Alergia na owoce

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Alergia na owoce

Alergia na owoce występuje stosunkowo rzadko w porównaniu z alergiami na mleko, pszenicę, jaja czy ryby. Na ten typ alergii częściej zapadają starsze dzieci, młodzież i dorośli.

Jakie owoce uczulają najczęściej?

Okazuje się, że najczęściej uczulają wcale nie pomarańcze czy cytryny, a jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, brzoskwinie, truskawki, a także orzechy i  kiwi. Dzieci mogą być również uczulone na banany, ale nie jest to powszechna alergia. Jeśli mają alergię na banany, możliwe jest, że mogą być uczulene na awokado i kiwi, ponieważ wszystkie trzy zawierają ten sam rodzaj białka. Ananasy, śliwki i niektóre melony mogą również być źródłem alergii na owoce.

reklama

Objawy alergii na owoce

Objawy alergii częściej wywołują owoce surowe (choć bananów to nie dotyczy), choć mogą to być także produkty, które powstały z ich przetworzenia (dżemy, soki czy kompoty).

Objawy alergii pojawiają się szybko i dość szybko ustępują. Najczęściej jest to reakcja miejscowa i dotyczy narządów, które pozostawały w bezpośrednim kontakcie z uczulającym pokarmem: język, jama ustna, gardło. Występuje zespół alergii jamy ustnej, pokrzywka kontaktowa (swędzenie, mrowienie, drętwienie, obrzęk warg, języka, gardła).

Reakcja ogólna może wystąpić u osób szczególne wrażliwych. Wówczas pojawia się pokrzywka, nieżyt nosa, skurcz krtani, duszności, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka, mdłości, ból brzucha). Może także dojść do niebezpiecznego dla życia o zdrowia wstrząsu anafilaktycznego.

Alergia na owoce a alergia na pyłki

Naukowcy odkryli podobieństwo antygenowe pomiędzy pyłkami a owocami i warzywami. Wiele alergii na owoce wywołują profiliny, tj. białka, które często znajdują się w pyłkach drzew, traw i chwastów.

Reakcje alergiczne na owoce mogą wystąpić o każdej porze roku, choć częściej pojawiają się w sezonie pylenia, a w większości przypadków pojawienie się objawów uczulenia na owoce i warzywa poprzedzone jest objawami uczulenia na pyłki roślin (nawet kilka lat).

Owoce i warzywa powodujące alergie wchodzą w liczne reakcje krzyżowe. I tak np.:

  • alergia na jabłka często wiąże się z alergia na pyłki brzozy,
  • alergia na banany często wiąże się z alergia na lateks, gumę, ziarna zbóż, trawy.
  • alergia na kiwi z często wiąże się z alergiąna sezam, paprykę i mąkę żytnią,

Uwaga, bo, np. cytrusy znajdziesze w wielu produktach.  Zawsze sprawdź etykiety soków, jogurtów smakowych, ziołowych herbat, cukierków i słodyczy, np. ciastek. Owoce cytrusowe można również znaleźć w produktach do higieny osobistej, takich jak pasta do zębów.

reklama

Diagnostyka

Podstawą diagnostyki jest specjalistyczny, rzetelny wywiad lekarski oraz testy skórne, a także oznaczenie stężenia swoistych IgE w surowicy krwi (RAST).

Pamiętaj, że u niemowląt i małych dzieci testy mogą nie być wiarygodne. Niemowlęta nie wytwarzają wystarczającej IgE (w skrócie immunoglobuliny E ), przeciwciało, które reaguje na alergeny. Co więcej prawidłowe stężenie IgE nie wyklucza alergii.

Tak więc ustalenie, czy twoje dziecko ma alergię pokarmową czy nietolerancję, jest niezwykle trudne. Badania pokazują również, że rodzice 4 razy samodzielnie „wykrywają” alergię pokarmową u swoich dzieci, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Jak w takim razie rozpoznasz, że wysypka pod pieluszką jest reakcją na odparzenie, a nie alergią?

Najlepsze co możesz zrobić to wnikliwa obserwacja i … prowadzenie dziennika.   Bądź jak najbardziej szczegółowa, zarówno pod względem tego, co jadłaś (jeśli karmisz piersią jak i tego, co jadło dziecko.  Zwróć uwagę na porę dnia i zaobserwuj zmiany w zachowaniu maluszka.  Prowadź dziennik przez kilka tygodni, a następnie odnaleźć możliwe podobieństwa.  Bez zapisywania łatwo możesz zapomnieć o tym, co jadłaś lub jak zareagowało dziecko.

Leczenie

Leczenie alergii na owoce, tak jak w przypadku każdej alergii pokarmowej polega na wyeliminowaniu ich z diety. Nie chodzi niestety wyłącznie o surowe owoce, ale i potrawy czy produkty z nich wytworzone: soki, dżemy czy jogurty. Dlatego ważne jest, by wnikliwie analizować etykiety produktów, a w restauracjach informować obsługę i alergii. Warto wiedzieć, jak pozna złagodzić dolegliwości alergiczne – np. mieć przepisane przez specjalistę leki przeciwhistaminowe. Alergicy, którzy reagują bardzo silnie i gwałtownie powinni nosić przy sobie adrenalinę w autostrzykawce.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: