Kupa dziecka karmionego piersią

Ostatnie zmiany: 1 sierpnia 2023
Kupa dziecka karmionego piersią

Kupa dziecka karmionego piersią jest częstym powodem zmartwień świeżo upieczonych mam. To naturalne. Podpowiemy, jak często dziecko karmione piersią powinno robić kupę, jak powinna wyglądać zawartość pieluszki i kiedy się martwić?

Jak często robi kupę dziecko karmione piersią?

Przystawiasz dziecko do piersi i słyszysz znajome bulgotanie w brzuszku, a chwilę później - w pieluszce. Znów kupa! Czy to normalne? Martwisz się – może dziecko ma alergię lub biegunkę? Spokojnie! To naturalne! Mleko matki jest bardzo łatwo trawione, a układ pokarmowy maluszka jest jeszcze niedojrzały, stąd niemal każde karmienie kończy się kupą w pieluszce.

Częstotliwość oddawania stolców przez malucha w pierwszych tygodniach życia wynosi od 1 do kilku razy na dobę, choć najczęściej są to 4 razy. Od około 6-7 tygodnia życia to się zmieni – dziecko będzie się wypróżniało jeszcze rzadziej. Stolce stają się gęstsze i bardziej kleiste. Kolejny etap to moment, kiedy zaczniesz dziecku rozszerzać dietę. Nowe, wprowadzone do niej według schematu pokarmy, sprawią, że dziecko będzie wypróżniało się rzadziej.

reklama

Jak powinna wyglądać kupa niemowlęcia karmionego piersią?

Kupa niemowlaka karmionego piersią powinna być żółta – od barwy jasnobrązowej po ciemnożółtą. Przypomina delikatnie ściętą jajecznicę (możesz w niej znaleźć grudki i pasemka śluzu) - wsiąka w pieluchę, najczęściej pachnie skwaśniałym mlekiem (może mieć kwaśny zapach).

Zarówno kolor, konsystencja, jak i zapach zmieniają się także wtedy, gdy w diecie dziecka pojawiają się nowe pokarmy. Kupa staje się bardziej gęsta, o mniej przyjemnym zapachu – jej wygląd będzie się zmieniał w zależności od tego, co zjadło dziecko.

Kiedy się martwić kupą dziecka karmionego piersią?

Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, nie obserwujesz niepokojących objawów (ból brzuszka, kolki, wzdęcia, płacz), nie musisz się martwić. Nie możesz zlekceważyć kupy, która przyjmuje alarmujący kolor (zielony, czarny, biały), zmienia się jej konsystencja, zapach i częstość wypróżnień, a dziecko zachowuje się inaczej niż zwykle i widzisz, ze coś mu dolega. Wówczas skontaktuj się pediatrą.  

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: