Jak nauczyć dziecko karmienia butelką

Zobacz, co zrobić, gdy chcesz nauczyć dziecko picia mleka z butelki

Jak nauczyć dziecko karmienia butelką

Nie każde dziecko, które jest przyzwyczajone do karmienia piersią chce i potrafi ssać mleko z butelki ze smoczkiem, stąd czasem zmiana sposobu karmienia wymaga wysiłku. Bywa to jednak konieczne, gdy mama wraca do pracy lub musi wyjść z domu, zostawiając malucha pod opieką taty, babci czy opiekunki. Jak nauczyć dziecko karmienia butelką?

Kiedy zacząć uczyć dziecko karmienia butelką?

Aby przyzwyczajanie się maluszka do nowego sposobu karmienia przebiegało bezstresowo, przechodzenie z piersi na butelkę musi być przeprowadzone we właściwym momencie. Jeśli wasza rodzina przeżywa jakiś kryzys, przeprowadzacie się, powitaliście na świecie nowego członka rodziny bądź mierzycie z innymi zmianami, z małą żywieniową rewolucją warto chwilę poczekać.

Ale to nie wszystko. Podczas nauki picia z butelki szalenie ważna jest także atmosfera, jaka towarzyszy pierwszym próbom karmienia oraz nastawienie rodziców. Stres, pośpiech, nerwy – to absolutnie wykluczone. Aby proces przechodzenia z karmienia piersią na butelkę nie kojarzył się z udręką, warto uzbroić się w cierpliwość i wyrozumiałość.

Bardzo ważne jest, aby rozpoczęcie przygody maluszka z butelką i smoczkiem nie zostawiać na ostatnią chwilę, na przykład na kilka dni przed powrotem mamy do pracy. Przyzwyczajenie się dziecka do nowego sposobu karmienia wymaga czasu – może trwać nawet kilka tygodni. Warto o tym pamiętać, by uniknąć napięć i dramatów.

Pierwsze próby karmienia butelką trzeba rozpocząć wtedy, gdy maluszek jest wypoczęty i zdrowy. Nie może być bardzo głodny. Do nauki nowego sposobu karmienia warto zaangażować tatę. Często to właśnie on na tym polu odnosi większe sukcesy niż mama. Trudno się dziwić. Kiedy maluszek widzi mamę i wie, że może się do niej nie tylko przytulić, ale i zostać nakarmionym, butelka z mlekiem może być po prostu nie do przyjęcia.

Jak nauczyć dziecko karmienia butelką?

Podczas prób zaprzyjaźnienia maluszka z butelką bardzo ważne jest, by wybrać odpowiednią, wygodną i bezpieczną pozycję do karmienia oraz prawidłowo trzymać butelkę. Niewłaściwie ułożenie może sprawić, że dziecko będzie się krztusić lub nałyka się powietrza. Butelka powinna być trzymana w pozycji prostopadłej do buzi dziecka, a smoczek całkowicie wypełniony pokarmem.

Podczas karmienia maluch nie może leżeć na płasko lub przybierać pozycji, w której główka znajduje się niżej niż reszta ciała. Dzieci zwykle preferują taką pozycję, w jakiej są karmione piersią, nie jest to jednak regułą. Mleko z butelki można podawać na siedząco, na boku, przodem do siebie.

Co robić, a czego nie, gdy dziecko odmawia picia mleka z butelki? Zdecydowanie nie należy wkładać smoczka do buzi na siłę. Bardzo ważne jest wyczucie i delikatność. Dotknij smoczkiem ust dziecka i poczekaj, aż samodzielnie uchwyci go wargami. Ważne jest, by dziecko zrobiło to prawidłowo: chwyciło smoczek tak głęboko, jak brodawkę (nie zaś samą jego końcówkę).

Kiedy mama decyduje się odstawić dziecko od piersi, może maluchowi podawać mleko modyfikowane lub odciągnięte za pomocą laktatora. O wyborze mleka modyfikowanego warto porozmawiać z pediatrą.

Jeśli zdecydujesz się przejść na mleko modyfikowane, pamiętaj że niemowlęta mają dobrze rozwinięty zmysł smaku, więc szybko orientują się, że mleko w butelce nie pochodzi od mamy. Jeżeli dziecko nie akceptuje smaku i zapachu mleka modyfikowanego, co manifestuje wypluwaniem smoczka, grymaszeniem czy płaczem, przed podaniem możesz ogrzać smoczek ciepłą wodą, a następnie posmarować go swoim mlekiem. Jego zapach i smak kojarzą się dziecku z piersią i poczuciem bezpieczeństwem. Innym sposobem jest odciąganie pokarmu z piersi i podawanie go w butelce (jeśli to oczywiście możliwe) oraz stopniowe wprowadzenie mleka modyfikowanego.

Nauka karmienia butelką: butelka i smoczek

Podczas uczenia maluszka picia mleka nowym sposobem bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej butelki i smoczka. Co jest ważne?

Butelka nie może być zbyt duża i ciężka. Idealna jest wyprofilowana, antykolkowa, lekka i nieduża. Im mniejsze dziecko, tym butelka powinna być mniejsza.

Z kolei smoczek swoim kształtem powinien przypominać pierś mamy. Znalezienie odpowiedniego nie powinno stanowić problemu, ponieważ w sklepach można kupić smoczki o różnych kształtach, wykonane z kauczuku i silikonu. Warto pamiętać, że większość małych smakoszy preferuje smoczki silikonowe, ponieważ nie mają ani zapachu, ani smaku.

Bardzo ważne jest, aby odpowiednio dobrać wielkość przepływu w smoczku do wieku dziecka. Jeżeli maluch był karmiony wyłącznie piersią, warto najpierw sięgnąć po najmniejszy przepływ. Jeżeli jednak mały głodomorek będzie się denerwować, że pokarm płynie za wolno, można wymienić smoczek o większym przepływie. W smoczki do butelki idealne na dobry początek wyposażone są na przykład szerokootworowe butelki Canpol babies. Smoczki są antykolkowe, ułatwiają też łączenie karmienia piersią i butelką.

Niektóre dzieci szybko przyzwyczajają się do butelki ze smoczkiem, inne zmuszają rodziców do eksperymentowania. Dlatego jeśli dziecko nie chce pić mleka z zakupionej butelki, warto przetestować inne. Można też nabyć kilka smoczków o różnych poziomach przepływu.

Trzeba także pamiętać, by co jakiś czas wymieniać i butelkę, i smoczek. Butelkę zawsze, gdy pojawią się na niej ślady zużycia bądź uszkodzenia. Smoczek należy wymieniać nie rzadziej niż co dwa miesiące i zawsze wtedy, kiedy pojawią się na nim pęknięcia.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: