Pierwsza pomoc przy różnych zdarzeniach z dzieckiem

Ostatnie zmiany: 3 lutego 2020
Pierwsza pomoc przy różnych zdarzeniach z dzieckiem

Krwawienie z nosa

Najczęściej występuje po uderzeniu bądź przy katarze. Dziecko należy przede wszystkim uspokoić i usadzić z głową lekko pochyloną do przodu (odchylenie głowy do tyłu powoduje spływanie krwi do gardła, poza tym przy nisko ułożonej głowie krwawienie się nasila).

Następnie należy oczyścić nos, dziecko powinno delikatnie wydmuchać nos z zalegającej krwi i skrzepów, a następnie przez 10-15min uciskamy palcem wskazującym i kciukiem skrzydełka nosa (miękką część nosa).

Dodatkowo możemy zrobić ziemny okład na nos, kark lub głowę. Po około 10 – 15 min krwawienie powinno ustać, jednak dziecko tego dnia nie powinno się przemęczać, dłubać w nosku czy mocno wydmuchiwać nos, bo może dojść do ponownego krwawienia. W przypadku, gdy krwawienie nie ustaje należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Więcej o krwawieniu z nosa u dziecka.

Omdlenia

Omdlenie jest to krótkotrwała utrata przytomności w wyniku chwilowego niedotlenienia mózgu. Najczęstszymi przyczynami omdleń są: głód, stres, długotrwałe stanie, brak dostępu świeżego powietrza, ból, strach.

Często przed omdleniem dziecko skarży się na szum w uszach, mroczki, ręce stają się wilgotne, a twarz robi się biała jak kreda. Gdy, zauważysz u dziecka takie objawy wyprowadź je szybko na świeże powietrze i  najlepiej niech dziecko usiądzie i głęboko oddycha.

Jeżeli dziecko jednak straciło przytomność, należy sprawdzić czy dziecko oddycha, położyć je na plecach najlepiej na świeżym powietrzu, poluzować ubranie oraz nogi poszkodowanemu unieść do góry.

Odparzone pośladki

Oparzenie pośladków nasila się u dzieci szczególnie w okresie letnim, gdy używamy pieluszek tetrowych, które są zbyt rzadko zmieniane. Pierwszymi objawami jest silne zaczerwienienie krocza oraz pośladków dziecka.

Po zauważeniu objawów należy w pierwszej kolejności przygotować dziecku kąpiel pupy w roztworze z rumianku, następnie należy delikatnie osuszyć pupę miękkim ręcznikiem i nałożyć krem zawierający alantoinę lub lanolinę. Dodatkowo często wietrzymy pupę dziecka.

reklama

Skaleczenia

Wszystkie ranki nawet te najmniejsze powinno się dokładnie przemyć czystą wodą, a następnie zdezynfekować wodą utlenioną. Na małe ranki wystarczy przykleić plasterek z opatrunkiem.

W przypadku, gdy skaleczenie jest poważniejsze i rana bardzo krwawi to podstawową sprawą jest zahamowanie krwawienia. Dziecko należy ułożyć w takiej pozycji, aby rana znajdowała się powyżej serca (np. zranioną rękę unosimy do góry powyżej  serca).

Następnie do rany przykładamy wyjałowiony opatrunek z gazy, który przyciskamy, aż do ustania krwawienia (najczęściej w przeciągu 10min rana powinna przestać krwawić). Na ranę nie powinno przykładać się waty oraz ligniny, bowiem przyklejają się do rany, a ich usuwanie powoduje u dziecka niepotrzebny ból.

W przypadku gdy rana jest głęboka, a do tego zanieczyszczona ziemią, nawozami należy oczyścić ranę, zdezynfekować wodą utlenioną, założyć opatrunek i udać się do lekarza z aktualną książeczką szczepień dziecka. Często bowiem w takich przypadkach podawany jest zastrzyk przeciwtężcowy (jako szczepienie przypominające.)

Jeżeli w ranie znajdują się odłamki szkła lub inne ciała obce sami nie próbujcie wyciągać ich za pomocą "rozmaitych przedmiotów". Na taką ranę zakładamy jałowy opatrunek i jedziemy do lekarza aby, fachowo oczyścił, zdezynfekował i zabezpieczył ranę.

W przypadku ran szarpanych, szczególnie na buzi powinniśmy oczywiście przemyć ranę wodą, zdezynfekować i założyć opatrunek oraz pojechać do chirurga, być może trzeba będzie zszyć ranę.

Skręcenie stopy

Do głównych objawów należą: silny ból utrudniający chodzenie. Bólowi towarzyszy opuchlizna oraz staw sinieje. Pierwsze co możemy zrobić to założyć kompres chłodzący, zmniejszający obrzęk i łagodzący ból np. z Altacetu lub woreczek z lodem, a zaraz po tym musicie zgłosić się z dzieckiem do chirurga bądź ortopedy.

Udar słoneczny

Pierwszą oznaką udaru słonecznego jest ogólne osłabienie dziecka, bóle i zawroty głowy, stan podgorączkowy. Skóra dziecka jest gorąca i sucha. Następnie gorączka wzrasta nawet do 40*C, występują drgawki, przyśpieszony puls, nudności, ,,mroczki” przed oczami i zaburzenia lub utrata świadomości.

Dziecku z takimi oznakami należy natychmiast obniżyć gorączkę. Umieszczamy je w chłodnym , zacienionym miejscu, zanurzamy dziecko w zimnej wodzie lub całe ciało owijamy  w ręcznik zmoczony zimną wodą. Nie możemy jednak dopuścić do zbytniego oziębienia organizmu, dlatego co jakiś czas należy dziecku mierzyć temperaturę.

Jeżeli dziecko jest przytomne podajemy zimne napoje do picia. Następnie natychmiast wzywamy lekarza. Udar słoneczny u małych dzieci no niestety jest spowodowany lekkomyślnością opiekunów.

Pamiętajmy że w dni upalne dziecko:

  • nie powinno zbyt długo siedzieć na słońcu, raczej wybieramy półcień do siedzenia czy spacerów,
  • główka powinna być zabezpieczona chusteczką lub kapelusikiem,
  • musi być często pojone,
  • pamiętajmy o stosowaniu kremów z odpowiednimi filtrami najlepiej wodoodpornych.

reklama

Ukąszenia komarów

Najczęściej dzieci są narażone na ukąszenia ze strony komarów. Sposób reakcji na ukąszenia to sprawa indywidualna. Najczęściej w miejscu ukąszenia pojawia się niewielki bąbel, oraz uczucie pieczenia, swędzenia.

Wtedy najlepiej posmarować bąbel żelami, kremami, które działają przeciwuczuleniowo lub z domowych sposobów plasterkiem cebuli, można też profilaktycznie podać dziecku wapno. Niektóre dzieci na ukąszenie komarów reagują pokrzywką, a czasem i gorączką wtedy należy zgłosić się do lekarza.

Bardzo rzadko może też dojść do wstrząsu anafilaktycznego, które objawia się narastającym niepokojem, spadkiem ciśnienia krwi, zaczerwienieniem ciała, omdleniem oraz kłopotami z oddychaniem. jest to stan zagrożenia życia i wówczas potrzebna jest natychmiastowa pomoc medyczna w tym przypadku cenna jest każda minuta!!! Więcej o ugryzieniach

Usuwanie drzazgi

W miejscu gdzie znajduje się drzazga najczęściej występują zaczerwienienie skóry oraz mała ranka. Gdy drzazga jest widoczna i wystaje jej fragment  możemy sami za pomocą pęsety zdecydowanym ruchem wyciągnąć drzazgę. Następnie dezynfekujemy ranę i zakładamy plasterek.

W przypadku, gdy drzazga jest duża, głęboko pod skórą, a do tego występuje silne zaczerwienienie skóry należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Użądlenia osy, pszczoły

Najczęściej w miejscu ukąszenia powstaje czerwony, bolący obrzęk. Jeżeli pozostało żądło należy zdezynfekować miejsce ukłucia, a następnie złapać żądło jak najbliżej skóry i jednym zdecydowanym pociągnięciem ku górze wyciągnij żądło pęsetą.  Następnie miejsce ukłucia przemywamy wodą i nakładamy zimny  kompres np. z Altacetu, obrzęk możemy również posmarować preparatem przeciwhistaminowym lub plasterkiem cebuli. Profilaktycznie podajemy dziecku wapno.

W przypadku dzieci, które są uczulone na jad owadów, po użądleniu należy niezwłocznie udać się do lekarza, najprawdopodobniej dziecko będzie musiało dostać zastrzyk odczulający.

Ponadto zagrożeniem dla życia jest użądlenie dziecka w okolice jamy ustnej. W przypadku użądlenia w język, usta należy podać dziecku do żucia kostki lodu, zimną wodę do płukania ust (w celu zmniejszenia opuchlizny), wapno i natychmiast zgłosić się do lekarza.

reklama

Zatrucie pokarmowe

Powstaje w wyniku spożycia produktu zawierającego szkodliwe, toksyczne bakterie np. pałeczki Salmonella, Shigella. Objawy to ból brzucha, wymioty, biegunka, ogólne złe samopoczucie czasem i gorączka.
W początkowej fazie objawów należy podawać dziecku dużą ilość płynów, ponieważ zarówno wymioty jak i biegunka mogą spowodować odwodnienie organizmu.

Możemy podać dziecku preparaty, które zawierają pałeczki kwasu mlekowego przywracające prawidłową florę bakteryjną oraz te, które łagodzą bóle brzucha. O dawki leków zapytajcie lekarza bądź farmaceutę. Następnie wprowadzamy dietę lekko strawną. na sam początek może to być klei ryżowy, sucharki Nie podajemy dzieciom surowych owoców oraz soków.
Jeżeli objawy nasilają się i trwają dłużej niż 24 godziny, należy niezwłocznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza.

Złamania kości

Rozpoznanie złamania kości odbywa się na podstawie stwierdzenia dużej bolesności, obrzęku, niemożności poruszania złamaną kończyną, zasinieniu, a także wyczucia ręką przemieszczonych odłamków kości. W każdym złamaniu należy unieruchomić złamaną kończynę i przewieść dziecko do szpitala lub poradni chirurgicznej.

Do unieruchomienia złamanej kończyny można użyć deseczek, które powinny być odpowiednio długie i szerokie, tak aby można było unieruchomić dwa stawy  sąsiadujące z okolicą złamania (poniżej złamania). Po ułożeniu złamanej kończyny w ,,prowizorycznej szynie”, bandażujemy ją elastycznym bandażem.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z otwartym złamaniem  (kość przebija skórę) w miejscu tym tworzy się rana, którą należy jeszcze przed unieruchomieniem zdezynfekować i założyć na ranę opatrunek z gazy jałowej.

Po unieruchomieniu kończyny  zabieramy dziecko do szpitala. Poszkodowanemu najlepiej nie podawać napojów ani pokarmów, gdyż spowoduje to utrudnienie przy ewentualnym znieczulaniu ogólnym, koniecznym do nastawienia kości.W przypadku upadku, gdy dziecko nie może się podnieść i dodatkowo skarży się na silny ból pleców, głowy, szyi nie należy podnosić dziecka - być może jest to uraz kręgosłupa. W takich przypadkach należy natychmiast wezwać pogotowie.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: