Czy mogę pić alkohol jeśli karmię piersią?
Jeżeli zastanawiasz się, czy możesz pić alkohol, jeśli karmisz dziecko piersią, stanowisko specjalistów może cię zaskoczyć. Okazuje się bowiem, że o ile w ciąży alkoholu należy się bezwzględnie wystrzegać, o tyle podczas karmienia... można go pić, ale z głową. Oznacza to, że nawet jeśli karmisz dziecko piersią, możesz okazjonalnie pozwolić sobie na wypicie lampki wina czy małe piwo. Musisz tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę i o czym wówczas pamiętać.
Jak często i w jakich ilościach można pić alkohol w czasie karmienia piersią?
Karmiąca piersią kobieta nie musi być abstynentką przez cały okres laktacji, niemniej bardzo ważne jest, by spożycie alkoholu nie zdarzało się często i w zbyt dużych ilościach. Może mieć to miejsce wyłącznie okazjonalnie, a ilość alkoholu nie może przekroczyć 0,5g czystego alkoholu na kilogram masy ciała. Oznacza, że karmiąca piersią mama może wypić małe piwo (330 ml) czy lampkę wina (około 100 ml).
Po wypiciu alkoholu nie powinno się karmić piersią co najmniej dwie godziny. Im dłuższa przerwa, tym lepiej i bezpieczniej dla dziecka, ponieważ organizm mamy ma więcej czasu, żeby pozbyć się alkoholu.
Dla kobiety o przeciętnej wadze i wzroście zawartość alkoholu w mleku po wypiciu jednego drinka będzie najwyższa po 30–90 minutach i zniknie po mniej więcej 2 godzinach. Dwa drinki znikną z organizmu po 4 godzinach, trzy po 6 itd. źródło
Alkohol przenika do mleka
Po wypiciu alkoholu przez matkę karmiącą piersią alkohol przenika do mleka. Jego poziom w nim jest taki sam, jak we krwi. Oznacza to, że 1 promil alkoholu we krwi matki to ok. 0,4 promila alkoholu we krwi dziecka. Gdy poziom alkoholu we krwi się obniży, spadnie też jego stężenie w mleku. Ponieważ alkohol nie kumuluje się w pokarmie, nie ma potrzeby, by po wypiciu dopuszczalnej ilości alkoholu ściągać i wylewać mleko.
reklama
Po wypiciu alkoholu jego najwyższe stężenie w mleku i krwi utrzymuje się po godzinie lub półtorej, w zależności od tego, czy trunek był przyjmowany z jedzeniem czy też bez. Jedyną metoda, która obniża ilość alkoholu w mleku jest odczekanie.
Unikaj alkoholu w pierwszych miesiącach życia dziecka
Powinno się unikać picia alkoholu przez pierwsze kilka miesięcy życia dziecka – z dwóch powodów. Po pierwsze z uwagi na dość nieregularny rytm karmień. Może się przecież zdarzyć, że dziecko będzie głodne nim miną wymagane 2 godziny. Po drugie - alkohol przenika do pokarmu, więc jeśli dziecko nakarmione jest zbyt wcześnie, ma on na nie wpływ. Należy przy tym pamiętać, że wątroba malucha nie jest jeszcze na tyle dojrzała, by sobie z nim poradzić.
reklama
Piwo na laktację?
W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że piwo (także to z minimalną zawartością alkoholu) pozytywnie wpływa na laktację. Tymczasem badania dowiodły, że wręcz przeciwnie, ponieważ piwo blokuje oksytocynę, która jest niezbędna do produkcji pokarmu. Picie piwa nie zwiększa ilości mleka mamy, nie wspomaga jego produkcji mleka, zaburza jednak odruch wypływu pokarmu, w rezultacie może zmniejszać laktację.
Zagrożenia związane z piciem alkoholu w ciąży
O ile okazjonalnie wypita niewielka ilość alkoholu nie ma negatywnego wpływu na dziecko, o tyle alkohol spożywany przez karmiącą matkę często i w dużych ilościach jest dla dziecka szkodliwy. Nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do osłabienia i zaburzeń snu u dziecka (rozregulowuje się naturalny rytm snu i czuwania, pojawiają się problemy z zasypianiem i wybudzaniem), a regularne sięganie po kieliszek może wywołać zaburzenia rozwojowe, głównie wzrostu i wagi dziecka.
reklama
O czym trzeba pamiętać pijąc alkohol, jeśli karmisz piersią?
Dopuszcza się wyłącznie okazjonalną konsumpcję napojów wyskokowych - w ograniczonej ilości.
- Jeśli planujesz „sięgnąć po kieliszek”, nakarm dziecko jak najpóźniej, tuż przed wypiciem alkoholu, dzięki czemu wydłużysz przerwę między karmieniami.
- Jeśli planujesz napić się piwa czy sięgnąć po lamkę wina, ściągnij wcześniej odpowiednią porcję mleka, gdybyś musiała nakarmić dziecko przed czasem, w którym przetrawisz alkohol (2-3 godziny).
- Wybierz napój alkoholowy o najniższej zawartości alkoholu.
- Zjedz coś przed i w trakcie spożywania alkoholu. Pamiętaj także o piciu wody – przed napiciem się alkoholu, w trakcie, jak i po.
Po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu nie śpij razem z dzieckiem w łóżku, ponieważ jest to niebezpieczne i zwiększa ryzyko zespołu nagłej śmieci łóżeczkowej.
Wsparcie merytoryczne:
www.themilkmeg.com
www.pediatrics.aappublications.org
www.kellymom.com