Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Tej kupy nie możesz zlekceważyć. Jaka kupa powinna cię zaniepokoić

Zapach, kolor i konsystencja kupki noworodka i niemowlaka, a także częstotliwość wypróżniania dostarczają wielu informacji na temat zdrowia dziecka. Jaki wygląd kupki noworodka czy niemowlaka powinien niepokoić? Kiedy iść z maluchem do lekarza? 

Temat kupek dziecka – ich wygląd i częstość wypróżniania - są tematem numer jeden wśród młodych rodziców, ale i głównym powodem do niepokoju. Nic dziwnego.

Kupka jako wskaźnik zdrowia dziecka

Kupa niemowlaka, ale i starszego dziecka, to jeden z bardzo ważnych wskaźników zdrowia. Jej kolor, konsystencja, zapach czy czestotliwość wypróżniania odzwierciedlają przebieg procesu karmienia - tak piersią, jak i sztucznego. Na jej podstawie można ocenić jego samopoczucie i zdrowie.

Jak zmienia się kupka dziecka?

Po smółce (ta pierwsza kupka, wydalana zaraz po porodzie, jest niemal czarna) pojawiają się stolce przejściowe (spienione lub wodniste, o zabarwieniu od zieleni po żółć, mogą zawierać śluz i niestrawiony pokarm).

Później, po kilku dobach, sytuacja się komplikuje i jest mniej jednoznaczna – nie dość, że kupki niemowląt karmionych piersiąi karmionych mlekiem modyfikowanym będą się różnić (kupki żółte będą robić dzieci karmione mlekiem mamy, a maluchy "butelkowe" – kupki w różnych innych kolorach, o innej konsystencji), to i różna będzie zawartość pieluszki w zależności od tego, co maluch jadł (po rozszerzeniu diety) lub jego mama (jeśli jest karmione naturalnie). Im niemowlę jest starsze, tym kupa staje się bardziej gęsta. Wygląd kupy zmienia się wraz z rozszerzaniem diety malucha.

Na zabarwienie kupki zdecydowanie ma wpływ dieta, dlatego pojedynczy niepokojący epizod w zabarwieniu czy konsystencji kupki nie powinien być powodem do niepokoju.

Jak wygląda kupka niemowlęcia karmionego piersią

Kupka niemowlęcia karmionego piersią powinna być żółta – przypomina średnio ścięta jajecznicę. Można w niej dostrzec grudki i pasemka śluzu, może mieć kwaśny zapach. Zarówno kolor, konsystencja, jak i zapach zmieniają się także wtedy, gdy w diecie dziecka pojawiają się nowe pokarmy. Kupa twojego dziecka staje się bardziej gęsta, o mniej przyjemnym zapachu – jej wygląd będzie się zmieniał w zależności od tego, co zjadło dziecko. Skład mleka kobiecego sprawia, że kupa dziecka ma całkowicie inny skład niż kupa dorosłego czy dziecka karmionego sztucznie. Kupki noworodka karmionego piersią mają konsystencję musztardy albo są półpłynne i całe wsiąkają w pieluchę.

Ponieważ niemowlęta karmione mlekiem mamy mogą robić kupę po każdym karmieniu, a także między nimi, dziennie kupek niemowlęcia możena zliczyć i kilkanaście.

Jak wygląda kupka niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym

Kupka niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym swoją konsystencją masę plastyczną. Jest lekko brązowa lub żółta. Ma silniejszy zapach niż maluszka karmionego piersią. Dziecko robi kupę od jednego do czterech, pięciu razy na dobę.

reklama

Jaka kupka dziecka powinna cię zaniepokoić?

W kwestii wypróżniania ważny jest kolor kupy, jej konsystencja i zapach, a także częstotliwość wypróżnień. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić w kupce niemowlaka:

Zielony kolor kupki

Najczęściej taki kolor zaobserwujecie u maluszków karmionych mlekiem modyfikowanym. Jest spowodowany kwasami żółciowymi wydzielanymi przez wątrobę i nie powinien stanowić źródła niepokoju. Czasem również maluszki karmione piersią mają taki kolor kału. Jednak jeśli zauważycie, że  zmienia się nie tylko kolor kału, ale częstotliwość wypróżnień czy wygląd, to może być sygnał, że maluch karmiony piersią źle zareagował na coś, co zjadła mama. W przypadku maluszka karmionego mlekiem modyfikowanym – prawdopodobnie jest ono nieodpowiednie.

Czarny  kolor kupki

Czarny kolor kupki noworodka czy kupki niemowlaka może wynikać z przyjmowania leków czy preparatów zawierających żelazo, u starszych niemowląt może być efektem pojawienia się jagód w diecie. Jeśli nie ma związku z lekami czy pokarmami, czarna kupa jest sygnałem alarmowym - może oznaczać obecność krwi w stolcu (zdarza się też, że krew widać w postaci strzępków czy nitek), co z kolei może świadczyć o schorzeniu układu pokarmowego lub o zaparciach. Skonsultuj się z lekarzem.

Biały, bladoszary kolor kupki

Jesli nie jest wynikiem branych lekarstw lub piciem bardzo dużej ilości wody, to  może wskazywać na nieprawidłowości związane z pracą wątroby, trzustki lub dróg żółciowych. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Śluz w kale

Śluz w kupce niemowlaka może się pojawić podczas rozszerzania diety maluszka, albo w czasie infekcji wirusowych przechodzacych z biegunka lub bez. W pozostałych przypadkach, pojawienie się ślusu w kale może wskazywać na stan zapalny lub alergię.

Krew w kale

Krew nie zawsze zmienia kolor kupy (na czarny), czasem ją po prostu widać w postaci nitek, plamek czy kropek. Może pojawić się przy zaparciach, ale i może świadczyć o schorzeniu układu pokarmowego.

reklama

Spieniona kupka

Może wskazywać na alergię lub nietolerancję pokarmową. Przyjrzyj się swojej diecie, jeśli karmisz piersią, a jeśli karmisz maluszka mlekiem modyfikowanym, rozważ – wraz z pediatrą – zmianę mieszanki.

Kupa tłusta, błyszcząca

Może świadczyć o kłopotach z trzustką. Skonsultuj się z pediatrą.

Silnie kwaśny zapach

Cuchnące, kwaśne kupki niemowlaka mogą świadczyć o nietolerancji laktozy (cukru mlecznego) albo innego cukru (np. sacharozy). Warto jednak wiedzieć, że u niemowląt karmionych piersią są normą. Jeśli nie ma żadnych innych objawów, a maluszek przybiera prawidłowo na wadze, nie musisz się przejmować.

Kupka o wyglądzie galaretki malinowej

Wgłobienie jelitowe jest najczęstszą przyczyną niedrożności przewodu pokarmowego u niemowląt i małych dzieci, najczęściej występującą u dzieci między 6 - 24 miesiącem życia. Na szczęście zdarza się niezwykle rzadko. Oprócz silnych bólów brzucha, które u niemowląt rozpoznaje lekarz po charakterystycznym podkurczaniu nóg przy napadach płaczu, pojawia się kał o wyglądzie galaretki malinowej, śluzowaty, zabarwiony krwią. U ok. 1/5 chorych występuje biegunka, czasami wymioty. Najczęściej wgłobienia jelitowe leczy się za pomocą antybiotyków. Niekiedy potrzebny jest zabieg operacyjny.

Co warto wiedzieć o częstotliwości wypróżnień

Niemowlę karmione piersią może się wypróżniać nawet 7-8 razy dziennie, ale jeśli nie ma żadnych niepokojących dolegliwości, to prawidłowerównież jest robienie 1 kupki na 7-10 dni. Niemowlęta karmione mieszanką wypróżniają się najczęściej 1 - 2 x dziennie.

Jak rozpoznać biegunkę?

O biegunce mówimy, gdy dziecko w ciągu 12 godzin wydala kilka płynnych kupek. Może się w niej pojawić śluz, ropa, krew, niestrawione resztki pokarmu. Jeżeli towarzyszy temu gorączka lub wymioty, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza (ponieważ łatwo o odwodnienie). Być może jest to jednorazowy epizod (związany z np. rotawirusem czy niestrawnością), ale jeśli ma charakter przewlekły, może świadczyć o nietolerancji glutenu.

reklama

Jak rozpoznać zaparcia

O zaparciachmówimy, gdy dziecko oddaje stolce z wysiłkiem, rzadziej niż co 3 dni. Najczęściej zaparcia wskazują na błędy w diecie (także mamy) lub nieodpowiednie mleko modyfikowane. Tak czy inaczej niezbędna jest konsultacja z pediatra, nie lecz dziecka na własną rękę.

Zawsze, kiedy kupka niemowlaka - jej wygląd bądź częstotliwość wypróżnień maluszka budzi twój niepokój, skonsultuj się z pediatrą.

Kupka niemowlaka - dbaj o pupę

Ponieważ pupa dziecka pod pieluszką narażona jest na działanie moczu i kału, szybko sie odparza. To dlatego trzeba zabrudzoną pieluszkę zmianiać czesto, a pozrobieniu kupy - natychmiast. W innym wypadku niesposób uniknąć podrażnień, które mogą doprowadzić do pieluszkowego zapalenia skóry.

Bardzo ważne jest, by po zdjęciu pieluszki dokładnie umyć pupę dziecka ciepłą wodą lub bezpiecznymi i łagodnymi wilgotnymi chusteczkami. Nie wolno zapomnieć o posmarowaniu pupy kremem, który chroni przed podrażenianimi.

Pamiętaj. W pierwszym miesiącu życia maluszka jesteś objęta opieką położnych środowiskowych i warto, żebyś korzystała z ich porad również w kwestii dziecka. Położna, w większości przypadków, podczas patronażu będzie potrafiła zweryfikować czy dana sytuacja jest prawidłowa, czy wymaga konsultacji lekarskiej.

 

Bibliografia

  1. Wgłobienie jelitowe – diagnostyka i leczenie; Marcin Maślanka, Katarzyna Górniak, Andrzej Prokurat

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: