Alergia na marchew

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Alergia na marchew

Alergia na marchew wydaje się być dolegliwością dość nietypową. Wiele się mówi o alergii na mleko, jaja czy pszenicę. Ale marchew? Tymczasem okazuje się, że nie tylko białka mleka mogą być niebezpieczne dla małych alergików – białka marchwi także. Jakie są objawy alergii na marchewkę?

Maluszki są szczególnie narażone na alergię, ponieważ układ odpornościowy nie jest w pełni dojrzały, a i słabsze jest wydzielanie enzymów trawiennych. U niemowląt alergia pojawia się najczęściej w 2-3. miesiącu życia, ale i w czasie, kiedy rozszerzeniu ulega jego dieta. Zwłaszcza wtedy. To dlatego nowe produkty do menu maluszka należy wprowadzać powoli, ostrożnie i pojedynczo – by móc szybko namierzyć alergen i go wyeliminować z diety.

Alergia, nie tylko na marchew, może mieć różne objawy, najczęściej są to zmiany skórne (czerwone policzki, sucha skóra, egzema), sensacje ze strony układu pokarmowego (biegunka, kolka, wzdęcia, ulewanie), a także układu oddechowego (katar, kaszel, sapka, duszności).

Alergia na marchew

Uczulać może niemal wszystko. Najsilniejszymi alergenami mleko, jaja, ryby i orzechy, ale i tak pospolite, rodzime owoce i warzywa, takie jak jabłka czy marchew. Mało tego! Okazuje się, marchew to jedno z najczęściej alergizujących warzyw.

W tym niechlubnych statystykach przewyższa ją tylko seler. Alergii na marchew często towarzyszy alergia na inne owoce i warzywa. Jeśli twój maluszek  ma alergię na marchewkę, w przyszłości może być uczulony na pyłek brzozy , który zawiera białka podobne do tych w marchwi. Dodatkowo może mieć uczulenie na:

  • pietruszkę
  •  pasternak
  • seler
  • koperek
  • kolendrę
  • kminek  
  • koper włoski

Najczęściej diagnozuje się alergię na marchewkę u chorych na zespół alergii jamy ustnej.
Najbardziej alergizująca jest świeża marchew, sok czy starta w surówce, dlatego często właśnie wtedy, po jej spożyciu, objawy się zaostrzają. Po obróbce termicznej warzywo może zmniejszyć swoje właściwości. Ponieważ alergeny marchwi reagują na temperaturę, wiele osób uczulonych na marchew może jeść ją po ugotowaniu.

Gotując dla dziecka, które jest uczulone na marchew, musisz dokładnie czytać etykiety. Marchew to powszechne warzywo, dlatego często występuje w mieszankach, jako składnik innych produktach, także przypraw.

reklama

Objawy alergii na marchew

U niektórych pacjentów alergia na marchew wywołuje dolegliwości ze strony więcej niż jednego narządu. Najczęściej są to:

  • objawy ze strony przewodu pokarmowego: ból brzucha, biegunka, wymioty, ulewanie,
  • zmiany skórne: egzema, pokrzywka (bezpośrednio po zjedzeniu na skórze mogą pojawić się swędzące bąble),
  • obrzęk gardła – to niebezpieczne, ponieważ opuchnięte gardło to ryzyko uduszenia,
  • astma,
  • krwawienie z odbytu, „odparzenie” odbytu,
  • wyprysk, wokół odbytu zwłaszcza,
  • obrzęk warg lub zapalenie skóry wokół ust,
  • anemia.

Diagnostyka i leczenie

Alergia na marchew może być wykryta za pomocą testów skórnych, metodą punktową oraz płatkową. W przypadku potwierdzenia diagnozy lekarz zleci zastosowanie diety eliminacyjnej, tj. wykluczenie marchwi z diety.  Może również wprowadzić leki antyhistaminowe, żeby wyciszyć stan zapalny w organizmie maluszka. Dobra wiadomością jest, że wraz z dojrzewaniem układu pokarmowego symptomy nietolerancji marchewki znikają u większosci dzieci.

Pamiętaj jednak, że u niemowląt i małych dzieci testy mogą nie być wiarygodne. Niemowlęta nie wytwarzają wystarczającej IgE (w skrócie immunoglobuliny E ), przeciwciało, które reaguje na alergeny. Co więcej prawidłowe stężenie IgE nie wyklucza alergii.

Tak więc ustalenie, czy twoje dziecko ma alergię pokarmową czy nietolerancję, jest niezwykle trudne. Badania pokazują również, że rodzice 4 razy samodzielnie „wykrywają” alergię pokarmową u swoich dzieci, niż ma to miejsce w rzeczywistości. Jak w takim razie rozpoznasz, że wysypka pod pieluszką jest reakcją na odparzenie, a nie alergią?

Najlepsze co możesz zrobić to wnikliwa obserwacja i … prowadzenie dziennika.   Bądź jak najbardziej szczegółowa, zarówno pod względem tego, co jadłaś (jeśli karmisz piersią), jak i tego, co jadło dziecko.  Zwróć uwagę na porę dnia i zaobserwuj zmiany w zachowaniu maluszka.  Prowadź dziennik przez kilka tygodni, a następnie odnaleźć możliwe podobieństwa.  Bez zapisywania łatwo możesz zapomnieć o tym, co jadłaś lub jak zareagowało dziecko.

Objawów alergii nie wolno lekceważyć. Choć większość pojawiających się reakcji alergicznych nie stanowi zagrożenia życia, to zdarza się, że reakcja jest wyjątkowo silna, a objawy postępują bardzo szybko i gwałtownie, zagrażając życiu. To wstrząs anafilaktyczny.

W sytuacjach awaryjnych, kiedy reakcja alergiczna po zjedzeniu marchwi jest silna, podaje się leki antyhistaminowe. W poważnych przypadkach podaje się domięśniowo środki rozluźniające mięśnie (np. by umożliwić oddychanie).

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: