Zapalenie krtani u niemowląt i dzieci. Objawy, leczenie

Zapalenie krtani u niemowląt i dzieci. Objawy, leczenie

Zapalenie krtani najczęściej jest wynikiem infekcji wirusowych. W efekcie rozwija się stan zapalny. Wirusy znajdujące się w krtani prowadzą do obrzęku i stanu zapalnego. Bywa to niebezpieczne dla maluszków, ponieważ gardła dzieci są niewielkie, a obrzęk dodatkowo zmniejsza ich drożność. Najwięcej zachorowań obserwuje się u dzieci pomiędzy 1-2 rokiem życia.


Czym jest zapalenie krtani u dziecka?

Wyróżnia się kilka typów zapalenia krtani. Jakie rodzaje są najczęstsze? To krup wirusowy, podgłośniowe ostre zapalenie krtani i zapalenie nagłośni oraz stan zapalny krtani i tchawicy.

Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) najczęściej dotyka niemowlęta i małe dzieci.  Wywołują go adenowirusy, wirus RSV, paragrypy czy grypy. W przebiegu choroby pojawia się obrzęk krtani pod strunami głosowymi, prowadząc do zwężenia światła dróg oddechowych. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową.

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani często pojawia się najczęściej u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Inne objawy to: świst krtaniowy, szczekający kaszel, chrypa. W większości przypadków podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci duszność ustępują w ciągu 48 godzin. Bywa, ze u niektórych dzieci objawy utrzymują się do tygodnia. Zwłaszcza może to dotyczyć dzieci, które mają alergię wziewną.

Zapalenie nagłośni występuje rzadziej, ale jest zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Najczęściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego przez bakterię Haemophilus influenzae typu B, rzadziej przez Streptococcus pneumoniae lub Streptococcus pyogenes.

Bakterie atakują górny odcinek krtani i prowadząc do obrzęku. Przebieg choroby jest gwałtowny, a postępujący szybko obrzęk prowadzi do silnych duszności i w skrajnej sytuacji może całkowicie zamknąć drogi oddechowe.  Inne objawy: gorączka, ślinotok, świst krtaniowy, chrypa. Pogarszanie się stanu dziecka. Chorują najczęściej dzieci w wieku 2 - 6 lat.
 
Jednoczesny stan zapalny krtani i tchawicy. Głównie wywołują go wirusy. Zapalenie tchawicy jest najczęściej wynikiem powikłania zapalenia krtani, czasami zaś za ten stan odpowiedzialne jest zapalenie oskrzeli. Niektóre z objawów to ból za mostkiem oraz uporczywy, suchy kaszel z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny. Chorują najczęściej dzieci w wieku 2 - 4 lata.

Objawy zapalenia krtani u niemowląt i dzieci

Jak rozróżnić nadgłośniowe zapalenie krtani od podgłośniowego zapalenia krtani u dziecka?

Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) - objawy

Choroba rozwija się pomiędzy 24 -72 h. Może mieć różny stopień ciężkości objawów. Zapalenie krtani u dziecka może mieć łagodny, umiarkowany lub ciężki przebieg. 

W postaci łagodnej pojawia się sporadyczny szczekający kaszel (podobnie brzmi szczekanie psa), niewielki obrzęk krtani, sidor jest nieobecny podczas spoczynku, chrypka, sporadycznie może występować łagodne zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych

W postaci umiarkowanej zapaleniu krtani towarzyszy charakterystyczny kaszel oraz charakterystyczne świsty krtaniowe. Narastająca duszność powoduje zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych, natomiast nie obserwuje się niepokoju lub pobudzenia.

W postaci ciężkiej zapalenia krtani u dziecka, jego stan pogarsza się. Do wcześniejszych objawów dochodzi znaczny niepokój i pobudzenie.  W związku z narastającym obrzękiem okolicy podgłośni może pojawić się niewydolność oddechowa. Przy nasilonej duszności, w gdy dojdzie do ciężkiej niewydolności oddechowej, obserwuje jak, podczas wdechu zapada się klatka piersiowa przy jednoczesnym, przeciwstawnym ruchu brzuszka.

Zapalenie nagłośni może rozpocząć się nagle, a przebieg choroby jest dynamiczny. W przypadku ciężkiego zakażenia może pojawić się niebezpieczne zwężenie dróg oddechowych, co prowadzi do niewydolności oddechowej dziecka. Bez szybkiej specjalistycznej pomocy może zakończyć się śmiercią.

U małych pacjentów obserwuje się silny ból gardła, problemy z przełykaniem i mówieniem. Skóra dziecka może być blada, a maluch drażliwy i niespokojny. Pojawia się ślinienie, narastającą duszność i stridor. Dzieci mają trudności z oddychaniem lub pojawia się wysiłkowe oddychanie, któremu towarzyszy chrapliwym dźwięk. Pozycja siedząca ułatwia dziecku oddychanie, leżenie sprzyja nasilonej duszności. Jeśli podejrzewasz u dziecka ostre zapalenie nagłośni natychmiast wezwij pogotowie ratunkowe.

reklama

Leczenie - podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka

W większości przypadków zapalenie krtani można leczyć w domu. Początkowe objawy choroby mogą wyglądać dramatycznie, ponieważ zwykle zaczynają się w nocy i często dotyczą dzieci, które czuły się dobrze zaledwie kilka godzin wcześniej. Leczenie zapalenia krtani u dzieci zależy od nasilenia objawów i stanu małego pacjenta.

Objawy podgłośniowego zapalenia krtani, które ma łagodny przebieg, zwykle wyciszają się po około 48 godzinach. W łagodnym zapaleniu krtani najczęściej dziecku podaje się sterydy (nazwa właściwa glikokortykosteriody). Ich podanie zmniejsza obrzęk krtani i udrażnia górne drogi oddechowe.

Dziecko powinno przebywać w dobrze wietrzonym i nawilżonym mieszkaniu, w którym temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że powinno dostawać dużo płynów. W przypadku małych dzieci karmionych piersią warto je częściej niż zazwyczaj przystawiać do piersi. 

Po konsultacji z lekarzem, możesz zastosować inhalacje z soli fizjologicznej.

Narastająca duszność to sygnał, że powinniśmy pojechać do szpitala, gdzie lekarze ocenią stan dziecka i wdrożą leczenie. Prawdopodobnie dziecko będzie miało podawane leki dożylnie. W bardzo rzadkich przypadkach pojawia się konieczność intubowania. 

W szpitalu często “zaleca się podawanie leków przeciwgorączkowych, przeciwhistaminowych, uspokajających, mukolitycznych oraz tlenu w przypadku hipoksji. Po 2-4 tygodniach od zakończenia leczenia zaleca się ocenę drożności dróg oddechowych. W przypadkach nawrotowych wskazana jest bezpośrednia ocena krtani pod kątem występowania wad w jej obrębie”. [1]

Uwaga: w przypadku zapalenia krtani nie stosuje się antybiotykoterapii, ponieważ jest to zakażenie wirusowe, a nie bakteryjne. Jeśli nie obserwuje się nadkażenia bakteryjnego podawanie antybiotyków jest bezzasadne i tylko osłabia pacjenta.

reklama

Ostre zapalenie nagłośni - leczenie

Nagłośniowe zapalenie krtani jest chorobą, która jest niebezpieczna, a bywa śmiertelna, zarówno dla niemowląt, dzieci, jak i dla dorosłych. Zapalenie nagłośni najczęściej jest spowodowane przez bakterie zwane Haemophilus influenzae typu B. Na szczęście, dzięki wpro­wadzeniu skojarzonych szcze­pio­nek HiB, w ostatnich latach rzadziej obserwuje się stany zagrożenia życia u małych pacjentów.

W przypadku zapalenia nagłośni dziecko zostanie skierowane do szpitala. Jeśli duszność będzie niewielka, zostanie wprowadzone leczenie antybiotykami dożylnymi. Stan dziecka będzie cały czas monitorowany. Ponieważ z zapaleniem nagłośni u dziecka może wiązać się niedrożność dróg oddechowych, więc najważniejszym celem leczenia jest to, by górne drogi oddechowe pozostały drożne.

Jeżeli w zapaleniu nagłośni pojawi się ryzyko silnego niedotlenienia, lekarze mogą przeprowadzić zabieg intubacji dotchawiczej (jest to niezwykle rzadki przypadek). Polega na wprowadzeniu rurki intubacyjnej przez jamę ustną lub nosową, gardło i krtań do tchawicy. Najczęściej wystarcza leczenie antybiotykiem.

Co zrobić, gdy podejrzewamy zapalenie krtani u dziecka?

Jeśli zauważasz, że ataki kaszlu są silne i pojawia się duszność, która narasta natychmiast wezwij karetkę pogotowia. Być może będzie potrzebna hospitalizacja. W razie opanowania ataku dziecko będzie mogło być leczone w warunkach domowych. Lekarz przepisze mu leki przeciwobrzękowe (sterydy), najczęściej w postaci wziewnej lub syropów, po których objawy będą się wyciszać.

  • Przede wszystkim zachowaj spokój, bo twoje przerażenie może doprowadzić maluszka do płaczu i w związku z tym do duszności.
  • Następnie, jeżeli jest chłodno, wyjdź z dzieckiem na dwór, to powinno zmniejszyć obrzęk. W domu użyj nawilżacza lub inhalatora. (Uwaga - nadal nie ma 100% pewności, czy ta metoda zadziała).
  • Możesz również w zamkniętej łazience odkręcić wodę i zrobić parę wodną, którą ma wdychać maluszek.

  • Jeżeli zauważysz, że stan dziecka pogarsza się, ma kłopot z oddychaniem, z trudem łapie powietrze, pojawia się zasinienie wokół ust i nosa natychmiast wezwij karetkę!
  • W czasie infekcji dobrze podawaj dziecku dużo płynów, ale nigdy w czasie ataku kaszlu, bo grozi to zakrztuszeniem.
  • Jeśli pojawi się gorączka możesz podać paracetamol. Nie dawaj ibuprofenu dziecku poniżej 6. miesiąca bez konsultacji z lekarzem.
  • Podawaniu syropów łagodzących kaszel Nie podawaj leków łagodzących kaszel bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
  • Możesz również nawilżyć śluzówkę nosa maluszka za pomocą kropli z solą fizjologiczną.
  • Dla bezpieczeństwa w czasie choroby śpij w pokoju maluszka.

reklama

Co mogą oznaczać nawracające zapalenia krtani?

Jedną z przyczyn zapalenia krtani u dziecka mogą być anomalie w budowie gardła, krtani i tchawicy. Powodem może być również uraz dróg oddechowych, np. połknięcie lub wdychanie żrących chemikaliów,

Ostre zapalenie krtani u dziecka może być jedna z nawracających chorób górnych dróg oddechowych. Pomimo badań, nadal nie są jasne czynniki ryzyka. W badaniu Çetinkaya, Turgut 2001) obserwowano dzieci, u których występowało nawracające ostre zapalenie krtani. W ciągu rocznej obserwacji u czworga małych dzieci wystąpiły objawy astmy, a u trojga z nich nawroty zapalenie krtani ustąpiły po leczeniu sterydami. Lekarze uważają, że nawracające, ostre zapalenie krtani u dziecka może być zapowiedzią późniejszego rozwoju astmy.

Nawracające objawy zapalenia krtani możemy również zaobserwować u dzieci, które mają alergię. Podczas choroby odpowiedź nabłonka dróg oddechowych może być wzmocniona poprzez aktywację IgE i produkcję cytokin zapalnych. U dzieci z alergią czasem obserwuje się tzw. „krup spazmatyczny”. U dziecka objawy i przebieg są podobne, jak w typowym zapaleniu krtani. Świst krtaniowy i kaszel pojawiają się prawie zawsze w nocy. Nie występuje ból gardła, gorączka ani katar czy nieżyt nosa.

Objawy zapalenia krtani u dziecka znikają po kilku godzinach, ale pojawiają się znów nocą. Zimne powietrze zmniejsza objawy. Ten nietypowy, rzadki rodzaj zapalenia krtani u dzieci obserwuje się, np. u dzieci mających alergię wziewną.

Również refluks żołądkowo-przełykowy może powodować zapalenie krtani u dziecka. Refluks często występuje u niemowląt i wycofuje się podczas pierwszego roku życia, wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego. Jednak czasami przeradza się w chorobę refluksową przełyku (GERD). Istnieje związek pomiędzy GERD a przewlekłymi objawami ze strony krtani. U niemowląt i dzieci może może objawiać się jako nawracające zapalenie krtani, stridor, przewlekła chrypka, uczucie przeszkody w gardle i przewlekły kaszel.

Czy można wyeliminować zapalenie krtani u dziecka?

Szczepienie ochronne przeciwko H. influenzae, to jest najlepszym sposobem, żeby uniknąć ostrego zapalenia nagłośni, które potrafi być bardzo poważne w skutkach. 

W przypadku nawracających zapaleń w obrębie krtani postaraj się wzmocnić odporność dziecka - dieta, spacery, suplementowanie witaminy D w dawce ustalonej z lekarzem rodzinnym lub pediatrą.

Pamiętaj również, żeby nigdy nie palić w mieszkaniu, w którym przebywa maluszek. Jak już wiesz na zapalenie krtani zapadają dzieci z alergią, a dym tytoniowy dodatkowo podrażnia drogi oddechowe i kontakt z nimi może prowadzić do astmy i zaburzeń układu immunologicznego.

Bibliografia

  1. 1. Ostre podgłośniowe i nadgłośniowe zapalenie krtani dr hab. n. med. prof. nadzw. UM Hanna Zielińska-Bliźniewska
prof. zw. dr hab. n. med. Jurek Olszewski

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: