Łóżeczko niemowlęce – jakie wybrać i kiedy kupić?
Łóżeczko niemowlęce to kluczowy element wyprawki dla dziecka. Aby mu zapewnić bezpieczne i komfortowe miejsce do snu, wybierając łóżko trzeba zwrócić uwagę na użyte do jego produkcji materiały, regulowaną wysokość materaca oraz stabilność konstrukcji. Choć istotna jest funkcjonalność, wygoda i wygląd łóżeczka, najważniejsze jest bezpieczeństwo i jakość wykonania.
Rodzaje łóżeczek niemowlęcych
Łóżeczko dziecięce niemowlęce to jeden z najważniejszych elementów wyprawki. Nic dziwnego: maluch w pierwszych miesiącach życia spędza w nim znaczną część doby. Wybór odpowiedniego modelu ma ogromne znaczenie dla zapewnienia dziecku spokojnego snu, który jest kluczowy dla jego rozwoju. Na jakie się zdecydować?
Wybierając łóżeczka dziecięce, zarówno te stacjonarne, czyli domowe, jak i mobilne, czyli turystyczne, rodzice posiłkują się różnymi zestawieniami (np. ranking łóżeczek niemowlęcych) i opiniami innych rodziców, przeglądająrównież oferty sklepów oraz producentów.
Decydując się na zakup idealnego łóżeczka niemowlęcego kierują się różnymi kryteriami. Dla wielu najważniejsze są piękne łóżeczka dla niemowląt. Inni chcą kupić solidne łóżeczko dla niemowlaka. Jeszcze inni skupiają się na tym, by znaleźć bezpieczne łóżeczko dla niemowlaka. Dobra wiadomość jest taka, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów łóżeczek niemowlęcych oraz wiele modeli, które są funkcjonalne, piękne, stabilne i bezpieczne.
Łóżeczko tradycyjne
Łóżeczko tradycyjne, najczęściej drewniane, umożliwia długie użytkowanie. Może służyć noworodkowi od dnia narodzin do nawet 3. czy 4. roku życia.
Dostępne są różne wzory i kolory tego rodzaju mebli, wiele z nich oferuje dodatkowe funkcje, takie jak szuflady na pościel i inne praktyczne rozwiązania,
Łóżeczko dostawne
Łóżeczko dostawne, montowane przy łóżku rodziców, umożliwia łatwy dostęp do dziecka, szczególnie podczas nocnych karmień piersią, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka. Takie rozwiązanie zapewnia dziecku odrębną przestrzeń do spania, a jednocześnie pozwala rodzicom być blisko.
Kołyska
Kołyska to rozwiązanie, które sprawdza się przez kilka pierwszych miesięcy. Nie nadaje się do długotrwałego użytkowania, ponieważ ma małe wymiary i brak możliwości regulacji. To sprawia, że szybko staje się za mała dla rosnącego dziecka. Jej zaletą jest możliwość delikatnego kołysania, co może pomagać w uspokajaniu maluszka i ułatwiać mu zasypianie.
Łóżeczko turystyczne
Łóżeczko turystyczne jest lekkie, składane, mobilne i łatwe do transportowania. Sprawdza się podczas podróży z dzieckiem, urlopów i wizyt u rodziny. Ale uwaga! Choć łóżeczka turystyczne są bardzo praktyczne, niektóre nawet posiadają przewijak, nie są zalecane do codziennego.
Łóżeczko dziecięce, które "rośnie" z dzieckiem
Łóżeczko dziecięce z funkcją tapczanika, czyli model, który "rośnie" razem z dzieckiem to zakup na lata. Gdy dziecko urośnie, wystarczy usunąć ściankę czy przedłużyć ramę, by dostosować łóżko do wzrostu, ale i potrzeb dziecka.
Jakie łóżeczko niemowlęce wybrać?
Wybierając łóżeczko dla dziecka, warto wziąć pod uwagę jego wygląd, funkcjonalność czy cenę, jednak priorytetem powinno być jego bezpieczeństwo. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na:
Materiały i wykonanie. Łóżeczko powinno być wykonane z bezpiecznych, nietoksycznych materiałów. Należy upewnić się, że farby i lakiery są wolne od szkodliwych substancji, takich jak ołów czy ftalany, a jego wszystkie elementy są starannie wykonane (np. oszlifowane drewno) i pozbawione ostrych krawędzi. Warto zwrócić uwagę na jakość połączeń oraz na to, czy łóżeczko nie ma luźnych elementów.
Odstępy między szczebelkami, które powinny wynosić od 4,5 do 6,5 cm.
Stabilność i wytrzymałość konstrukcji. Łóżeczko powinno solidnie wykonane, nie może się chwiać. Jeśli ma kółka, te muszą posiadać funkcję blokady, która zapobiegnie przypadkowemu przesunięciu się mebla.
Możliwość regulacji wysokości materaca. Wysoko ustawiony materac ułatwia wkładanie i wyjmowanie noworodka z łóżeczka. Z czasem poziom materaca trzeba obniżyć, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka, które zaczyna siadać, wstawać czy samodzielnie chodzić.
Jakie łóżeczko dla rocznego dziecka, które jest już mobilne? Najlepiej takie, którego barierki można opuścić i zdemontować. Dzięki temu dziecko będzie mogło samo do niego wchodzić.
reklama
Dlaczego wybór odpowiedniego łóżeczka niemowlęcego jest ważny?
Wybór łóżeczka dziecięcego jest ważny, ponieważ maluch spędza w nim bardzo dużo czasu. Przez pierwsze tygodnie życia noworodek przesypia większość doby. Starsze niemowlaki potrzebują nieco mniej snu, ale i tak przesypiają kilkanaście godzin, tak w nocy, jak i w ciągu dnia, podczas drzemek. Odpowiedzialny wybór łóżeczka to inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
Wybór odpowiedniego łóżeczka jest kluczowy, zarówno jeśli chodzi o komfort dziecka (i rodziców), jak i bezpieczeństwo oraz zdrowy rozwój malucha. Nieodpowiednie łóżeczko niemowlęce może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka. To ryzyko urazów mechanicznych, uduszenia, problemów z rozwojem fizycznym dziecka, a nawet zagrożenia życia w wyniku wypadków.
Wybierając łóżeczko, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które mogą mieć znaczący wpływ na bezpieczeństwo maluszka. Co może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji?
Nieodpowiednie odstępy między szczebelkami. Gdy są za duże, główka dziecka zaklinuje się między nimi, co grozi urazem lub nawet uduszeniem. Za małe mogą ograniczać widoczność i cyrkulację powietrza w łóżeczku, ale i prowadzić do urazów kończyn (np. zaklinowania rączek lub nóżek).
Niestabilna konstrukcja. Jeśli łóżeczko wykonano z niskiej jakości materiałów, przez co jest ono niestabilne, może się przewrócić czy rozpaść, co grozi urazem dziecka.
Niestaranne wykonanie łóżeczka. Ostre krawędzie, źle oszlifowane drewno, wystające elementy mogą prowadzić do skaleczeń i innych urazów mechanicznych.
Brak odpowiednich zabezpieczeń, takich jak barierki zapobiegające wypadnięciu czy brak sprawnej blokady kółek. To niebezpieczne zwłaszcza dla starszych niemowlaków, które zaczynają stawać i próbować wychodzić z łóżeczka.
Brak regulacji wysokości materaca. Jeżeli materac w łóżeczku nie jest umocowany na odpowiedniej wysokości (nie ma możliwości opuszczenia go), to dziecko, które zaczyna siadać lub wstawać, może wypaść z łóżeczka.
Zbyt małe łóżeczko. W miarę upływu czasu, kiedy dziecko rośnie, łóżeczko powinno zapewniać mu wystarczającą przestrzeń do swobodnego poruszania się. Zbyt małe może ograniczać ruchy dziecka, co z kolei może mieć negatywny wpływ na rozwój motoryczny i ogólną wygodę podczas snu.
Najbardziej popularne wymiary łóżka dla malucha to zazwyczaj 120 x 60 cm (łóżko może posłużyć dziecku do około 3.-4. roku życia) oraz 140 x 70 cm (sprawdzi się nawet do 5. czy 6. roku życia).
Toksyczne farby czy lakiery, które zostały użyte do zabezpieczenia łóżeczka. Obecne w nich substancje chemiczne mogą być szkodliwe dla zdrowia: prowadzić do alergii, podrażnień skóry, a nawet problemów z układem oddechowym. Takie łóżeczko nie spełnia standardów bezpieczeństwa, przez co nie posiada odpowiednich certyfikatów.
reklama
Jaki materac do łóżeczka dla niemowlaka?
Łóżeczko dla dziecko musi być nie tylko ładne, ale także komfortowe i bezpieczne: certyfikowane, wykonane z bezpiecznych materiałów, z odpowiednimi odstępami między szczebelkami, solidną konstrukcją. Bardzo ważne również jednak jest, by posiadało odpowiednio dobrany materac.
Materac do łóżeczka dziecięcego powinien być przewiewny, nie może zatrzymywać wilgoci. Warto rozważyć taki, który jest wykonany z naturalnych materiałów (kokos czy gryka).
Dobrze dobrany materac powinien być na tyle twardy, aby zapewnić odpowiednie podparcie, ale jednocześnie na tyle elastyczny, aby dostosować się do kształtu ciała dziecka.
Zbyt miękki lub zbyt twardy materac może wpłynąć negatywnie na rozwój kręgosłupa dziecka, który jest bardzo delikatny. Ponadto za miękki materac, w którym dziecko może się zapaść, zwiększa ryzyko uduszenia i SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
Co to jest SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej
SIDS, czyli zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, jest związany z niewłaściwymi warunkami snu.
Aby mu zapobiec, w łóżeczku powinien znajdować się wyłącznie odpowiednio dobrany materac z dobrze dopasowanym cienkim prześcieradłem. Zamiast tradycyjnej kołderki lepszy jest śpiworek.
Poduszki, koce, pluszaki czy ochraniacze na szczebelki są zbyteczne. Nie tylko zbierają kurz, ale i mogą stwarzać ryzyko uduszenia. Wystarczy, ze dziecko przyciśnie twarz do miękkiego materiału lub się w niego zaplącze.
Kiedy kupić łóżeczko niemowlęce?
Większość rodziców decyzję o kupnie łóżeczka dla noworodka podejmuje w II trymestrze ciąży, choć niektóry czekają z tym do porodu.
Zakup łóżeczka w ciąży wydaje się dobrym pomysłem, ponieważ pozwala na komfortowe wybranie modelu, który najlepiej odpowiada potrzebom i oczekiwaniom. Mają czas na jego złożenie i ustawienie w pokoju dziecka.
Gdzie ustawić łóżeczko dla dziecka? Aby stworzyć optymalne i bezpieczne środowisko dla dziecka, łóżeczko powinno stać z dala od okien (ze względu na przeciągi), bezpośredniego nasłonecznienia, głośnych dźwięków
Zakup łóżeczka dla dziecka przed jego narodzinami pozwala uniknąć stresu związanego z ostatnimi tygodniami ciąży, kiedy zakupy mogą być bardziej męczące. Ponieważ też termin porodu może się przesunąć, to w sytuacji, gdy maluszek przyjdzie na świat nieco wcześniej, można uniknąć nerwowych poszukiwań niezbędnych elementów wyprawki.