Wypadanie włosów po ciąży - co robić?

Wypadanie włosów po ciąży - co robić?

Wiele młodych mam ma problem z włosami – po porodzie zauważają, że te są w gorszej kondycji, a i wypadają garściami. Można wręcz mówić o łysieniu poporodowym. Czy to normalne? Co jest tego przyczyną? Jak długo wypadają włosy po czasie ciąży? Jak je ratować?

Czym jest łysienie poporodowe?

Wypadanie włosów po ciąży, znane także jako łysienie poporodowe lub łysienie telogenowe to problem, który dotyczy większości świeżo upieczonych mam. Zwykle rozpoczyna się około 3. miesiąca po urodzeniu dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Kiedy wypadanie włosów po porodzie jest normalne, a kiedy powinno być powodem do niepokoju?

Specjaliści uspokajają. Wypadanie włosów po porodzie nie jest niczym niepokojącym i szczególnym. To skutek zmian hormonalnych, które mają związek z procesem powracania organizmu do stanu sprzed ciąży. W wyniku poporodowej burzy hormonalnej kobieta może stracić nawet 1/3 włosów. Typowe jest, że obserwuje się przerzedzenie włosów na całej powierzchni głowy, zwłaszcza w okolicy skroni. Dzieje się tak, ponieważ w tym miejscu rosną włosy cieńsze i bardziej delikatne.

reklama

Jak długo wypadają włosy po ciąży?

Dobra wiadomość jest taka, że wypadanie włosów po porodzie to chwilowa niedyspozycja. Sytuacja się poprawia na przełomie kolejnych kilku miesięcy, kiedy poziom hormonów się ustabilizuje.

Zwiększone wypadanie włosów powinno zatrzymać się po około 6-12 miesiącach od urodzenia dziecka, gdy gospodarka hormonalna organizmu wróci do normy. Wówczas włosy zaczynają wypadać w normalnej ilości, jaką jest około 100-150 włosów na dzień.

Wszystko wróci do normy mniej więcej 6 do 9 miesięcy po porodzie. Nie dojdzie do wyłysienia. Wypadną tylko włosy, które i tak normalnie wypadłyby przez dziewięć miesięcy.

Przyczyny wypadania włosów

Dlaczego po ciąży nadmiernie wypadają włosy, a ich kondycja się pogarsza? Okazuje się, że sprawa nie jest szczególnie skomplikowana.

W ciąży, za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów, mieszki włosowe zostają pobudzone do pracy, ale i zahamowane jest wypadanie włosów. W rezultacie fryzura staje się imponująca - włosy wzmacniają się, są piękniejsze i mocniejsze, ale i jest ich dużo więcej.

Mniej więcej trzy miesiące po porodzie, kiedy poziom hormonów wraca do stanu sprzed ciąży, wraz ze spadającym poziomem estrogenów włosy tracą swoją szczytową formę, ale i zaczynają gwałtownie wypadać. Wypadają zarówno te, które są „stare” (zgodnie z naturalnym cyklem wzrostu włosa), a których wypadanie zostało w ciąży zahamowane, jak i te, które powinny wypaść teraz. Co to dokładnie oznacza?

Cykl życia włosa a poporodowe wypadanie włosów

Fazy wzrostu włosa to okres, który trwa od początku wzrostu włosa aż do jego wypadnięcia. Cały cykl następnie powtarza się. Choć długość ich trwania jest odmienna dla różnych typów mieszków, płci oraz okolic ciała, wspólna jest:

  • faza wzrostu (anagen), która trwa od 2 do 7 lat,
  • faza przejściowa (katagen), trwająca od kilku dni do 2 tygodni. Na tym etapie wzrost włosa zostaje zahamowany, włos przygotowuje się do wypadnięcia,
  • faza spoczynkowa (telogen), która trwa od 2 do 4 miesięcy. Mieszek włosowy zaczyna tworzyć nową łodygę, a stara łodyga zostaje wypchnięta.

W ciąży wysoki poziom estrogenów wydłuża fazę wzrostu włosa. To sprawia, że te przechodzą wolniej w fazę spoczynku. W rezultacie nie dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. Po porodzie, gdy poziom estrogenów wraca do normy, to włosy, które miały wydłużoną fazę wzrostu przechodzi nagle w fazę spoczynku. Toprowadzi do nadmiernego wypadania włosów po ciąży.

Czy na łysienie poporodowe mogą mieć wpływ czynniki inne niż spadek estrogenu?

Słaba kondycja włosów może się nieco przedłużyć, jeśli karmisz piersią, co wiąże się z wysokim stężeniem prolaktyny.

Po porodzie poziom estrogenów powraca do normy, wzrasta zaś poziom prolaktyny, hormonu stymulującego produkcję pokarmu. Obie te zmiany hormonalne wpływają na cykl życia włosa, przyczyniając się do nadmiernego wypadania.

To jednak nie wszystko. Łysienie poporodowe może mieć również związek z:

  • nieodpowiednią dietą,
  • chorobą tarczycy,
  • anemią,
  • zaburzonym wchłanianiem żelaza lub witaminy B12, co skutkuje ich niedoborem,
  • stresem,
  • niewłaściwą pielęgnacją.

reklama

Jak wzmocnić włosy po porodzie?

Aby poprawić kondycję włosów po ciąży, trzeba im pomóc. Jak wzmocnić włosy po ciąży?

Wypadanie włosów po ciąży - dieta

Jeśli chodzi o wypadanie włosów po ciąży, bardzo ważna jest dieta. Ta musi być racjonalna, dobrze zbilansowana i różnorodna, bogata w elementy zarówno makroskładników, jak i mikroskładników.

W codziennej diecie warto spożywać posiłki bogate w białko, tłuszcze o wysokim potencjale przeciwzapalnym, węglowodany pochodzące z pełnoziarnistych produktów zbożowych. Jedz produkty bogate w takie składniki jak: witaminy z grupy B, witamina A, E i C,  biotyna i aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz miedź, magnez, krzem, siarkę, miedź, żelazo i cynk.

Do diety zatem wprowadź (bądź zwiększ spożycie) takich produktów jak: brązowy ryż, ciemny makaron i kasze, ciecierzyca, soczewica, płatki owsiane, szpinak,  czosnek, pomidory, marchew, awokado, warzywa strączkowe, jajka i tłuste ryby, orzechy, kiełki, nasiona słonecznika i pestki dyni.

Nadmierne wypadanie włosów po ciąży – właściwa pielęgnacja włosów

Jak poprawić kondycję włosów w okresie karmienia piersią? Niezbędna jest właściwa pielęgnacja. Tu z pomocą przychodzą kosmetyki zarówno drogeryjne, jak i apteczne.

Zarówno szampon, jak i odżywka do codziennej higieny włosów powinny mieć walory wzmacniające. Wybieraj preparaty zawierające jak najmniej parabenów i sulfatów, które mogą uszkadzać łuskę włosa. Myj głowę w letniej, wręcz chłodnej wodzie. Po umyciu nie rozczesuj od razu włosów. Pozwól im nieco wyschnąć.

Nie mniej ważny jest sposób ich aplikacji – ruchy powinny być delikatne, a składniki powinny chwilę pozostać na włosach, by miały szansę zadziałać. Podczas mycia włosów dobrze jest też pobudzać krążenie skóry głowy i wykonywać opuszkami palców delikatny masaż skóry głowy, który poprawia jej ukrwienie i ułatwia pracę substancjom odżywczym.

Unikaj wszystkiego, co może osłabiać włosy: suszenia za pomocą suszarek, szarpania podczas rozczesywania, upinania w zbyt ciasne fryzury, częstego poddawania inwazyjnym zabiegom fryzjerskim, takim jak farbowanie włosów czy trwała ondulacja.

Nie zapominaj o innych kosmetykach, takich jak ampułki, wcierki czy maski. Sięgaj po preparaty, które :

  • sprawiają, że włosy stają się mocniejsze (wzmacniają strukturę osłabionych włókien osłabionych włosów),
  • stymulują porost włosów, co pomaga przyspieszyć porost nowych włosów, a i szybciej poradzić sobie z problemem łysienia poporodowego,
  • hamują proces wypadania włosów po ciąży. Efektem jest zmniejszenie ilości wypadających włosów.

Wypadanie włosów po ciąży - suplementacja

Jak jeszcze radzić sobie z wypadaniem włosów? Nie wolno zapominać o wsparciu suplementacją. Włosy przecież można również ratować, łykając doustne preparaty. Krótko mówiąc postaw na odżywienie cebulek włosa od wewnątrz. Suplementy diety mają jeszcze tę zaletę, że wpływają na kondycję skóry i paznokci, które także mogą nie być w formie po ciąży.

Uważa się, że składnikami odżywczymi, które mogą (ale nie muszą) ograniczyć wypadanie włosów po porodzie są: witamina C, witamina B12, cynk, biotyna, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, żelazo, selen oraz miedź.

Niestety jeśli karmisz piersią, preparatów i suplementów diety nie możesz stosować dowolnie. Należy też być ostrożnym, jeśli stosujesz inne, nie dedykowane włosom suplementy. Ponieważ witaminy także można przedawkować, co za dużo, może okazać się niezdrowo.

Domowe sposoby na wypadające włosy po ciąży

Korzystaj z mądrości babć i stosuj domowe sposoby na wzmocnienie włosów. Co możesz zrobić? Naprawdę wiele, a potrzebne składniki możesz zarówno kupić w sklepie zielarskim czy aptece, jak i znaleźć w swojej kuchni. Domowe sposoby na piękniejsze i mocniejsze włosy:

  • zrób maseczkę z podgrzanego oleju rycynowego (lub dodawaj go do szamponu, zwłaszcza jeśli jesteś blondynką), z surowego jajka (pozostaw na mokrych włosach 30 min) lub np. banana,  awokado,

  • stosuj kompresy z soku z czarnej rzodkwi lub ziół, oleju kokosowego lub oliwy z oliwek,

  • rób płukanki i wcierki: z aloesu, maślanki, czosnku lub z wyciągów z takich roślin jak: skrzyp polny, pokrzywa, rozmaryn, rumianek, kiełki pszenicy i soi czy tatarak zwyczajny.

Masuj włosy i skórę głowy, pozostawiaj mikstury na co najmniej kwadrans, po czym umyj głowę.

Włosy wypadają? Zasięgnij porady specjalisty

Jeśli podjęte działania nie dają pożądanych rezultatów, zasięgnij porady specjalisty: dermatologa, trychologa lub lekarza medycyny estetycznej. Oprócz środków farmakologicznych istnieją zabiegi, które mogą wzmocnić włosy, ale i powstrzymać ich wypadanie (np. mezoterapia igłowej skóry głowy, dermabrazja skóry głowy, zabiegi z wykorzystaniem lasera).

Wypadanie włosów - kiedy do lekarza?

Ponieważ nadmierne wypadanie włosów może być skutkiem choroby skóry głowy lub objawem chorób ogólnoustrojowych, do lekarza należy udać się, gdy doszło do znacznego przerzedzenia włosów, wystąpiły objawy łysienia (m.in. wypadanie włosów na szczycie głowy), pojawił się łupież lub łojotok bądź inne dolegliwości, które mogą niepokoić.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: