Jak wybrać butelkę ze smoczkiem do karmienia

Ostatnie zmiany: 28 czerwca 2019
Jak wybrać butelkę ze smoczkiem do karmienia

Kupienie butelki do karmienia noworodka czy niemowlaka wydaje się sprawą łatwą – oferta jest naprawdę bogata. Niestety ten wybór produktów może przytłoczyć. Bo na co zwrócić uwagę przy zakupie? Jak wybrać smoczek i butelkę?

Dlaczego wybór butelki i smoczka jest ważny?

Wybór smoczka i butelki to sprawa indywidualna i niesłychanie istotna. Nie chodzi tu wyłącznie o kwestie estetyczne czy wygodę maluszka, ale także jego dobro.

Jedzenie to dla maluszka nie lada wyczyn – to kompilacja trzech czynności: oddychania, ssania, połykania. Jedzenie z butelki jest dla dziecka mniej pracochłonne niż ssanie piersi, jednocześnie mniej korzystne dla rozwoju mięśni i aparatu mowy. Karmienie butelką powinno jak najbardziej przypominać naturalne ssanie piersi, ponieważ owa czynność wpływa na kształtowanie aparatu mowy dziecka.

I tak - dobry smoczek powinien jak najbardziej przypominać pierś, a butelka nawiązywać do karmienia naturalnego. Dzięki temu maluch nie tylko je, ale i ćwiczy mięśnie uczestniczące w żuciu i nauce mowy, które pracowałyby podczas karmienia piersią.

reklama

Jaki smoczek powinna mieć butelka?

Smoczki różnią się materiałem, z którego zostały wyprodukowane, a także rozmiarem, twardością, kształtem i wielkością dziurki.

Z jakiego materiału smoczek wybrać?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje smoczków: kauczukowe (lateksowe) i silikonowe.

  • Lateksowe - to te brązowe. Są idealne dla dzieci osłabionych i tych ze słabym napięciem mięśniowym. Mleko płynie lekko, a jedzenie nie wymaga od maluszka wysiłku. Smoczki kauczkowe są bardziej elastyczne i odporne na rozciąganie, ale pod wpływem śliny, sterylizacji i ssania szybciej się zużywają i odkształcają, trzeba je często wymieniać (w przeciwnym razie dziecko może mieć problemy z aparatem mowy).
  • Silikonowe - są przezroczyste i idealne do karmienia mieszanego (piersią i butelką). Są trwalsze, ale bardziej twarde, dlatego wymagają więcej wysiłku od maluszka niż kauczukowe, ale lepiej kształtują mięśnie języka i narząd mowy. Owa twardość sprawia, że nie poradzą sobie z nimi dzieci z osłabionym napięciem mięśniowym bądź maluchy osłabione.

Jaki rozmiar ma mieć smoczek?

Dobierając smoczek najlepiej kierować się oznaczeniem producenta, za nadrzędne kryterium uznając wiek maluszka. Ważne, by smoczek nie był zbyt wąski  (zbyt głęboko wchodzi do buźki dziecka) lub za mały (może skutkować problemami z nauką picia, gryzienia i mówienia). Nie ma sensu kupować też smoczka „na wyrost”.

Jak twardy powinien być smoczek?

Ważne, by smoczek był odpowiednio twardy. Zbyt miękki nie stwarza warunków do prawidłowego ssania (to przyczyna zaburzeń mowy, trudności z piciem i jedzeniem). Zbyt twardy z kolei smoczek nadmiernie obciąża mięśnie, dziecko szybko się męczy, zniechęca i w rezultacie nie najada się.

Kształt smoczka

Najlepsze są smoczki anatomiczne, przypominające pierś mamy. Dziecko ssie je w bardzo podobny sposób, co pobudza do pracy te same mięśnie, które są potrzebne do nauki mówienia. Smoczek powinien być szeroki u podstawy i zwężać się ku górze. Należy unikać smoczków profilowanych (o nienaturalnych kształtach).

Dziurki w smoczku - jakie?

Tempo wypływania mleka z butelki reguluje ilość i wielkość dziurek w smoczku. Kupując butelkę dla noworodka, lepiej wybrać tę o wolnym przepływie (1-3 mini dziurki, idealny dla dzieci do 4 miesiąca życia). Dopiero później można zmienić ją na „szybszą opcję” (3 dziurki). Można też rozpatrywać wybór smoczków antykolkowych (te mają zazwyczaj dodatkową dziurkę odpowietrzającą) lub trójprzepływowych (można ustawić szybkość przepływu).

Dziurka w smoczku powinna być optymalna, to jest taka, by mleko płynęło nią swobodnie - niezbyt wolno (dziecko się denerwuje, meczy i nie najada), ale i nie za szybko (dziecko połyka powietrze, dławi się, ulewa). 

Wyznacznikiem wyboru może być założenie, że prawidłowe ssanie trwa 10–15 minut. Jeśli dziecko wypija mleko za szybko lub ssie butelkę dużo dłużej, należy przyjrzeć się dziurkom w smoczku pod katem ich adekwatności do potrzeb.

Jaką butelkę wybrać?

Butelki różnią się między sobą grafiką, wielkością, kształtem i materiałem, z jakich są wykonane.

Plastikowa czy szklana?

Butelki zrobione są z plastiku lub szkła (zdecydowanie mniej popularne).
Szkło łatwiej wyparzyć, takie butelki sprawdza się u noworodków, które nie przytrzymują rączkami butelki, więc ich ciężar czy kształt nie są ważne.

Butelki plastikowe są zdecydowanie lżejsze, nie tłuką się. Są dobre dla maluchów, które jedzą i piją z niej samodzielnie. Minusem jest to, że plastik szybko staje się nieestetyczny – szarzeje, matowieje, a kolorowe rysunki wycierają się pod wpływem mycia, sterylizacji i używania. Trzeba je dość często wymieniać (średnio co 2 miesiące).

Jaki kształt powinna mieć butelka?

Są butelki ergonomiczne (mają zwężenie w połowie swej wysokości, dlatego dziecko łatwo może ja chwycić), antykolkowe (zgięte pod kątem 30°), ale i klasyczne – proste. Te są łatwiejsze w utrzymaniu czystości, ale mniej - niż wyprofilowane - wygodne w używaniu przez dziecko.

Powodzenia!

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: