reklama
Haemophilus influenzae typu b (Hib)
Hib to bakteria o nazwie Haemophilius influenzae typu b, która przenosi się drogą kropelkową. W gardle chorego tworzy kolonie i wywołuje: zapalenie gardła, ucha środkowego, oskrzeli, a przedostawszy się do krwiobiegu, dociera do różnych narządów i uszkadza je, w wyniku czego może dojść do: ropnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenia nagłośni, posocznicy, zapalenia płuc, zapalenia stawów, zapalenia osierdzia i wsierdzia czy zapalenia tkanek miękkich.
Na zakażenie bakterią Hib najbardziej narażone są dzieci do 5. roku życia (95% wszystkich zakażeń wywoływanych przez bakterie Hib), z czego większość stanowi grupa dzieci do 2. roku życia (50-80% zakażeń).
Najczęstsze choroby wywoływane przez bakterie Hib to:
1. Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych - ostra choroba zakaźna, w przebiegu której dochodzi do powstania stanu zapalnego opony miękkiej i pajęczynowej, zmian w przestrzeni podpajęczynówkowej oraz w komorach mózgu. Na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych najczęściej chorują niemowlęta pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia i dzieci do 5 r. ż. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczne właśnie dla nich, bowiem niesie ze sobą wiele różnorodnych powikłań.
Objawy choroby
są niezwykle trudne do rozpoznania, zwłaszcza u noworodków. U maluchów dochodzi do rozwoju zaburzeń neurologicznych, oddechowych i krążenia, pojawiają się drgawki, a ciemiączko napina się i tętni. Choroba rozpoczyna się nagle, a jej objawy mogą przypominać grypę i są to: wysoka gorączka, wymioty niepokój, apatia, senność, bóle głowy, na skórze mogą pojawić się wybroczyny. W skrajnych przypadkach dochodzi do utraty świadomości i śpiączki.
Powikłania
to: niedosłuch lub głęboka głuchota, zaburzenia wzroku, opóźniony rozwój psychoruchowy, niedowład lub porażenia spastyczne kończyn, napady padaczkowe, zaburzenia hormonalne, wodogłowie pozapalne. Trzeba pamiętać, że bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych wciąż jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów dzieci (około 5%).
2. Zapalenie nagłośni - ostre schorzenie zapalne górnej części krtani, kiedy to wskutek infekcji następuje obrzęk błony śluzowej krtani. Czasem jest o tak silny, że dochodzi do niemal całkowitego zamknięcia dróg oddechowych, co w przypadku braku natychmiastowej interwencji lekarza stanowi realne zagrożenie życia. Na chorobę tę zapadają najczęściej dzieci poniżej 10 roku życia.
Objawy choroby
to silny ból krtani odczuwany przy połykaniu, gorączka oraz duszności i świsty przy oddychaniu. U dzieci można zaobserwować częste pochylanie się do przodu pozycji siedzącej, co ułatwia oddychanie.
Powikłania
może dojść do dużego obrzęku krtani, następstwem czego jest upośledzenie drożności dróg oddechowych.
3. Zapalenie płuc - to ostry stan zapalny miąższu płucnego wywołany przez bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Wśród wszystkich chorób spowodowanych zakażeniem Hib w Polsce, zapalenie płuc jest najczęstszą przyczyną zgonów wśród niemowląt - nie udaje się wyleczyć 5-10% dzieci. Na chorobę najczęściej zapadają niemowlęta i dzieci poniżej 10. roku życia.
Objawy choroby
u noworodków - niechęć ssania, kaszel przypominający koklusz i zmniejszona ruchliwość. U starszych dzieci: wysoka gorączka, dreszcze, przyspieszenie oddechu, duszności, czasem ból w klatce piersiowej, kaszel - męczący i suchy.
Powikłania
to nawroty zapalenia płuc, zapalenie opłucnej (suche lub wysiękowe), odma opłucnowa (pojawienie się powietrza w opłucnej), ropnie płuc (przede wszystkim w gronkowcowym zapaleniu płuc), niedodma spowodowana zamknięciem światła oskrzeli przez obrzęk błony śluzowej lub wydzielinę, zapalenie osierdzia, wsierdzia, mięśnia sercowego.
4. Sepsa, potocznie nazywana posocznicą (zakażenie krwi) – to zakażenie ogólne całego organizmu, któremu towarzyszą zaburzenia pracy narządów i krzepnięcia krwi. Posocznicę mogą wywoływać bakterie, grzyby lub wirusy. Zapadają na nią najczęściej niemowlęta i dzieci oraz osoby z osłabionym układem odpornościowym.
Objawy
to nieregularna, wysoka gorączka, dreszcze oraz przerzutowe ogniska ropne. Przebieg jest bardzo szybki i w ciągu kilku godzin może prowadzić do stanu ciężkiego.
Powikłania - zaburzenia w układzie krążenia, wyniszczenie organizmu.
mzb