Poród - współpraca partnerów

Treść powstała we współpracy z partnerem 
Ostatnie zmiany: 14 października 2024
Poród - współpraca partnerów

Poród to piękny moment, w którym dwoje ludzi staje się rodzicami. Narodziny dziecka to najważniejsze wydarzenie w ich życiu, więc warto się do niego przygotować.

Najlepszą formą przygotowania rodziców do porodu oraz następujących po nim połogu, opieki nad noworodkiem i karmienia piersią jest szkoła rodzenia. Ten cenny etap przygotowań obejmuje nie tylko zagadnienia teoretyczno-praktyczne, ale również psychiczne. To przygotowanie dokumentów, rzeczy do porodu, wyprawki dla dziecka. To wybór miejsca porodu, położnej. To również ćwiczenia ogólne, oddechowe, relaksacyjne i poporodowe. W czasie zajęć wyczulamy mamy na to, żeby obserwowały swoje ciało i potrafiły rozpoznać, że poród jest tuż, tuż. Poznają pozycje do porodu oraz omawiamy naturalne i farmakologiczne metody łagodzenia bólu. Poruszamy również kwestie ewentualnego pojawienia się komplikacji w porodzie i konieczności zakończenia go zabiegowo.

Oprócz umiejętności poradzenia sobie w porodzie, wyczulamy rodziców na to, żeby słuchali swoich dzieci i odpowiednio reagowali na ich sygnały, potrzeby. Żeby nie wyłączali instynktu i intuicji. Przygotowani rodzice doskonale wiedzą co jest najlepsze dla ich dziecka, wiedzą, jak pielęgnować, wykąpać i efektywnie go wykarmić piersią.

Uczestnictwo rodziców we wszystkich zajęciach proponowanych w szkole rodzenia powoduje, że mają wiedzę i jest im łatwiej. Zdobyte umiejętności potrafią wykorzystać na każdym etapie. Potrafią zachować spokój i czują się komfortowo.  

Przygotowani rodzice wiedzą, jak świadomie i aktywnie uczestniczyć w porodzie, jak się wspierać. Przygotowany tata jest świadomy swoich zadań. Wie, że ma być wsparciem dla mamy, dobrym partnerem do współpracy nie tylko z nią, ale również z położną. Musi być również mediatorem, łącznikiem między mamą a położną w trakcie porodu. Jest świadomy tego, że w porodzie jego pomoc jest bardzo potrzebna.

Musi być wrażliwy na potrzeby rodzącej, słowami i gestami musi dodawać jej otuchy. Powinien szeptać miłe słowa, korygować mamę w oddechu, masować, pomóc w wyborze pozycji, w wykorzystaniu przerw między skurczami na relaks.

Wie, jak razem z mamą zadbać o sprzyjające warunki. Aby poród przebiegał prawidłowo musi być odpowiednia muzyka, światło, zapach. Jego zaangażowanie to źródło siły dla rodzącej.

Wszyscy tatusiowie, jeśli tylko chcą, mogą być obecni przy narodzinach dziecka. Przygotowany, świadomy swoich zadań tata, chętniej towarzyszy mamie w tym pięknym wydarzeniu rodzinnym. 

Mama może zdecydować również o tym, żeby osobą towarzyszącą zarówno w zajęciach  szkoły rodzenia jak i w porodzie był ktoś inny niż przyszły tata.

mgr Małgorzata Gierada-Radoń

starsza położna, specjalistka Szpitala Specjalistycznego św. Zofii

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: