Odbijanie dziecka po karmieniu. Jak to robić prawidłowo
Odbijanie dziecka po karmieniu jest czynnością, o której muszą pamiętać rodzice noworodków i niemowląt w pierwszych miesiącach życia. To pozwala na uniknięcie brzuszkowych dolegliwości, takich jak ulewanie, wzdęcia czy kolki. Odbijanie jest szczególnie ważne, gdy maluszek jest karmiony mlekiem modyfikowanym. Dlaczego to takie istotne? Jak prawidłowo odbijać dziecko?
Odbijanie niemowlaka i noworodka po karmieniu – dlaczego to ważne?
Dziecko podczas jedzenia bardzo często połyka powietrze. Dzieje się tak zarówno podczas karmienia piersią, jak i butelką. Gdy zgromadzi się w ono w jamie brzusznej, może wywołać nie tylko dyskomfort, ale i ból brzuszka, wzdęcia, kolkę czy ulewanie. Odbicie, któremu towarzyszy charakterystyczny dźwięk „bekania”, pozwala usunąć powietrze zalegające w układzie pokarmowym, które maluszek połknął podczas karmienia.
Odbijanie to fizjologiczny odruch, który pozwala usunąć nadmiar powietrza gromadzącego się w układzie pokarmowym – w przełyku lub żołądku. Występuje nie tylko u najmłodszych dzieci, ale także starszaków i dorosłych.
Odbijanie po karmieniu butelką
Odbijanie się dziecku po jedzeniu jest szczególnie ważne w przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym. Dlaczego?
W czasie karmienia piersią poprawnie przystawione dziecko jest w stanie kontrolować przepływ mleka z piersi do buzi, dlatego nie połyka tak dużo powietrza jak maluch, który pije mleko z butelki. Cykliczne ssanie-przełykanie i oddychanie trwa kilka sekund, po czym maluch moment odpoczywa. To zapobiega pobieraniu nadmiaru powietrza. Ponadto noworodki i niemowlęta karmione piersią jedzą częściej, a w trakcie karmienia pobierają mniejsze ilości mleka. Są tym samym mniej narażone na nadmiar spożywanego powietrza.
Podczas karmienia butelkąnieprzerwany przepływ mleka może skutkować tym, że do układu pokarmowego malucha dostaje się więcej powietrza. Wypływ mleka z butelki jest znacznie szybszy niż z piersi, co zwiększa ilość połykanego powietrza.
Jak zapobiegać połykaniu powietrza?
Połykanie powietrza jest zjawiskiem naturalnym i dotyczy każdego noworodka i niemowlaka, niezależnie od tego, czy jest on karmiony piersią czy butelką. Ilość połkniętego powietrza można starać się zminimalizować. Co robić, a czego unikać?
Aby noworodek czy niemowlak połykał mniej powietrza podczas karmienia butelką:
- trzymaj butelkę tak, by w smoczku zawsze było mleko,
- sprawdź czy dziurka w smoczku nie jest za duża,
- wybierz butelkę ze smoczkiem antykolkowym. Butelki te mają specjalny kształt i wentyl zapobiegający gromadzeniu się powietrza na powierzchni mleka, a smoczki mają mały przepływ, co dodatkowo ogranicza jego ilość,
- zastosuj odpowiednie pozycje i techniki podczas karmienia.
Warto też robić krótkie przerwy w karmieniu, unosząc dziecko do pozycji pionowej..
A karmienie piersią? Aby unikać połykania powietrza, należy kontrolować technikę karmienia: od przystawienia malucha do piersi, poprzez prawidłowe uchwycenie brodawki i otoczki, po prawidłowe ssanie. Ponadto pilnuj, by noworodek nie był zbyt długo głodny, ponieważ wówczas je łapczywie.
Kiedy jest najlepszy moment na odbijanie noworodka i niemowlaka?
Maluchy powinno odbijać się bezpośrednio po zakończeniu karmienia butelką czy piersią. W przypadku noworodków czasem przerwa na odbijanie przydaje się także podczas karmienia.
Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym trzeba odbijać zawsze po karmieniu, a dzieci karmione piersią wtedy, gdy jest taka potrzeba (np. noworodek czy niemowlak jest niespokojny). Wielu specjalistów jest zdania, że odbijanie, bez względu na sposób karmienia, powinno odbywać się po każdym karmieniu.
Odbijanie dziecka jest szczególnie ważne w okresie od urodzenia do około. 6. miesiąca życia. Odbijanie noworodka jest obowiązkowe. Z czasem, gdy układ pokarmowy będzie coraz bardziej dojrzały, a dziecko mniej czasu będzie spędzało w pozycji leżącej, potrzeba odbicia zmniejsza się, z czasem zanika. Ponadto po ukończeniu 2. miesiąca życia dzieciom często zaczyna odbijać się samoistnie. Po około 4–6 miesiącach mięśnie szyi i brzucha są zaś już na tyle silne, że zapobiegają połykaniu zbyt dużej ilości powietrza.
Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, podobnie jak tempo dojrzewania układu żołądkowo-jelitowego. W rezultacie niektóre dzieci mogą wymagać częstego odbijania, a niektóre w ogóle tego nie wymagają.
Co robić, gdy się nie odbija dziecku?
Dziecku po jedzeniu może odbić się raz, ale i kilka razy. Zależy to od ilości powietrza, którego nałykało się podczas jedzenia. Dziecko może odbić niemalże natychmiast po jedzeniu, a i dopiero po kilkunastu minutach. Co jednak robić, gdy maluchowi się nie odbija?
Niektóre dzieci mają problem z odbijaniem, nie zawsze udaje im się pozbyć nagromadzonego w brzuchu powietrza. Jeśli nie dzieje się tak przez kilkanaście minut po jedzeniu, nie kładź dziecka od razu do łóżeczka – i nigdy na wznak. To grozi zakrztuszeniem się cofniętym mlekiem. Ponoś je chwilę na rękach, a potem połóż na boku. Pozwoli to uniknąć zadławienia w przypadku ulania pokarmu.
reklama
Jak trzymać noworodka do odbicia?
Trzymanie noworodka do odbicia to rutynowa czynność po każdym karmieniu (zarówno piersią, jak i butelką). Jak to robić?
Aby pomóc maluszkowi usunąć nadmiar powietrza z brzuszka, możesz wykorzystać kilka pozycji. Pamiętaj, że o ile niektórym maluszkom odbijanie przychodzi z łatwością, inne wymagają wypróbowania kilku różnych. Jak odbijać dziecko?
Pozycje do odbijania dziecka są różne. To:
Pozycja na ramieniu
Połóż sobie pieluszkę na ramieniu. Weź noworodka na ręce i trzymaj go pionowo. Jego brzuszek musi być zwrócony do twojego ciała i przylegać do barku, rączki swobodnie zwisać przez twoje ramię, a nóżki powinny być lekko zgięte.
Jedną ręką podeprzyj pupę noworodka czy niemowlaka, a drugą podtrzymuj główkę i kark malucha. By mu się szybciej odbiło, możesz masować go po pleckach (jednak nie poklepuj dziecka po plecach). Zwróć uwagę, aby tułów i główka nie odchylały się do tyłu. W tej pozycji można siedzieć, stać lub powoli chodzić.
Dlaczego to działa? Lekkie pęcherze powietrza w pozycji pionowej ciała w naturalny sposób unoszą się do góry i dziecko beka. Ta pozycja powoduje też lekki nacisk na klatkę piersiową, co pozwala dziecku uwolnić nagromadzone powietrze.
Gdy maluch jest już trochę starszy i lepiej kontroluje główkę, można zastosować nieco inną pozycję pionową na odbijanie po karmieniu. To spacerowanie z dzieckiem trzymanym pionowo tyłem do siebie. Należy wtedy jedną ręką podtrzymywać pupę dziecka, a drugą delikatnie uciskać jego brzuszek. Ten lekki nacisk oraz ruchy wykonywane podczas chodzenia ułatwią wydostanie się na zewnątrz zbędnego powietrza.
Pozycja półsiedząca, czyli odbijanie na kolanie
Możesz wypróbować również pozycję półsiedzącą, czyli odbijanie na kolanie. Ułóż maluszka na kolanach na brzuchu tak, by jego klatka piersiowa była uniesiona, a rączki opadały w dół. Ręką podtrzymuj pupę dziecka. Odbijanie na kolanie spodoba się niemowlętom, które lubią leżeć na brzuszku.
Pozycja siedząca, czyli odbijanie na udzie
Jak wygląda pozycja siedząca, czyli odbijanie dziecka na udzie? Usiądź wygodnie i tak, by jedno udo znajdowało się wyżej (możesz pod stopę podstawić niski stołeczek), a drugie niżej. Wyżej, na jednym udzie, ułóż główkę klatkę piersiową malucha, niżej brzuszek. Dziecko powinno być ułożone pod kątem 45 stopni w stosunku do podłoża.