reklama

Witamina D w czasie ciąży poprawia zdrowie kości u dzieci nawet w wieku siedmiu lat [badania]

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w University of Southampton and University Hospital Southampton (UHS) dzieci, których matki przyjmowały dodatkową dawkę witaminy D w czasie ciąży, mają mocniejsze kości w wieku siedmiu lat. 

Naukowcy twierdzą, że wyniki badań opublikowane w czasopiśmie The American Journal of Clinical Nutrition potwierdzają duże znaczenie suplementacji witaminą D w okresie ciąży. Witamina D reguluje ilość wapnia i fosforanów w organizmie — minerałów niezbędnych dla zdrowia kości, zębów i mięśni. 

- Nasze odkrycia pokazują, że korzyści z suplementacji witaminą D w czasie ciąży utrzymują się do połowy dzieciństwa. Ta wczesna interwencja stanowi ważną strategię zdrowia publicznego. Wzmacnia kości dzieci i zmniejsza ryzyko chorób, takich jak osteoporoza i złamania w późniejszym życiu – powiedziała dr Rebecca Moon, wykładowczyni kliniczna NIHR w dziedzinie zdrowia dzieci na University of Southampton, która kierowała analizą.

W 2009 roku naukowcy rozpoczęli badanie MAVIDOS, w którym wzięło udział ponad 1000 kobiet z Southampton, Oksfordu i Sheffield. Na czym polegały badania?

Podczas ciąży kobiety zostały losowo przydzielone do dwóch grup: 

  • jedna grupa przyjmowała dodatkowo 1000 międzynarodowych jednostek witaminy D dziennie,
  • druga grupa każdego dnia przyjmowała tabletkę placebo. 

Kobiety w ciąży oraz lekarze i położne opiekujący się nimi nie wiedzieli, do której grupy należą.

Poprzednie badania oceniały zdrowie kości czteroletnich dzieci, a wyniki wykazały, że masa kostna dzieci urodzonych przez matki, które przyjmowały suplementy witaminy D w czasie ciąży, była większa w porównaniu do dzieci, które ich nie przyjmowały.

W najnowszym badaniu naukowcy zbadali, czy wpływ na zdrowie kości utrzymywał się do połowy dzieciństwa. Zespół przebadał 454 dzieci w wieku od sześciu do siedmiu lat. Wszystkie te dzieci urodził matki, które brały udział w Southampton. Wyniki potwierdziły, że korzystny wpływ na kości dzieci był podobny w wieku czterech i sześciu-siedmiu lat. Ich kości zawierają więcej wapnia i innych minerałów, co sprawia, że są mocniejsze i mniej podatne na złamania.

Badanie MAVIDOS pomogło badaczom z Southampton zrozumieć możliwe mechanizmy łączące suplementację witaminy D u matek z masą kostną dzieci. W 2018 r. wykazali, że suplementacja witaminy D doprowadziła do zmian w aktywności genów stanowiących część szlaku witaminy D. W 2022 roku odkryto, że przyjmowanie suplementów w czasie ciąży może znacznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia AZS (atopowego zapalenia skóry) u niemowląt. Zaobserwowano również, że u kobiet w ciąży, którym podawano dodatkową dawkę witaminy D, częściej występował spontaniczny naturalny poród.

źródło: https://medicalxpress.com 
 

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: