Jak bez leków zmniejszyć gorączkę w ciąży?

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak bez leków zmniejszyć gorączkę w ciąży?

Gorączki w ciąży nie możesz lekceważyć, ponieważ jest ona niebezpieczna dla przebiegu ciąży i rozwoju dziecka. Sprawę komplikuje fakt, że także leki przeciwgorączkowe mogą dziecku zaszkodzić. Czy możesz zmniejszyć gorączkę w ciąży bez leków?

Gorączka towarzyszy wielu infekcjom, tak wirusowym, jak i bakteryjnym – grypie, anginie, ale także zakażeniom układu moczowego. To naturalny odruch organizmu i znak, że broni się przed atakiem drobnoustrojów.

Jak bez leków zmniejszyć gorączkę w ciąży?

Jeśli jesteś w ciąży, bez konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę nie możesz przyjmować żadnych leków, także tych przeciwgorączkowych, dostępnych bez recepty. Co możesz zatem zrobić, by zbić gorączkę? Pozostają domowe sposoby.

  • Stosuj letnie okłady na czoło.
  • Ubierz się lekko, nie przykrywaj się ciepłą kołdrą, a lekkim kocem.
  • Weź chłodną kąpiel bądź prysznic.
  • W okresie grzewczym schładzaj i nawilżaj powietrze w pomieszczeniu przykręcając kaloryfer i kładąc na nim mokre ręczniki.
  • Pij duże ilości płynów (woda, herbatki np. z malin).
  • Staraj się leżeć w łóżku i odpoczywać.

Za bezpieczny w ciąży uznaje się paracetamol. Dzienna dawka nie może być większa niż 2 tabletki (1000 mg). Nie przyjmuj go jednak dłużej niż 3 dni, unikaj w 1. trymestrze ciąży. Nie przyjmuj kwasu acetylosalicylowego i pseudoefedryny!

reklama

Kiedy z gorączką do lekarza?

Idź do lekarza, jeśli twój stan cię niepokoi bądź dolegliwości towarzyszące gorączce są dotkliwe. Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym bądź ginekologiem także wówczas, gdy masz wysoką gorączkę lub gdy trwa ona długo, a także wtedy, gdy masz stan podgorączkowy trwający dłużej niż 3 dni.

Nie zwlekaj i jedź do szpitala, gdy gorączce towarzyszy: krwawienie z dróg rodnych, masz trudności z oddychaniem, drętwieje ci szyja, wymiotujesz, bardzo boli cię głowa.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: