reklama
Świnka
Nagminne zapalenie przyusznic lub nagminne zapalenie ślinianek, potocznie zwane świnką, to stan zapalny ślinianek przyusznych wywołanych przez wirusa świnki. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową lub przez ślinę, która może się znajdować na pożywieniu albo przedmiotach. Do zakażeń wirusem dochodzi najczęściej zimą i wczesną wiosną.
Objawy
Okres wylęgania wynosi 2–3 tygodni, a okres zarażalności zaczyna się 2–4 dni przed wystąpieniem objawów i trwa 7–9 dni po ustąpieniu. U około połowy chorych nie występują żadne objawy choroby, jeśli do nich dochodzi to są to: złe samopoczucie, gorączka, bóle głowy, bóle mięśni, utrata apatytu, złe samopoczucie, obrzęk ślinianek przyusznych. Co dla choroby charakterystyczne, u pacjenta powstaje obrzęk ślinianki przyusznej z tyłu ucha, który rozchodzi się do góry, do tyłu głowy i na boki, zmieniając kształt twarzy, która staje się podobna do rys prosiaka (stąd potoczna nazwa choroby „świnka”). W krótkim czasie obrzęk pojawia się także za drugim uchem i obejmuje podobną powierzchnię. Niekiedy jednak obrzęk pojawia się jednocześnie po obu stronach. Opuchlizna może się utrzymywać nawet do 10 dni.
Powikłania
Wirus wywołujący świnkę czasem zajmuje inne narządy niż ślinianki - tarczycę, trzustkę, jajniki czy jądra, stąd najczęstszymi powikłaniami są: zapalenie ucha środkowego (czasem prowadzące do głuchoty), zapalenie trzustki, zapalenie jąder (może prowadzić do bezpłodności, a ryzyko wzrasta wraz z wiekiem) czy zapalenie jajników.
mzb