reklama

Nitrofurantoina i produkty z żurawiny mogą zmniejszać liczbę epizodów ZUM u dzieci

Wyniki badań opublikowanych w czasopiśmie Pediatrics dowodzą, w przypadku dzieci, które zmagają się z nawracającymi zakażeniami układu moczowego, częstość występowania objawowych epizodów ZUM mogą zmniejszać produkty zawierające nitrofurantoinę i żurawinę. 

Nikolaos Gkiourtzis, dr nauk medycznych z Aristotle University of Thessaloniki w Grecji, wraz ze współpracownikami przeprowadzili systematyczny przegląd literatury randomizowanych kontrolowanych badań porównujących opcje profilaktyki ZUM i bliznowaceniu nerek u dzieci z historią nawracających zakażeń układu moczowego. W metaanalizie uwzględniono łącznie 3335 uczestników z 23 badań.

Choć żadna z analizowanych opcji profilaktycznych nie wpłynęła na zmniejszenie bliznowacenia nerek, naukowcy odkryli, że ryzyko nawracających objawowych epizodów ZUM zmniejszają:

  • produkty zawierające żurawinę (w porównaniu z grupą kontrolną),
  • preparaty z nitrofurantoiną (w porównaniu z grupą kontrolną, trimetoprimem-sulfametoksazolem lub trimetoprimem). Substancja ta wydała się najlepszą opcją.

Nitrofurantoina (łac. Nitrofurantoinum) to substancja należąca do grupy chemioterapeutyków syntetycznych, która wykazuje działanie bakteriostatyczne, przeciwpierwotniakowe i przeciwgrzybicze. Zakres jej działania obejmuje większość bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych, takich jak: Escherichia coli, Salmonella, Enterococcus faecalis, Klebsiella species,  Enterobacter, Shigella i Vibrio cholerae oraz pierwotniaki, na przykład Giardia lamblia.

Postaci handlowe, pod którymi występuje nitrofurantoina to między innymi Furadantin,    Furadantin Retard, Furadantine – tabletki 50 mg, Nitrofuratio Retard, Nitrofurantoin Retard-Ratiopharm, Siraliden, Piyeloseptyl czy Nitrofurantoina.  Wskazaniem do ich stosowania są zakażenia bakteryjne dróg moczowych oraz ostre i przewlekłe zapalenia pęcherza moczowego oraz moczowodów.

- Aby wyciągnąć dalsze wnioski, konieczne są kolejne badania z zastosowaniem optymalnej metodologii, analizujące możliwości profilaktyki bez stosowania antybiotyków, skupiające się na dzieciach z nawracającymi ZUM i ryzyku powstawania blizn na nerkach – piszą autorzy.

 

źródło: https://medicalxpress.com

 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: