Jak często powinno się karmić niemowlę piersią?

Ostatnie zmiany: 7 lutego 2020
Jak często powinno się karmić niemowlę piersią?

Każde dziecko jest inne! Niektóre domagają się piersi "bez przerwy", inne zadowalają się dłuższymi przerwami między posiłkami. Skąd masz wiedzieć, jak często należy karmić niemowlę. Podpowiadamy.

Jak często karmić piersią ?

Przez kilka pierwszych tygodni życia noworodek powinien być karmiony 8-12 razy dziennie. Częstotliwość zależy od tego, jak szybko trawi pokarm. Są dzieci, które najadają się szybko i równie szybko są gotowe do następnego karmienia. Są niemowlęta, które dłużej trawią pokarm, więc będziesz miała więcej czasu dla siebie.

Częste karmienie piersią pozwala stymulować produkcję mleka w ciągu pierwszych kilku tygodni. Dziecko pomiędzy 1 a 2 miesiącem życia najprawdopodobniej będziesz karmić  7-9 razy dziennie.

Najlepiej karm na żądanie. To pomaga uporać się z takimi problemami, jak "za mało" oraz "za dużo" pokarmu. To może oznaczać, że przystawisz malucha do piersi co godzinę, ale również, że dziecko zachowuje 2-3 godzinne przerwy między posiłkami. Zatem jeśli dziecko w pierwszych tygodniach życia ssie co najmniej 8 - 12 razy na dobę, możesz pozwolić mu decydować o godzinach karmienia.

Pamiętaj, że noworodek nie powinien jeść rzadziej niż co 4 godziny - nawet w nocy. Maluchy szczególnie dużo śpiące należy wybudzać do karmienia, aby nie dopuścić do odwodnienia.

Ile czasu powinno trwać jedno karmienie?

To zależy od wielu czynników:

  • tempa przepływu mleka: czy jest wolne, czy szybkie
  • prawidłowego przystawiania do piersi
  • czy dziecko od razu zaczyna ssać
  • czy niemowlę jest śpiące lub zainteresowane innymi rzeczami
  • wieku dziecka:
    • noworodek może potrzebować 20 minut przy każdej piersi,
    • starsze dziecko około 5-10 minut.

reklama

Czy mam się martwić, jesli dziecko ciągle chce ssać pierś? 

Wiele mam niepokoi się, kiedy dziecko domaga się piersi częściej niż co dwie godziny (licząc od początku jednego karmienia do początku następnego). Zdarza się to często i nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Przeciwnie - częste karmienia (pod warunkiem prawidłowego przystawienia do piersi) to najlepszy sposób na zwiększenie ilości pokarmu.

Badania wskazują, że ograniczanie czasu, które niemowlę spędza przy piersi i wydłużanie przerw między karmieniami powoduje nie tylko zmniejszenie ilości mleka, ale także zawartości tłuszczu w wysysanym pokarmie (jego zawartość zmienia się w czasie karmienia - im dłużej niemowlę ssie, tym tłustszy pokarm otrzymuje), przez co dziecko nie jest w stanie się nasycić i płacze z głodu

Warto też pamiętać, żeby karmić dziecko z obydwu piersi, aby utrzymać laktację i zapobiegać zastojom pokarmu. Jeśli podczas karmienia dziecko ściągnie pokarm tylko z jednej piersi, następnym razem staraj się przystawić je do drugiej. Jak długo powinno dziecko ssać każdą pierś? To sprawa indywidualna. Musisz zaobserwować maluszka.

Czy bywają okresy, kiedy dziecko wydaje się częściej głodne?

Tak, rzeczywiście bywają takie momenty i najczęściej związane są z okresami szybkiego wzrostu u maluszków. tedy często mamy są zaniepokojone, ze ich pokarm nie wystarcza dziecku i mają ochotę je dokarmić. Zamiast tego częściej przystawiajcie dziecko do piersi, dzięki temu laktacja się unormuje i dostosuje do zapotrzebowań małego głodomora.

Okresy wzmożonego głodu najczęściej występują:

reklama

Po czym poznasz, że dziecko jest głodne?

Twoje dziecko będzie dawało małe sygnały, czasami, takie jak ssanie pięści, lizanie warg lub wiercenie się wokół i otwieranie buzi w poszukiwaniu piersi. Obserwowanie tych sygnałów i reagowanie na nie jest ważne, ponieważ im szybciej się nauczysz jerozpoznawać, tym mniej sfrustrowane będzie twoje niemowlę pomiędzy karmieniami.

Po czym poznasz, że dziecko się najadło?

Jest kilka wskazówek, które pozwolą ci określić, czy twoje niemowlę jest odpowiednio czesto karmione piersią.

Przyrost masy ciała: Przeciętne noworodki mogą utracić do 7% masy urodzeniowej w ciągu pierwszych kilku dni. Później maluszki karmione piersią zyskują około 170 g  tygodniowo. Podczas kontrolnych wizyt u pediatry będziesz mogła sprawdzić, czy prawidłowo przybiera na wadze.

Brudne pieluszki: Niemowlę wypróżnia się najczęściej 3-4 razy dziennie, ale kupka może pojawić się częściej, chociaż są maluszki, które wypróżniają się raz na tydzień. Normalny stolec dziecka karmionego piersią jest luźny, w musztardowym kolorze i o lekko kwaśnym zapachu.

Mokre pieluchy: Po pierwszym tygodniu życia dziecko moczy minimum 5-6 pieluszek w ciągu doby. Żeby sprawdzić, jak wygląda wystarczająco mokra pieluszka, wlej 3 łyżki stołowe wody do czystej pieluchy. Dzięki temu łatwo ocenisz, czy pieluszki twojego maleństwa są wystarczająco mokre.

Jesli cokolwiek cię niepokoi koniecznie skonsultuj się z lekarzem, albo z osobą z poradni laktacyjnej.

mgr Ewa Ressel

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: