Kupa niemowlaka i noworodka - kolor, konsystencja, zapach

Kupa niemowlaka i noworodka - kolor, konsystencja, zapach

Kupa niemowlaka to zdecydowanie najbardziej popularny temat wśród rodziców. Co warto wiedzieć? Na przykład to, że zdrowy stolec noworodka karmionego piersią ma kolor żółty, złoty lub pomarańczowy, a kolor kupy u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym jest jasnożółty lub jasnobrązowy. O czym jeszcze pamiętać? Co jest normą, a co powinno niepokoić? Czego się spodziewać i kiedy iść do lekarza?

Jak wygląda zdrowa kupa noworodka i niemowlaka?

Pierwsza kupa noworodka, czyli smółka, jest koloru ciemnozielonego i ma konsystencję plasteliny. Nic dziwnego, ponieważ zawiera zbędne produkty przemiany materii, żółć, resztki wód płodowych. Powinna pojawić się w przeciągu 12-48 godzin po urodzeniu. Jest to bardzo istotne, ponieważ świadczy o prawidłowej budowie oraz funkcjonowaniu układu pokarmowego dzieciątka.

Kupki niemowlaków mogą mieć różne kolory, konsystencję i częstotliwość, co jest normalne w różnych etapach rozwoju dziecka. W dużej mierze zależy to od sposobu żywienia dziecka.

Pierwsze kupki noworodka, które początkow są lepkie, czarne lub ciemnozielone, po 2 – 3 dniach stają się coraz jaśniejsze. Miejsce smółki zajmują stolce o barwie jasnożółtej, przypominające „ściętą jajecznicę” o charakterystycznym, ostrym i kwaśnym zapachu (typowy jest zapach serwatki lub kwaśnego mleka).  

U niemowląt karmionych piersiąkupy są często żółte, musztardowe i mogą zawierać małe grudki (nie powinna także niepokoić kupka noworodka z grudkami). W kolejnych okresach laktacji, wraz ze zmianą składu mleka mamy, zmieniają się też stolce dziecka. Co więcej, niemowlęta karmione piersią zazwyczaj robią bardziej płynne kupki niż maluchy karmione mlekiem modyfikowanym, u których z reguły stolec ma bardziej zbitą konsystencję niż u maluchów karmionych mlekiem mamy.

Prawidłowa kupka niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym, może być brązowa, bardziej stała, ale i jasnożółta, o papkowatej konsystencji (zwykle ma kolor żółto-brązowy lub brązowo-zielony).

Kupa niemowlaka po rozszerzeniu diety

Jak się zmienia kupa niemowlaka po wprowadzeniu nowych pokarmów? Około 4-5 miesiącu życia nadchodzi czas na rozszerzenie diety. Wówczas do menu malucha wprowadza się różne produkty spożywcze, które również zmieniają wygląd kupki.

Stałe pokarmy wprowadzone z czasem mogą zmienić konsystencję kupki, czyniąc ją bardziej stałą i czasami ziarnistą. Po spożyciu warzyw kupka niemowlaka staje się bardziej zbita, uformowana. Często zdarza się, że w stolcu widać jakby posiekane kawałki warzyw.

Ponadto kolor kupki zmienia się w zależności od podanego owocu czy warzywa (wprowadzenie do jadłospisu marchwi zmienia stolec na pomarańczowy, jagód – na bordowy, szpinaku – na zielony itd.). Im więcej produktów jest wprowadzanych do jadłospisu dziecka, tym kupki stają się podobne do stolca osoby dorosłej.

Kupka niemowlaka - jak często?

Jak często noworodek robi kupę? Częstotliwość oddawania stolców u noworodków jest bardzo zróżnicowana. Ich ilość, tak jak i barwa, konsystencja oraz zapach, zależą od rodzaju pokarmu, które spożywa maluszek. Pod koniec 1. miesiąca życia ilość stolców zmniejsza się, to skutek zaniku siary w mleku matki, a stolce stają się nieco gęstsze.

U niemowląt  karmionych wyłącznie mlekiem matki częstotliwość stolców wynosi od jednego nawet do 10 na dobę. Najczęściej pojawienie się kupki towarzyszy karmieniu. Mama przystawia dziecko do piersi i już po kilku wyssanych kropelkach mleka słychać „bulgotanie” w pieluszce. To normalne zjawisko, które nie świadczy o biegunce czy uczuleniu na mleko matki. Jest to spowodowane niedojrzałością układu pokarmowego dziecka oraz obecnością siary w mleku matki, która ma właściwości przeczyszczające.

U dzieci karmionych sztucznie (czyli przez podawanie mieszanki mlecznej) ilość stolców jest nieco mniejsza  i wynosi 1-4 na dobę. Wraz z rozwojem niemowlaka, częstotliwość może się zmieniać. Niemowlęta mogą mieć kupki od kilku razy dziennie do raz na kilka dni.

W kolejnych miesiącach życia dziecka ilość stolców będzie się zmniejszać. Po około 6 miesiącach dziecko robi kupki 2-3 razy na dobę. Starsze, kiedy zacznie korzystać z nocnika 1-2 kupki w ciągu dnia. W tym czasie układ pokarmowy dziecka zaczyna pracować coraz sprawniej.

reklama

Dlaczego noworodki mają biegunki i zatwardzenia?

Mleko sztuczne jest trudniej przyswajane przez maluszka niż mleko matki, z związku z tym w kupce maluszków, które sa karmione mlekiem modyfikowanym, znajduje się dużo produktów ubocznych. To właśnie one powodują nieprzyjemny, kwaśny zapach stolca. Ponadto dzieci karmione sztucznie częściej oddają gazy, miewają kolki oraz zatwardzenia.

Dzieci karmione piersią rzadziej niż karmione sztucznie mają biegunki czy zatwardzenia. Jest to spowodowane faktem, iż mleko matki zawiera niezbędne składniki wpływające na prawidłowe funkcjonowanie jelit dziecka oraz zawiera prebiotyki, które ułatwiają trawienie laktozy oraz powstrzymują rozwój bakterii chorobotwórczych.

Dlaczego dziecko rzadko robi kupę?

Zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i sztucznie, stolce mogą pojawiać się raz na kilka dni.  Jest normalne pod warunkiem, że dziecko wypróżnia się bez problemów (tzn. nie płacze podczas oddawania stolca, nie pręży się, nie napina się, nie pojawia się sucha i twarda kupka u niemowlaka). Tak długie przerwy są spowodowane tym, że dziecko dobrze przyswaja pokarm i nie ma z czego codziennie utworzyć się masa kałowa.

Warto dodać, że dzieci, które oddają stolce co kilka dni, bardzo często wydalają gazy o bardzo brzydkim zapachu. Jeśli się tym niepokoisz, skontaktuj się z pediatrą, który przepisze środki przeczyszczające.

Kupa niemowlaka - kiedy do lekarza?

Jaka kupa niemowlaka powinna niepokoić? Jakiej nie możesz zlekceważyć? Skontaktuj się z lekarzem, jeśli u dziecka zaobserwujesz:

  • brak smółki dłużej niż po 48 godzin od urodzeniu,
  • śluz, krew i ropę w stolcu (przyczyny mogą być różne, jedną z częstszych są infekcje wirusowe),
  • zwiększoną liczbę wodnistych stolców w ciągu doby (wodnista kupka u noworodka karmionego piersią, ale i niemowlaka karmionego sztucznie może okazać się biegunką),
  • zmianę koloru stolca na biały (co może świadczyć o braku w niej żółci),
  • zmianę koloru stolca na czarny (może świadczyć o obecności krwi w kupce),
  • strzelające kupy, pienisty stolec (może to być objawem zakażenia jelit, zaburzenia trawienia lub wchłaniania).

Dlaczego w pieluszce są kryształki?

Zdarza się, że mamy zauważają w jednorazowej pieluszce kryształki i są bardzo zaniepokojone. Przyczyna jest zbyt rzadka zmiana pieluszki, a kryształki to nic innego jak granulat absorbujący.

Jak często zmieniać pieluchę?

Skóra na pupce noworodków i niemowlaków jest bardzo delikatna oraz wrażliwa na podrażnienia, zwłaszcza związanych z kontaktem moczem i kałem. Z tego powodu konieczna jest częsta zmiana pieluszki na suchą. W przypadku pieluszek jednorazowych zmiana na czystą następuje po 3-4 godzinach. w przypadku kupki powinno to nastąpić od razu. 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: