Sapka niemowlęca

Sapka niemowlęca

Jeśli podczas karmienia maluszek wypluwa smoczek lub pierś, a także wydaje ci się, że  ciężko oddycha i śpiąc sapie, być może ma sapkę niemowlęcą. Nie jest ona groźna, ale może być uciążliwa. Jakie są jej przyczyny i jak sobie z nią radzić?

Przyczyny sapki niemowlęcej

Sapka niemowlęca jest wywołana obrzękiem błony śluzowej nosa, w którym nie ma wydzieliny - to utrudnia dziecku oddychanie. Przyczyną są zalegające substancje, które sprawiają, że nos jest niedrożny. Mogą to być: 

  • łzy,
  • śluz,
  • zanieczyszczenia,
  • resztki ulanego pokarmu,

Sapka dotyka wyłącznie maluszki – noworodki i niemowlęta, ponieważ one większość czasu spędzają leżąc. Dobra wiadomość więc jest taka, że sapka minie, kiedy dziecko zacznie siadać.

reklama

Sapka jako symptom choroby

Zdarza się, że sapka jest jednym z symptomów innych dolegliwości:

  • astmy,
  • infekcji górnych dróg oddechowych, 
  • alergii

Jeśli oprócz sapki dziecko wymiotuje, ulewa, ma wysypkę, kłopoty z brzuszkiem (kolka, wzdęcia), słabo przybiera na wadze, ma kaszel czy katar, być może jest małym alergikiem. Koniecznie zgłoś się do lekarza. Jeśli zaś sapce towarzyszy wodnisty katar i napadowy kaszel, a także duszności, może zaistnieć podejrzenie astmy.

Jeśli ciężki oddech dziecka niepokoi cię, koniecznie porozmawiaj o tym z pediatrą.

W jaki sposób pomóc dziecku z sapką?

Sapka może być dla dziecka bardzo niekomfortowa. Trudno jeść i pić, trudno spać - noworodki oddychają prawie wyłącznie przez nos.

reklama

Co możesz robić, by pomóc maluszkowi?

Przede wszystkim usuwaj wydzielinę z noska, oczyszczaj go. Możesz to robić zakraplając sól fizjologiczną, a później używając aspiratora (lub gruszki). Pamiętaj, by zapytać lekarza bądź farmaceutę o preparat przeznaczony dla maluchów.

Wietrz i nawilżaj mieszkanie. To ważne zwłaszcza podczas okresu grzewczego.

Chodź z dzieckiem na regularne spacery. Świeże powietrze nawilża śluzówki, ułatwia oddychanie.

Kiedy iść z dzieckiem do lekarza?

Jeśli sapka trwa dłużej niż kilka dni lub gdy jest uciążliwa (utrudnia dziecku ssanie i oddychanie), zgłoś się do pediatry. Długotrwała sapka jest niebezpieczna i może negatywnie wpływać na zdrowie dziecka, ponieważ pogarsza dotlenienie płuc.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: