terminem, nie zdążyły zgromadzić odpowiednich zapasów. Anemią zagrożone są też noworodki i niemowlaki, których mamy w czasie ciąży zmagały się z niedokrwistością (mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo).
Zasoby żelaza zgromadzone w okresie płodowym są wprost proporcjonalne do czasu trwania ciąży i masy ciała dziecka. Ocenia się, że u zdrowego, urodzonego o czasie noworodka wynoszą 75 mg/kg masy ciała, w tym około 80% żelaza ustrojowego zawiera hemoglobina (Hb). [3]
Za pojawienie się niedoborów żelaza w organizmie dziecka często odpowiada kompilacja niewłaściwej diety i okresu intensywnego wzrastania. Wpływ na to może mieć:
karmienie dziecka piersią po 6. miesiącu życia wyłącznie mlekiem matki (żelaza obecne w pokarmie kobiecym nie pokrywa zapotrzebowania organizmu dziecka),
zbyt wczesne podawanie maluchowi mleka krowiego (nie należy tego robić przed ukończeniem 1. roku życia dziecka),
nadmiar mleka w diecie (tj. powyżej 0,7 l dziennie). Mleko i jego przetwory utrudniają wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym dziecka.
Warto także pamiętać, że pomiędzy 3. a 6. miesiącem życia dziecka ma miejsce fizjologiczny niedobór krwinek czerwonych. Wówczas zapasy żelaza zgromadzone w czasie życia płodowego wyczerpują się. To dlatego konieczne jest rozszerzanie diety niemowlaka z uwzględnieniem produktów zasobnych w żelazo.
Anemia - objawy
Anemia, inaczej niedokrwistość, objawia się zbyt małą ilością erytrocytów, hemoglobiny i zawartego w nich żelaza. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci.
Dziecko, które ma anemię, najczęściej można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Jakie są objawy anemii?
- dziecko jest blade,
- jego paznokcie są kruche,
- włosy stają się matowe,
- kąciki ust szpecą zajady,
- anemiczne dziecko stroni od aktywności, jest zmęczone i słabe, szybko się męczą,
- mają słabszą pamięć i koncentrację, gorzej się uczą,
- mało je,
- bywa rozdrażnione,
- wolno rośnie,
- często choruje (zwiększa się u nich częstotliwość zapadania na infekcje bateryjne i wirusowe),
- szybko się męczy.
Choć nie zawsze tak się dzieje. Anemię z niedoboru żelaza zazwyczaj cechują powolny początek i przewlekły charakter. Dlatego bywa, że organizm dziecka, u którego anemia występuje od dłuższego czasu i nasila się stopniowo, adaptuje się do tego stanu. Wówczas malucha, który ma niedokrwistość, nie można nazwać ani anemikiem, ani słabeuszem. To dlatego, by rozpoznać anemię, należy wykonać badanie krwi.
Czasami zmienia się wygląd języka – następuje wygładzenie powierzchni z towarzyszącym bólem i pieczeniem, a także pojawia się spaczone łaknienie – zwłaszcza u dzieci można zaobserwować apetyt np. na krochmal, surowy ryż, glinę lub kredę. U niemowląt może wystąpić zwiększone pragnienie, apatia, niechęć do ssania, trudności w karmieniu, a także opóźnienie rozwoju. [1]
reklama
Anemia - jakie zrobić badania?
Przy podejrzeniu anemii warto zrobić morfologię i inne dodatkowe badania, jakie zleci lekarz. Najważniejsze to ustalić ilość erytrocytów i wartość hemoglobiny, co pozwala ocenić stopień niedokrwistości i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Pediatra może zlecić takie badania jak:
- Morfologia, czyli oznaczeniu parametrów krwi.
- Poziom żelaza w surowicy krwi
- Żelazo
- Ferrytyna (białko, które gromadzi żelazo)
- OB
- Transferyna
- Witamina B12
- Kwas foliowy
W wątpliwych przypadkach można wykonać tzw. krzywą żelazową, czyli próbę obciążenia żelazem. To jednak nie wszystko. Ponieważ u anemia u dzieci powyżej 2. roku życia z niedoboru żelaza może być wywołana różnymi chorobami, w celu wykrycia przyczyny niedoboru żelaza, konieczne może być wykonanie poszerzonych badań diagnostycznych.
Pomocne są takie procedury jak badanie ogólnego moczu, badanie krwi utajonej w stolcu, gastroskopia, badania obrazowych przewodu pokarmowego, badania w kierunku celiakii i zakażenia Helicobacter pylori. Lekarz może zlecić także inne badania diagnostyczne ukierunkowane na wykrycie bądź wykluczenie konkretnego schorzenia.
Anemia - interpretacja wyników badań
Przy anemii występuje niedobór czerwonych krwinek, czyli erytrocytów oraz niska hemoglobina (Hg). Oznacza to, że o niedokrwistości świadczy obniżony hematokryt (procentowa zawartość krwinek czerwonych) oraz obniżony poziom hemoglobiny.
W przypadku anemii występuje zmniejszona liczba czerwonych krwinek (w wynikach badań często oznacza się je skrótem RBC), a także zmniejszone stężenie hemoglobiny (skrót Hb lub Hgb). [1]
Normy hemoglobiny
Normy hemoglobiny różnią się w zależności od wieku dziecka. I tak:
- u niemowląt w wieku do 6. miesiąca życia wynoszą one około 9-10 g/dl,
- u niemowląt w wieku od 6 miesięcy do 2 lat najniższa dopuszczalna wartość to 11 g/dl,
- u dzieci powyżej 2 roku życia - 11,5 g/dl.
W zależności od stężenia hemoglobiny niedokrwistość klasyfikuje się jako łagodną, umiarkowaną, ciężką lub zagrażającą życiu (Hb <6,5 g/dl).
Ważna jest także ocena parametrów krwinki czerwonej. Dla niedokrwistości z niedoboru żelaza charakterystyczne są krwinki czerwone o zmniejszonej objętości (a więc zmniejszony parametr MCV w morfologii) i mniejszej zawartości hemoglobiny (zmniejszone parametry MCH, MCHC).
reklama
Skutki anemii u dzieci
Anemia z niedoboru żelaza to nie tylko zmieniony wygląd czy zachowanie. To poważna dolegliwość. Niedobory żelaza mogą przyczyniać się do powstania zaburzeń w rozwoju poznawczym, motorycznym, społeczno-emocjonalnym, a także neurofizjologicznym. Według lekarzy niedokrwistość u dzieci, zwłaszcza w początkowym okresie życia, może spowodować nieodwracalne zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.
Oznacza to, że anemia przekłada się na:
- obniżenie zdolności koncentracji,
- obniżenie sprawności umysłowej,
- zaburzenia pamięci,
- gorszy rozwój psychomotoryczny,
- upośledzenie zdolności poznawczych.
Nieleczona, długo trwająca anemia jest niebezpieczna dla dziecka. Może prowadzić do deficytów i poważnych powikłań. Odbija się na komforcie życia i funkcjonowaniu całego organizmu.
Zbagatelizowana anemia może prowadzić do:
- niedotlenienia tkanek i narządów,
- zaburzenia rytmu serca,
- problemów z układem pokarmowych,
- zaburzeń koncentracji i zaników pamięci,
- zaburzeń neurologiczne, włącznie z omdleniami.
W najbardziej zaawansowanych przypadkach zaniedbana anemia prowadzi do śmierci.
Anemia - leczenie
Anemię trzeba leczyć – nieleczona obniża komfort życia, może narobić wiele szkód i doprowadzić do wyniszczenia organizmu. Najważniejsze jest podanie preparatów z żelazem i mądra, zbilansowana dieta, bogata w mikro- i makroelementy, w żelazem na czele.
W przypadku anemii z niedoboru żelaza spowodowanej innymi chorobami oprócz podawania preparatów żelaza konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Dobra wiadomość jest taka, że anemia z powodu niedoboru żelaza jest wyleczalna.
Preparaty żelaza w leczeniu anemii u dzieci
Leczenie anemii z niedoboru żelaza polega na stosowaniu preparatów żelaza oraz leczeniu ewentualnej przyczyny niedokrwistości. Jeśli dziecko ma, lekarz najpewniej przepisze mu lek (preparaty żelaza):
w postaci kropli (dla niemowląt),
płynu lub tabletek (dla starszych dzieci).
Gdy tradycyjne leczenie anemii wywołuje wiele uciążliwych skutków ubocznych, preparaty z żelazem podaje się domięśniowo lub dożylnie.
Dawka lecznicza żelaza wynosi od 4,5-6,0 mg żelaza na kilogram masy ciała na dobę. Zdecydowanie nie powinna przekraczać 100 mg u niemowląt i 200 mg u dzieci starszych.
Podczas leczenia anemii u dzieci należy pamiętać, że:
- aby żelazo łatwiej ulegało metabolizmowi, wraz z nim należy podawać dziecku witaminę C oraz B6,
- skutkiem ubocznym leczenia anemii u dzieci jest zmiana koloru stolca na czarny. To niegroźna, przejściowa przypadłość,
- leczenie anemii u dziecka może trwać kilka miesięcy. Tyle czasu potrzebuje organizm, by uzupełnić zapasy.
reklama
Anemia anemii - dieta
Walcząc z anemią warto też włączyć do diety składniki pokarmowe o wysokiej zawartości żelaza (to także profilaktyka niedoboru żelaza u dzieci).
Co warto jeść, by dostarczyć organizmowi żelaza w przypadku anemii? Najwięcej żelaza dostarcza:
- mięso, wątroba, kaszanka,
- ryby,
- żółtka jaj,
- produkty pełnoziarniste,
- kasze,
- warzywa – w tym rośliny strączkowe i szpinak.
Źródłem żelaza niehemowego są jajka, owsianka, pełne ziarna zbóż, makarony pełnoziarniste, pieczywo z mąki z pełnego przemiału i pieczywo razowe, fasola, brokuły, groch, szpinak, orzechy i suszone brzoskwinie.
Żelazo - o czym warto pamiętać?
- żelazo pochodzenia roślinnego jest gorzej przyswajalne niż żelazo pochodzenia zwierzęcego,
- przyswajanie żelaza ułatwia witamina C, dlatego najlepiej np. podawać mięso z warzywami lub sokami.
Przyswajalność żelaza zależy od wielu czynników, między innymi od jego rodzaju. Wchłanianie żelaza hemowego wynosi średnio 20%, natomiast niehemowego – około 5%.
Należy pamiętać również o tym, że niektóre produkty spożywcze zmniejszają wchłanianie żelaza. To dlatego podczas leczenia anemii trzeba unikać produktów:
- bogatych w szczawiany (kawa, czarna herbata, czekolada, truskawki, buraki, soja),
- zawierających duże ilości polifenoli (np. kukurydza, pszenica, owies, ziemniaki, czerwona kapusta, papryka),
- bogatych w fityniany (np. jęczmień, żyto, proso),
- zawierające spore ilości wapnia.
Profilaktyka anemii u dzieci
Profilaktyka zachorowania na niedokrwistość z niedoboru żelaza obejmuje głównie prawidłową dietę. Czasem to jednak za mało, ponieważ wcześniaki, noworodki z ciąż mnogich, noworodki z anemią rozpoznaną po narodzinach bądź po konflikcie serologicznym, także czy mali wegetarianie bądź weganie w celu zapobiegania wystąpieniu anemii z niedoboru żelaza mogą wymagać przyjmowania preparatów żelaza w małych dawkach.
Bibliografia
- Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci, lek. med. Monika Karlikowska, www.mp.pl
- Standardy diagnostyki niedokrwistości, dr hab. n. med. Anna Adamowicz-Salach, www.podyplomie.pl
- Zapobieganie niedoborowi żelaza i leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza u niemowląt i małych dzieci, dr n. med. Agata Pleskaczyńska, www.podyplomie.pl
- Anemia z niedoboru żelaza u dzieci – o czym warto pamiętać, M.Janczak, A.Janczak, Nowa Pediatria 2019, 23 (4)