Rwa kulszowa w ciąży - jak sobie radzić?
Jesteś w ciąży, a to oznacza, że towarzyszy ci nie tylko radość, ale i wiele dolegliwości. Jakby tego było mało, dopadł cię ostry, przeszywający ból w okolicach lędźwi. To prawdopodobnie rwa kulszowa – zobacz, jak sobie z nią radzić.
Co to jest rwa kulszowa?
Rwa kulszowa to ostry, przeszywający ból w dole pleców (okolice lędźwi), promieniujący przez pośladki i nogi, po stopy. Nie musi mieć charakteru stałego.
reklama
Przyczyny rwy kulszowe
Jakie są przyczyny rwy kulszowej? Wielu specjalistów jest zdania, że rwa kulszowa w ciąży jest wywołana tymi samymi przyczynami, co u osób w ciąży nie będących - dokucza, gdy galaretowate jądro miażdżyste wysunie się z krążka, w którym się mieści i zacznie uciskać na korzenie nerwu kulszowego.
Nie wszyscy są jednak zgodni i gro specjalistów jest zdania, że w ciąży rwa kulszowa jest skutkiem ucisku dziecka na nerw kulszowy, że maluch przesuwa się do miednicy głową w dół, stopniowo uciskając kości miednicy i nerwy odpowiedzialne za czucie w nogach. Nie bez znaczenia jest przesuwanie się środka ciężkości, powiększająca się macica i waga dziecka, a także zmiany hormonalne, które wpływają na rozluźnienie stawów miednicy.
Jedno jest pewne - kobiety, które przed ciążą miały zdiagnozowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na rwę kulszową.
Objawy rwy kulszowej
Atak rwy kulszowej, zwłaszcza w ciąży, można pomylić z innymi dolegliwościami czy nawet skurczami.
Tymczasem dolegliwości towarzyszą objawy:
- pojawia się mrowienie i pieczenie w nogach,
- ból zaczyna się w okolicy lędźwiowej, promieniuje na pośladki, biodra, uda (tylna część ud), aż po stopę,
- pojawia się tzw. objaw Lasègue'a – nie można podnieść nogi do góry z pozycji leżącej (pojawia się ból wzdłuż całej nogi),
- najczęściej ból obejmuje tylko jedną stronę tułowia,
- ból jest dokuczliwy zwłaszcza nocą, wręcz uniemożliwia sen.
Ból wywoływany przez podrażnienie nerwu kulszowego jest silny i bywa, że towarzyszy kobiecie do końca ciąży.
reklama
Leczenie rwy kulszowej
Nieleczona lub źle leczona rwa kulszowa nie tylko nasila dolegliwości bólowe, ale i może być wskazaniem do cesarskiego cięcia (zazwyczaj w przypadkach, gdy jej przyczyną są poważne zwyrodnienia kręgosłupa.). Dlatego nie możesz jej bagatelizować.
Czy możesz samodzielnie poradzić sobie z rwą kulszową? Możesz, ale zawsze warto skonsultować się z ginekologiem, lekarzem rodzinnym bądź neurologiem. Przede wszystkim jednak przyda się pomoc doświadczonego rehabilitanta czy fizjoterapeuty, który zleci odpowiednie ćwiczenia, które zneutralizują dolegliwości bólowe. Sama możesz łagodzić dolegliwości bólowe, zadbać o komfort.
Co robić, gdy dokucza rwa kulszowa?
- Odpoczywaj. Nie musisz leżeć, ale oszczędzaj się.
- W miejscu bólu przyłóż zimny lub ciepły kompres żelowy (lub okład) – to powinno przynieść ulgę, ból powinien złagodnieć. Podobnie działa masaż obolałych miejsc pod prysznicem.
- Połóż się w pozycji krzesełkowej, czyli na wznak, nogi podeprzyj na poduszkach, wałku lub krześle. Zmniejszysz ucisk na nerw nogi.
- Możesz stosować BEZPIECZNE dla kobiet w ciąży maści i żele – zapytaj o nie lekarza lub farmaceutę.
- Unikaj stosowania leków przeciwbólowych lub rozkurczowych na własną rękę.
- Pamiętaj, że warto wzmacniać mięśnie - dna miednicy, brzucha oraz kręgosłupa. To nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale i ma działanie profilaktyczne.
- Podczas ataku rwy kulszowej ważna jest przede wszystkim szybka neutralizacja nieprzyjemnych objawów. Jak wiesz długotrwały, silny ból nie jest obojętny dla dziecka.
- Możesz stosować pas ciążowy – pamiętaj jednak, by był dobrej jakości . Nie noś go zbyt długo, bowiem to może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Jeżeli poza silnym bólem obserwujesz: zaburzenia czucia, trudności z oddawaniem moczu zgłoś się do lekarza lub do szpitala, ponieważ mogło do zmian prowadzących do trwałego uszkodzenia nerwu.
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień