Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) a ciąża

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) a ciąża

Wirus brodawczaka ludzkiego jest bardzo powszechny. Szacuje się, że wywołaną nim infekcję przechodziła co druga aktywnie seksualnie osoba. Czy jest niebezpieczny w ciąży? Specjaliści uspokajają, że najczęściej wirus brodawczaka ludzkiego nie stanowi zagrożenia dla przebiegu ciąży i nie ma wpływu na rozwijający się płód.

Czym jest wirus HPV

HPV (z angielskiego Human Papillomavirus), czyli wirus brodawczaka ludzkiego, to powszechnie występujący wirus z rodziny Papillomawirusów. Najczęściej infekcje nim wywołane ulegają samoistnemu wyleczeniu w przeciągu 12-24 miesięcy. Niebezpieczne są zakażenia przewlekłe, trwające dłużej niż 2 lata. Na zakażenie wirusem HPV narażona jest każda osoba aktywna seksualnie. 

Wyodrębnia się około 100 rodzajów wirusa, ale tylko kilka ma charakter onkogenny. Niektóre nie pozostawiają po sobie śladów, inne mogą wywołać niegroźne brodawki, jeszcze inne niosą ze sobą ryzyko zmian nowotworowych w narządach płciowych (typ HPV-16,18,31,33 są odpowiedzialne za raka szyjki macicy).

reklama

Wirus HPV a ciąża

Większość infekcji HPV przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Gdy do zakażenia dochodzi podczas ciąży, przebieg infekcji jest ostrzejszy i szybciej pojawiają się zmiany chorobowe.
Badania nie wykazały związku pomiędzy wirusem brodawczaka ludzkiego a poronieniem, porodem przedwczesnym lub innymi powikłaniami ciążowymi. Uznaje się więc, że zakażenie nie jest groźne dla dziecka i w większości przypadków nie ma wpływu na rozwijający się płód. Wyjątek stanowią te infekcje, które zaczęły się w I lub w III trymestrze, z udziałem odmian wirusa, który wywołać może poważne komplikacje w ciąży, włącznie z powstaniem wad u dziecka lub z poronieniem (obecność wirusa HPV jest stwierdzana w ok. 20% tkanek po poronieniach).

HPV a ryzyko zarażenia dziecka

Ryzyko zarażenia dziecka jest niewielkie, ale istnieje. Może się to stać podczas porodu (tak naturalnego, jak i cesarskiego cięcia). Zdarza się, że dziecko ma objawy chorobowe w kilka miesięcy po urodzeniu, ale mogą one wystąpić u niego dopiero po kilku latach.

reklama

Leczenie w ciąży

Leczenie w ciąży jest jedynie objawowe i dotyczy powstałych zmian. Samego wirusa się nie zwalcza, bowiem nie ma swoistego leku przeciwko wirusowi HPV, a większość stosowanych leków jest szkodliwa dla płodu i może doprowadzić do porodu przedwczesnego. Zasadniczo możliwe jest tylko leczenie wspomagające, dlatego w przypadku ciężarnych stosuje się jedynie cykliczne przemywanie zmian chorobowych kwasem trójchlorooctowym. Dopuszcza się także krioterapię i zabiegi chirurgiczne (usuwanie zmian).

Diagnoza

Jedynym skutecznym sposobem na zdiagnozowanie zakażenia jest test na obecność HPV. Jeżeli jednak kobieta regularnie wykonuje cytologię (nie można zapominać o cytologii w ciąży), a wyniki kolejnych badań wskazują na brak wszelkich nieprawidłowości, nie ma konieczności badania się na HPV. Jeśli wynik badania budzi wątpliwości, ginekolog zleci stosowne badania.

Jeżeli przed zajściem w ciążę miałaś już HPV, poinformuj o tym swojego lekarza. Wiedz też, że istnieją szczepionki, które mogą (niestety nie muszą) chronić przed najgroźniejszymi typami wirusa.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: