Emocje w ciąży, czyli jak radzić sobie z huśtawką nastrojów
Już wiesz - jesteś w ciąży. Minęło kilka dni, może tygodni... miałaś czas na oswojenie się z tą myślą. Może wyczekiwałaś tej wiadomości, co miesiąc sprawdzając paseczek testu ciążowego, może coś po cichu przeczuwałaś, a może ta informacja spadła na Ciebie jak przysłowiowy "grom z jasnego nieba"?
Co czujesz? Jak to przeżywasz? Trudne to pytania, bo kobiety od pierwszychobjawów ciążyprzeżywają bardzo często silną huśtawkę nastrojów: w jednej chwili potrafią płakać, zaraz potem się uśmiechać, a ku niezadowoleniu otoczenia i samych siebie przeżywają mieszane uczucia, choć przecież tak chciały tego dziecka. A tu zamiast skakać z radości, "góry przenosić", snują się z kąta w kąt, popłakują, nie mogą sobie miejsca znaleźć, są zaczepne, niezadowolone.... Łzy szczęścia albo smutku (z byle powodu) są codziennością. Dlaczego? I jak sobie z tym poradzić?
Huśtawka emocjonalna w ciąży jest stanem zupełnie normalnym gdyż...
za te emocjonalne wzloty i upadki jest odpowiedzialny przede wszystkim wzrost poziomu hormonów, a szczególnie: adrenaliny, noradrenaliny i endorfiny (wpływa na dobre samopoczucie, ale jest też naturalnym środkiem przeciwbólowym). Dużo zależy także od organizmu - jeśli przed miesiączką przeżywałaś zmiany nastrojów, bardzo prawdopodobne jest, że w czasie ciąży także cię to nie ominie.
Ciąża zmienia kobietę i twój organizm wymaga wtedy rzeczy, które kiedyś były nie do pomyślenia: zmieniają się upodobania kulinarne, smaki, pojawiają się dziwne zachcianki i zaburzenia układu trawiennego (zgaga, nudności, wymioty), jest się ciągle zmęczonym.
Czujesz nagle, że przestajesz panować nad własnym ciałem. Znaczący wpływ ma także, to co niesie ze sobą pojawienie się dziecka w rodzinie (niezależnie czy to pierwsze, czy kolejne dziecko), a więc szereg wyzwań i wielkich zmian w dotychczasowym życiu.
Obawy, niepewność, lęki w ciąży, co do przyszłości - wszystko to powoduje pojawianie się różnych negatywnych stanów emocjonalnych, u niektórych przyszłych mam mających nawet cechy depresji.
reklama
Ciążowe zmiany nastroju - jak to jest, w kolejnych trymestrach?
I trymestr ciąży - to najbardziej "nastrojowy" okres, w którym dominują uczucia i emocje ambiwalentne - raz lęk, to znów radość. Sytuacje, które normalnie ci nie przeszkadzały teraz nagle są powodem do płaczu, powodują chwilowe załamania lub nagle zaczynasz obwiniać siebie lub innych o jakieś “nieistotne” rzeczy.
Intensywność tych doznań zależy od struktury osobowości, rodzaju stresu jakiego doświadczasz, zmian hormonalnych w organizmie oraz emocjonalnego wsparcia jakie otrzymujesz.
II trymest ciąży - W drugim trymestrze ciąży mijają powoli ciążowe przypadłości i ryzyko poronienia, czujesz się już troszkę pewniej. Duża zmiana następuje, gdy zaczniesz wyczuwać ruchy dziecka. To jest moment, kiedy często oczekujesz większego zainteresowania od partnera i zastanawiasz się na ile możesz na niego liczyć.
Drugi trymestr to najczęściej również czas, kiedy ze względu na zwiększone ukrwienie macicy oraz nawilżenie pochwy i dobre samopoczucie możesz być żywo zainteresowana seksem. Oczywiście mogą się pojawić myśli, czy twój partner uważa cię za atrakcyjną, ale warto wtedy porozmawiać i jeśli nie ma przeciwwskazań cieszyć się bliskością seksualną.
III trymestr ciąży to czas oczekiwania. Wkrótce urodzisz dziecko. Jeśli to będzie twoje pierwsze maleństwo prawdopodobnie zwiększy się twój niepokój i obawy dotyczące oznak porodu i samego porodu. Zapewne zmęczenie daje się już porządnie we znaki, ale jednocześnie narasta uczucie podekscytowania, wielkiego oczekiwania i niecierpliwości.
Jak radzić sobie ze zmianami nastrojów w ciąży?
- nie martw się tym na co nie masz wpływu - czyli nie martw się na zapas, nie wyobrażaj sobie różnych strasznych sytuacji, nie przewiduj rozmaitych kłopotów. Staraj się myśleć pozytywnie,
- zaufaj lekarzowi - znajdź lekarza, z którym będziesz się dobrze czuła, któremu będziesz mogła zadawać każde, nawet najdziwniejsze pytanie,
- zapisz się do szkoły rodzenia - być może spotkasz tam jakąś bratnią duszę, kobietę w takiej jak ty sytuacji, a więc kogoś kto Cię zrozumie. Otrzymasz tam też fachowa pomoc i wskazówki, które trochę rozwieją twoje lęki, poczujesz się pewniej,
- miej chwilę dla siebie - postaraj się dbać o siebie, o swój wygląd, codziennie zrobić sobie lekki makijaż (jeśli nie chodzisz do pracy i jesteś w domu). Staraj się też sprawiać sobie przyjemności (jeśli nie robi tego ktoś ci bliski) - czasem nastrój poprawi dobra książka, wizyta u fryzjera, kosmetyczki, spotkanie z koleżankami, rozmowa przez telefon, szykowanie rzeczy dla maluszka Jeśli masz już dzieci lub musisz leżeć bo ciążą jest zagrożona - ten punkt jest szczególnie ważny!! Pamiętaj, żeby dbać o swoje dobre samopoczucie.
- zajmij się czymś ciekawym - to też ważne, niech twoje życie nie kręci się ciągle wokół twojego stanu, jeśli jesteś zdrowa prowadź normalny tryb życia, spotykaj się z ludźmi, bo kiedy twój maluch się urodzi - długo nie będziesz miała na to czasu,
- pozwól się rozpieszczać, jeśli masz kogoś kto może to robić - nie rób z siebie bohatera - masz prawo być zmęczona i potrzebować spokoju, ciszy, chwili relaksu, a więc wsparcia ze strony partnera, mężą, koleżanki, która przez moment wyręczy, okaże czułość, ciepło i uczucie.
- jeśli jesteś samotną mamą - musisz sama się rozpieszczać. Staraj się, choć to nie łatwe, nie zamartwiać się ciągle, dbać o siebie i pamiętaj - nic się nie stanie jeśli akurat nie posprzątasz, czy nie poukładasz rzeczy. A może masz bliską osobę, która w chwilach trudnych będzie dla ciebie wsparciem, rozweseli cię i zrobi masaż pleców? Zobaczysz wszystko się ułoży, trzeba tylko w to wierzyć.
- rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj - to naprawdę pomaga, więc jeśli masz słuchacza, korzystaj z tego zawsze kiedy potrzebujesz. Mów wyraźnie i konkretnie czego potrzebujesz, jak się czujesz i daj czas tej drugiej osobie na oswojenie się z nową sytuacją. Może znajdziesz grono mam, z którymi będziesz dzieliła się swymi przeżyciami?
- pozwól sobie na doznawanie różnych emocji - nie zaprzeczaj im, nie wyrzucaj z myśli. Staraj się sobie z nimi radzić, nazywaj je i stawiaj im czoła, przy pomocy rozmowy, lektury, a jeśli czujesz, że sobie nie radzisz - nie wstydź się zasięgnąć pomocy specjalisty.
- uśmiechnij się - codziennie uśmiechnij się do swojego odbicia w lustrze, staraj się w wolnych chwilach relaksować, np. wyobrażając sobie (ze wszystkimi konkretnymi szczegółami - np. łącznie z powiewem ciepłego wiatru, zapachem konwalii, promieniem słońca na policzku) "swoje wymarzone miejsce", czy "najpiękniejszą chwilę w życiu",
- dużo wypoczywaj, staraj się prowadzić w miarę regularny tryb życia,
- staraj się odpowiednio odżywiać.
- Koniecznie dołącz do forum babyboom.pl!
mgr Agnieszka Musiał
Kalendarz ciąży
- 1 tydzień
- 2 tydzień
- 3 tydzień
- 4 tydzień
- 5 tydzień
- 6 tydzień
- 7 tydzień
- 8 tydzień
- 9 tydzień
- 10 tydzień
- 11 tydzień
- 12 tydzień
- 13 tydzień
- 14 tydzień
- 15 tydzień
- 16 tydzień
- 17 tydzień
- 18 tydzień
- 19 tydzień
- 20 tydzień
- 21 tydzień
- 22 tydzień
- 23 tydzień
- 24 tydzień
- 25 tydzień
- 26 tydzień
- 27 tydzień
- 28 tydzień
- 29 tydzień
- 30 tydzień
- 31 tydzień
- 32 tydzień
- 33 tydzień
- 34 tydzień
- 35 tydzień
- 36 tydzień
- 37 tydzień
- 38 tydzień
- 39 tydzień
- 40 tydzień
- 41 tydzień
- 42 tydzień