Dziecko krztusi się mlekiem matki. Co robić w takiej sytuacji?

Dziecko krztusi się mlekiem matki. Co robić w takiej sytuacji?

Gdy dziecko zakrztusi się mlekiem matki podczas karmienia, bardzo ważne jest, by nie tracić głowy i wiedzieć, co robić. To ważne, ponieważ sytuacja jest nie tylko bardzo stresująca zarówno dla matki, jak i dziecka, ale i niebezpieczna. Nieodpowiednie postępowanie może sprawić, że zakrztuszenie może mieć poważne konsekwencje.

Przyczyny krztuszenia u niemowlęcia

Dlaczego niemowlęta się krztuszą? Z wielu powodów. Może to na przykład oznaczać, że maluch je łapczywie lub nie nadąża z przełykaniem pokarmu. Zdarza się, że wynika to z nadprodukcji mleka u matki.

Podczas nawału pokarmu zanim rozpocznie się karmienie piersią, warto odciągać pierwszą porcję mleka laktatorem lub wykorzystać specjalną nakładkę stosowaną na brodawkę sutkową (Ale uwaga! Zdarza się, że gdy dziecko zaciśnie usta i przestanie ssać, zbiera się w niej pokarm).

Według specjalistów niemowlę krztusi się i dławi, ponieważ drogi oddechowe dziecka są bardzo wąskie. Potrzeba też czasu, aby maluchy opanowały umiejętność żucia i połykania pokarmu.

Na zadławienie bardziej narażone są maluchy, które zmagają się z różnymi chorobami i nieprawidłowościami, takimi jak zaburzenia połykania, zaburzenia nerwowo-mięśniowe, urazy mózgu czy opóźnienie rozwoju.

reklama

Dziecko krztusi się mlekiem – co należy zrobić?

Co zrobić, gdy dziecko krztusi się mlekiem podczas karmienia piersią? Przede wszystkim gdy niemowlę zaczyna się dusić lub krztusić, zachowaj spokój i odstaw dziecko od piersi.

Podnieś je, by mleko mogło swobodnie wypłynąć z buzi (do usunięcia ciała obcego wykorzystuje się siłę grawitacji). Gdy zrobisz to dość energicznie, powinien pojawić się głęboki oddech, czasem także płacz oraz kaszel, który jest naturalnym odruchem. Pomaga pozbyć się ciała obcego, umożliwia samoistne odkrztuszenie.

Tak samo trzeba postępować, jeśli do zakrztuszenia się dojdzie podczas karmienia butelką. Zawsze trzeba odstawić dziecko od źródła płynu, następnie pozbyć się resztek jedzenia, które pozostały w jamie ustnej czy w nosie. Robi się to obracając malucha twarzą w dół, zawsze podtrzymując główkę.

Jeśli podniesienie dziecka nie pomaga, połóż je na przedramieniu w pozycji na brzuchu, lekko przechyl głowę w dół. Koniecznie podtrzymuj głowę noworodka czy niemowlęcia:

  • kładąc kciuk lub palec wskazujący jednej ręki na kącie żuchwy po jednej stronie,
  • jeden lub dwa palce tej samej ręki po drugiej stronie żuchwy.

Następnie oklep kilka razy okolicę międzyłopatkową otwartą dłonią.

Jeśli uderzenia w okolice miedzyłopatkową są nieskuteczne, a dziecko jest przytomne, wtedy należy wykonać uciśnięcia klatki piersiowej. Jak to zrobić? Dziecko należy:

  • obrócić na wznak głową skierowaną w dół,
  • ułożyć je na przedramieniu, objąć ręką potylice,
  • podtrzymywać niemowlę leżące głową skierowaną w dół na przedramieniu opartym o udo,
  • wyznaczyć miejsce do uciskania klatki piersiowej,
  • wykonać pięć uciśnięć klatki piersiowej.

Co należy robić dalej, jeśli stwierdzimy, że dziecko nie jest przytomne i nie oddycha?

W sytuacji, gdy nie udaje się przywrócić drożności dróg oddechowych lub dziecko straciło przytomność, należy wezwać pogotowie (999 lub 112) i rozpocząć reanimację.

Co należy robić kiedy dziecko straci przytomność?

Jak sprawdzić przytomność u niemowlaka? Uderzając lub łaskocząc maluszka w stopkę. Należy również ocenić, czy dziecko oddycha. Jak to zrobić? Można przyłożyć policzek do ust dziecka lub obserwować ruchy klatki piersiowej.

Jak wygląda resuscytacja noworodków i u niemowląt?

Resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka i u niemowlaka należy prowadzić do momentu, kiedy pojawią się oznaki życia: dziecko się ocknie, zacznie się poruszać, oddychać i otwierać oczy lub przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego.

W oczekiwaniu na pomoc ułóż niemowlę na równej, twardej powierzchni i odsłoń jego klatkę piersiową. Co robić?

Wykonaj 5 oddechów ratowniczych metodą usta-usta-nos

Delikatnie odchyl głowę dziecka. Zatkaj mu palcami nos, weź oddech i wdmuchnij mu powietrze do ust. Trzeba objąć swoimi ustami usta i nos niemowlęcia (trzymając główkę dziecka oburącz do tyłu). Jeśli u starszego niemowlaka nie da się ustami szczelnie objąć ust i nosa, trzeba objąć tylko usta dziecka, a nos zacisnąć ręką.

Oddech powinien unieść klatkę piersiową dziecka i trwać sekundę. Po każdym wdechu powietrze powinno się wydostać z dróg oddechowych dziecka.

Po wykonaniu oddechów ratowniczych należy ponownie ocenić, czy dziecko oddycha oraz czy wróciła czynność serca. Jeśli dziecko wciąż nie oddycha, rozpocznij ucisk klatki piersiowej.

W jaki sposób należy wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej u noworodka i u niemowlaka?

Połóż 2 palce na środku klatki piersiowej niemowlaka w dolnej połowie mostka (na wysokości linii łączącej brodawki sutkowe). W przypadku dziecka nasadę jednej ręki połóż bezpośrednio nad dolną połową mostka. Uciskaj dolną część mostka na 1/3 głębokości (około 1-2 cm) z prędkością 100- 120 uciśnięć na minutę.

W przypadku noworodka należy zacząć wykonywać uciśnięcia klatki piersiowej z wentylacją w stosunku 3:1, czyli 3 uciśnięcia klatki piersiowej na jeden oddech. U starszego dziecka ilość uciśnięć mostka do ilości oddechów powinna wynosić 15:2 (15 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechy ratownicze). Jeśli taka sekwencja nie przywraca funkcji życiowych, przejdź do wykonywania naprzemiennie 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 oddechów ratowniczych (30:2).

Zadławienie a zakrztuszenie dziecka

Zakrztuszenie i zadławienie się dziecka to stan, w którym dochodzi do zatkania dróg oddechowych przez ciało obce. Podczas karmienia piersią jest nim mleko mamy.

Niemowlę się krztusi, kiedy otwiera buzię, która robi się czerwona, kaszle i pluje. W takiej sytuacji poczekaj, bo powinno samodzielnie się pozbyć pokarmu. Twoja interwencja w przypadku zakrztuszenia może doprowadzić do zadławienia.

Powikłaniem po zakrztuszeniu jest zadławienie, to jestniedrożność górnych dróg oddechowych wskutek obecności ciała obcego. To stan zagrożenia zdrowia i życia. Kiedy maluszek się dławi, nie jest w stanie wydobyć z siebie dźwięku, z trudem oddycha, a jego twarz staje się blada, natychmiast zacznij udzielać pierwszej pomocy.

Powikłania po zakrztuszeniu mlekiem w trakcie karmienia

Dławienie się jest częstą przyczyną urazów i śmierci małych dzieci. Dzieje się tak głównie z powodu łatwego zablokowania dróg oddechowych. Nie mniej ważne jest, że noworodki i niemowlęta mogą nie być w stanie kaszleć z wystarczającą siłą, aby usunąć niedrożność z dróg oddechowych.

Kaszel niemowlaka – czy to powód do niepokoju?

Jeśli po zachłyśnięciu płynem pojawi się gorączka albo dziecko kaszle, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ być może doszło do zachłystowego zapalenia płuc. Jego objawy pojawiają się w ciągu 24-48 godzin od epizodu krztuszenia się.

reklama

Jak zapobiegać zakrztuszeniu się mlekiem podczas karmienia?

Aby zapobiegać krztuszeniu się mlekiem mamy, trzeba przestrzegać kilku zasad karmienia naturalnego. Na co zwracają uwagę doradcy laktacyjni i lekarze? Pamiętaj, że:

  • matka musi być spokojna i zrelaksowana. Zdenerwowanie i niepokój może udzielać się dziecku, co skutkuje nieefektywnym karmieniem i krztuszeniem się,
  • dziecko podczas karmienia powinno być przytomne, w stanie czuwania (nie śpiące),
  • podczas czasie karmienia pierś powinna szczelnie wypełniać buzię dziecka,
  • karmienie musi być efektywne, czyli po wstępnych, szybkich ruchach ssących, rytm ssania powinien zmienić się na wolniejszy i głębszy, bez cmokania czy mlaskania [1].

Kurs pierwszej pomocy

Nie tylko świeżo upieczeni rodzice mają obawy i wątpliwości, jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy zachłyśnięciu noworodka czy niemowlaka mlekiem.

Aby być przygotowanym na nagłe przypadki, warto wziąć udział w zajęciach z zakresu pierwszej pomocy, choćby online. Dzięki temu można dowiedzieć się, co robić w nagłych wypadkach, a i jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową (CPR).

Bibliografia

  1. Zakrztuszenie u dziecka przy karmieniu piersią, dr med. Andrea Horvath, www.mp.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: