Czy w ciąży bezpiecznie jest pływać w basenie z chlorowaną wodą?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Czy w ciąży bezpiecznie jest pływać w basenie z chlorowaną wodą?

Specjaliści przekonują, że pływanie w basenie to fantastyczna forma aktywności dla przyszłych mam. Woda odpręża i relaksuje, odciąża kręgosłup i stawy, wzmacnia mięśnie, ale i hartuje, utrzymuje ciało w formie, przygotowuje do porodu. Czy jednak na pewno w ciąży bezpiecznie jest pływać w basenie z chlorowaną wodą?

Czy chlor może być szkodliwy?

Chlor to pierwiastek chemiczny, którego używa się powszechnie do dezynfekcji i uzdatniania wody (zapobiega rozwojowi bakterii). Niestety jego stosowanie może mieć skutki uboczne. Chodzi o jego stężenie - o ile w wodzie pitnej w kranach nie jest ono wysokie i nie zagraża zdrowiu, o tyle w basenach publicznych sytuacja wygląda już inaczej.

reklama

Jaki jest wpływ chloru na zdrowie?

Z badań wynika, że chlor w wodzie na pływalni (a także jego opary), gdzie jego stężenie jest wysokie, może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Chlor zawarty w wodzie basenowej:

  • niekorzystnie wpływa na skórę (niszczy warstwę lipidową – skóra staje się przesuszona, wrażliwa i podrażniona, podatna na alergie), wysusza i rozjaśnia włosy,
  • chlor zabija nie tylko szkodliwe bakterie w wodzie, ale i florę bakteryjną,
  • opary chloru źle wpływają na drogi oddechowe, mogą się przyczyniać do powstawania alergii.

Czy chlor szkodzi dziecku?

Kobietom w ciąży zwykle zaleca się pływanie jako najbezpieczniejszą formę aktywności. Jednak i tu zaleca się zdrowy rozsądek i umiar.

Jeśli jesteś w ciąży i lubisz pływać, musisz zachować ostrożność – chodzi nie tylko o to, by pływając się nie przeforsować. Basen (nie tylko woda, ale i szatnie, toaleta czy ławki) to nie tylko zwiększone ryzyko zakażenia dróg rodnych (koniecznie zażywaj probiotyk!), ale także skutki uboczne wynikające ze stosowania chloru. Chlor bowiem przenika przez skórę i płuca, a jeśli jest go w wodzie i w powietrzu za dużo, może docierać do płodu.

Eksperci z St John’s Institute of Dermatology w Londynie oraz University of Manchester doszli do wniosku, że pływanie ciężarnych w basenach z chlorowaną wodą może zwiększać ryzyko pojawnienia się u dzieci, w późniejszym wieku, astmy, AZS, alergii (publikacja w "British Journal of Dermatology").

Dlatego tak ważne jest, by przyszłe mamy uczęszczały na baseny, które zachowują standardy, a i z tych korzystały z umiarem.

reklama

Na jaki basen najlepiej chodzić będąc w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży i chcesz pływać, znajdź basen, w którym woda jest wymieniana często (raz na 2 tygodnie), gdzie przestrzegane są zasady higieny i ustalone przez Sanepid normy.

Nie bez znaczenia jest, czy na basenie jest odpowiednie stężenia chloru w wodzie. Zarówno bowiem jego stężenie zbyt wysokie, jak i zbyt niskie, są szkodliwe (niski poziom chloru i rzadko wymieniana woda to ryzyko infekcji pochwy).

Jedno jest pewne - korzyści wynikające z pływania są większe niż potencjalne ryzyko zakażenia. Niemniej warto pływać z głową – w zadbanym basenie, najlepiej z ozonowaną wodą (ozon jest środkiem silniejszym i skuteczniejszym niż chlor, ale bardziej łagodnym dla człowieka), z umiarem.

Kiedy ciężarna nie powinna chodzić na basen?

Pamiętaj, że nie powinnaś pływać w basenie, gdy masz: krwawienie z dróg rodnych, skłonność do infekcji intymnych bądź niedoleczoną infekcję, nadciśnienie ciążowe, zapalenie nerek, niedokrwistość lub gdy twoja ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: