Dziecko zwymiotowało lek - co zrobić?

Dziecko zwymiotowało lek - co zrobić?

Co robić, gdy dziecko zwymiotowało lek? Czy konieczne jest powtórzenie dawki? Okazuje się, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od postaci leku oraz czasu, jaki minął od zażycia preparatu. Jak postępować? Jak uniknąć wymiotów u dziecka po podaniu leków?

 

Dziecko zwymiotowało lek – co zrobić? Czy należy powtórzyć dawkę leku?

Jeśli dziecko zwymiotowało lek, nie zawsze trzeba powtórzyć dawkę. Kluczowa jest postać podanego leku (syrop, zawiesina, tabletka, kapsułka) oraz czas, jaki upłynął od zażycia produktu. W przypadku leków w postaci zawiesiny istotne jest ustalenie, czy lek wchłania się w żołądku, czy w jelitach.

W takiej sytuacji najpierw trzeba ustalić, ile czasu minęło od jego przyjęcia leku. To pozwala stwierdzić, czy zdążył się wchłonąć, a i podjąć decyzję, co robić.

U niemowląt i małych dzieci parametry farmakokinetyczne, pH w żołądku oraz perystaltyka przewodu pokarmowego mogą się różnić, stąd też i farmakokinetyka leków w tej populacji może być zmienna oraz zależna od postaci leku, jaką przyjęło dziecko. [1]

Dziecko zwymiotowało lek w postaci syropu

Leki w postaci roztworów doustnych oraz syropów wchłaniają się w ciągu 10 minut. Jeśli w tym czasie wystąpią wymioty, dawkę leku należy powtórzyć.

Leki w postaci zawiesin wchłaniają się z przewodu pokarmowego w ciągu 15 minut. Jeśli wymioty wystąpią w ciągu kwadransa, najczęściej konieczne jest powtórzenie dawki.

Co robić, gdy dziecko zwymiotowało po antybiotyku

Co robić, gdy dziecko zwymiotowało po antybiotyku w płynie, który musi być podawany regularnie, w równych odstępach czasu? Gdy wymioty wystąpiły do 15 minut, należy podać drugą dawkę antybiotyku. W przypadku, gdy minęło więcej czasu, należy się wstrzymać z podaniem leku i poczekać do kolejnej dawki. Większość preparatu zdążyła się już bowiem wchłonąć.

Dziecko zwymiotowało lek w postaci tabletek

Tempo rozpuszczania się tabletek zależy głównie od objętości płynów, jakimi się je popija, ale i formuły. I tak zwykle tabletki o natychmiastowym uwalnianiu wchłaniają się do godziny. Z kole drażetki oraz doustne postaci leku o przedłużonym i kontrolowanym uwalnianiu są różne. Informację zawiera ulotka.

Należy pamiętać, że tabletek nie należy podawać dzieciom poniżej 6. roku życia, gdyż może dojść do zadławienia.

Kiedy należy powtórzyć dawkę leku?

Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku i czas, jaki upłynął od jego podania oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie.

Istotne jest także, jaki jest to lek (przeciwbólowy, np. na bóle głowy - ibuprofen czy paracetamol, antybiotyk, lek przeciwgorączkowy czy przeciwkaszlowy itd.) oraz jednostka chorobowa, która stanowi wskazanie do jego stosowania (ból głowy, zapalenie ucha, kaszel, przeziębienie czy grypa itd.). Co to dokładnie znaczy?

Rozważając, czy podać dziecko nową dawkę zwymiotowanego leku, zawsze trzeba wziąć pod uwagę ewentualne ryzyko niezadziałania preparatu, ale i wystąpienia działań niepożądanych wynikających ze zdublowanej ilości substancji czynnej. Zawsze, gdy pojawią się wątpliwości, należy skontaktować się z lekarzem.

reklama

Dziecko wymiotuje po podaniu leku – dlaczego tak się dzieje?

Wymioty po przyjęciu leku zdarzają się bardzo często, zwłaszcza u maluchów do 4. roku życia. Wynika to z niedojrzałości ich przewodu pokarmowego. Częstym powodem wymiotów jest także nieprzyjemny smak leku, którego mali pacjenci nie są w stanie zaakceptować. Dla dzieci nie do przyjęcia jest także często jego konsystencja.

Zdarza się, że wymioty są objawem choroby lub uczulenia na któryś ze składników preparatu. Wskazywać na to mogą dolegliwości i objawy, które obserwuje się po podaniu leku. To nasilone zmiany skórne, bóle brzucha, biegunka.

Pamiętaj, że gdy wystąpi duszność, omdlenie, obrzęk twarzy, warg i języka, spadek ciśnienia czy metaliczny posmak w ustach, mogą to być symptomy reakcji anafilaktycznej. Sytuacja wymaga wezwania pogotowia ratunkowego.

Wymioty u dziecka po podaniu leku – kiedy powinny niepokoić rodzica?

Kiedy wymioty po przyjęciu leku zdarzają się u dziecka sporadycznie, nie ma powodu do niepokoju. To naturalna reakcja niedojrzałego przewodu pokarmowego i częste zachowanie dzieci. Jednak jeśli wymioty pojawiają się często bądź zawsze, należy porozmawiać o tym z lekarzem.

Co zrobić, kiedy dziecko wymiotuje po lekach?

Jak uniknąć wymiotów u dziecka po podaniu leków? Są na to sposoby. Jeśli wymiotowanie lekiem przeciwbólowym, przeciwgorączkowym czy antybiotykiem jest konsekwencją smaku podanej doustnej formy leku, którego nie akceptuje bądź słabszej tolerancji preparatów o wyrazistym smaku i gęstej konsystencji, przed podaniem lek warto schłodzić (leki płynne w temperaturze pokojowej często nasilają odruch wymiotny).

Należy tylko się upewnić, czy nie jest to przeciwwskazane. Najczęściej obniżenie temperatury preparatu nie będzie miało negatywnego wpływu na jego działanie. Dodatkowo po zażyciu lekarstwa można podać dziecku coś słodkiego.

Jeśli wymioty należą do nieodłącznych objawów choroby, należy unikać podawania leków doustnie. W sytuacji, gdy wymioty są związane na przykład z nieżytem żołądkowo-jelitowym, trzeba rozważyć inną drogę podawania leków (np. czopki).

Ponadto:

  1. leki w formie syropów i zawiesin należy podawać małymi porcjami na ścianę policzka, a nie wprost do gardła,
  1. w przypadku braku tolerancji danego leku warto rozważyć jego zmianę na inny preparat, konsultując to z lekarzem lub farmaceutą,
  1. jeżeli włączone do terapii syropy i zawiesiny są dostępne w różnych formułach, dobrze wybierać te o większym stężeniu. To sprawi, że zalecana i podawana dziecku dawka leku będzie zdecydowanie mniejsza.

Bibliografia

  1. Czy wymioty u dziecka po podaniu leku są wskazaniem do powtórzenia dawki? dr n. med. Jarosław Woroń, www.mp.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: