Jak ubrać niemowlę na spacer wczesną wiosną

Jak ubrać niemowlę na spacer wczesną wiosną

Jak ubierać niemowlę wiosną, żeby podczas spaceru nie było mu ani za zimno, ani za ciepło? Może się to wydawać trudne. Temperatury potrafią przecież zaskakiwać, a aura zmienia się jak w kalejdoskopie. Co założyć maluchowi, by czuł się komfortowo? Dlaczego to takie ważne? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za gorąco?

Dlaczego odpowiedni ubiór dziecka jest ważny?

Wiosna, zwłaszcza ta wczesna, oznacza zmienność pogody. Nie bez przyczyny mówi się, że „w marcu jak w garncu”, a „kwiecień-plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata”. To dlatego, wybierając się z dzieckiem na spacer, warto się odpowiednio przygotować. To bardzo ważne.

Wybranie zestawu odzieżowego, który sprawdzi się w różnych okolicznościach pogodowych to nie tylko kwestia komfortu i samopoczucia dziecka. Chodzi tu również o zdrowie dziecka. Wiosenna aura to dla organizmu prawdziwe wyzwanie. Nie dziwi przecież nikogo, że w ciągu jednego dnia temperatura powietrza wynosi 2 stopnie (rano i wieczorem) i 15 stopni w południe. Jakby tego było mało, to zza chmur wychodzi słońce, to wieje zimny wiatr i pada deszcz czy śnieg. W taką pogodę trzeba zachować ostrożność i czujność, ponieważ bardzo łatwo o przeziębienie zarówno z powodu wychłodzenia, jak i przegrzania.

Zwykle bardziej martwimy się wychłodzeniem organizmu. Tymczasem okazuje się, że to przegrzanie ma poważniejsze, bo długofalowe skutki. Hartowanie, do którego można zaliczyć lżejszy ubiór czy lekkie wychłodzenie, w przeciwieństwie do przegrzewania, poprawia odporność. Badania dowodzą, że przegrzewanie nie tylko osłabia układ immunologiczny, ale i zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej.

Nowo narodzone dziecko potrzebuje wyższej temperatury otoczenia, ale tylko w pierwszych chwilach swojego życia. Niemowlęta i małe dzieci są bardziej niż dzieci starsze i dorośli narażone na skutki wysokich i niskich temperatur. Można to wyjaśnić względnie dużą powierzchnią skóry w stosunku do masy ciała, a zatem dużą powierzchnią pochłaniania lub utraty ciepła. [prof. dr hab. med. Jacek Grygalewicz, Klinika Pediatrii, mp.pl]

Jak ubrać dziecko na spacer w marcu i kwietniu?

Jak ubrać niemowlę wiosną, wybierając się na spacer w marcu czy w kwietniu? Najważniejsze jest dostosowanie ubranka do pory roku i panującej aury. Ilość ubrań, w jakie ubieramy noworodka na spacer wczesną wiosną jest uzależniona od temperatury panującej na zewnątrz. Co to konkretnie znaczy?

Zarówno w przypadku noworodków, jak i starszych dzieci, najlepszym rozwiązaniem jest tak zwany ubiór na cebulkę. Mowa o ubraniach, a raczej jego warstwach, które można bez problemu ściągnąć (na przykład kurteczka, bluza, czapeczka), gdy maluchowi będzie za ciepło, a i założyć, gdy zajdzie taka potrzeba. To pozwala na dostosowanie ubrania do aktualnej temperatury podczas zmiennej wiosennej aury.

Jeśli widzisz, że dziecko się poci, to znak, że zaczyna się przegrzewać i czas na zdjęcie niektórych elementów ubioru. Gdy dziecku będzie za zimno, możesz je okryć kocykiem, który zawsze warto mieć pod ręką lub założyć kurteczkę, jeśli maluch jej na sobie nie ma.

Warto także pamiętać, że małe dziecko, zwłaszcza siedzące czy leżące w wózku, powinno mieć o jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła ubrana adekwatnie do pogody. Starsze dzieci, w tym chodzące niemowlęta, powinny być ubierane tak, jak rodzice odczuwający komfort cieplny (ubrani nie za cienko, nie za grubo).

Temperatura, w której dziecko odczuwa komfort cieplny, jest jednak podobna jak u osoby dorosłej, dlatego jego ubranie nie powinno się zbytnio różnić od twojego w podobnej sytuacji. [mp.pl]

Jak ubrać noworodka na spacer 15 stopni?

Ponieważ dziecko szybciej da po sobie poznać, że jest mu za zimno, niż za gorąco, unikaj zbyt grubego ubierania dziecka.

Wiosną najlepszym rozwiązaniem są ubranka, które można łatwo i niezależnie od siebie wkładać lub zdejmować. Wydaje się, że idealny jest zestaw składający się z 3 warstw ubrań:

  • bawełniane body i śpioszki/legginsy i skarpetki/rajstopki lub pajacyk, czyli ciuszki, które chronią skórę przed nadmierną ucieczką ciepła oraz przed przepoceniem,
  • bluza lub sweterek, spodnie czy dresy, czyli ciuszki, które zapewniają ochronę przed chłodem,
  • kurtka (cieplejsza w marcu, lżejsza w kwietniu), która chroni maluszka przed wilgocią oraz wiatrem. Dobrze, by była funkcjonalna, czyli miała kaptur, podszewkę i ściągacze na rękawach.

Jak ubrać niemowlę na spacer 10 stopni?

Gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni Celsjusza, nieodzowny staje się kombinezon lub śpiworek. Wówczas zakłada się go na drugą warstwę ubrań, zamiast kurteczki.

Jeśli temperatura odczuwalna nie przekracza 16-17 stopni C, maluch musi mieć nakrycie głowy: w chłodniejsze dni bawełnianą czapeczkę chroniącą czoło i uszy.

Dzieci, które są wożone w wózku, powinny mieć takżebuciki, które chronią stopę przed utratą ciepła, ale nie powodują pocenia się stóp. Starszaki, które spacerują samodzielnie, powinny nosić wygodne buty z wysoką cholewką i szerokim noskiem, koniecznie wykonane z naturalnych skór.

Buty dla dzieci powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Stopa powinna swobodnie poruszać się w bucie, aby umożliwić pracę mięśni i zabezpieczyć prawidłowe wysklepienie stopy. Podeszwa buta, najlepiej nieco wywinięta do góry w przedniej części, powinna ułatwiać przetaczanie stopy. Przy nacisku podeszwa powinna zginać się w 1/3 przedniej buta. Zapiętek powinien dobrze stabilizować i utrzymywać kość piętową. Niekoniecznie musi sięgać powyżej kostki. [lek. Alicja Koczwara, specjalista rehabilitacji medycznej Oddział Rehabilitacji USD Kraków, mp.pl].

Zawsze ubiór dostosuj do aktywności dziecka: im jest ona większa, tym cieńsze ubranie jest potrzebne. Po zakończeniu aktywności fizycznej pamiętaj o włożeniu dziecku czegoś cieplejszego.

reklama

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno czy za gorąco?

Czy dziecko nie jest przegrzane, najłatwiej sprawdzić, dotykając jego karku. Jeśli jest gorący i spocony, trzeba zdjąć jedną warstwę ubranka. Jeśli kark dziecka jest zimny, należy założyć maluchowi dodatkową warstwę ubrań lub przykryć go kocykiem.

Sprawdzając, czy dziecku nie jest za zimno czy za gorąco, nie sugeruj się temperaturą dłoni czy nosa.

Zwracaj uwagę na objawy wychłodzenia lub przegrzania. Objawy wychłodzenia to: zmniejszenie aktywności dziecka, marmurkowata skóra, zimne dłonie i stopy, sine wargi, wreszcie płacz (u małego dziecka nie zauważysz dreszczy). O przegrzaniu może świadczyć niepokój dziecka, a także czerwona i spocona skóra.

Jak ubrać niemowlę na spacer wiosną – w maju i czerwcu?

W maju, gdy aura jest bardziej łaskawa, a temperatury nie są tak zaskakujące, warstwy ubrania trzeba ograniczyć. Wówczas rekomendowane są nie trzy, a dwie warstwy ubranek dziecięcych. W takiej sytuacji wystarczy:

  • body na długi rękaw (jako pierwsza warstwa),
  • lekkie spodnie, koszula z długim rękawem, cienki sweterek lub bluza (jako druga warstwa).

Gdy na termometrach pojawia się ponad 20° Celsjusza, dziecko powinno mieć tylko body na długi rękaw lub bluzeczkę, a także długie, lekkie spodnie. Konieczne są także skarpetki lub buciki, a lekki kapelusz lub czapeczka z daszkiem, które chronią główkę przed przegrzaniem i szkodliwymi promieniami UV.

Gdy zrobi się cieplej, nie zakładaj niemowlakowi dodatkowej warstwy ubrań na wiosenny spacer: kurtki czy swetra, a także czapki. Ponieważ jednak o tej porze roku może nastąpić gwałtowne załamanie pogody, zawsze warto mieć pod ręką dodatkowe ubranko czy lekki kocyk (a także kilka innych niezbędnych rzeczy na spacer z niemowlakiem).

reklama

Kiedy zakładać dziecku czapkę?

Powierzchnia głowy małego dziecka stanowi znacznie większą część powierzchni ciała niż u dzieci starszych i dorosłych. Odgrywa również ważną rolę w wymianie cieplnej i regulacji temperatury ciała małego dziecka. Kiedy więc zakładać dziecku czapkę? Co mówią pediatrzy?

Czapkę należy zakładać niemowlakowi przed wyjściem na spacer w zimne lub chłodne dni, by go chronić go przed utratą ciepła i wychłodzeniem.

W upalne dni należy założyć dziecku cienką czapkę lub chustkę, ale tylko jeśli będzie bezpośrednio narażone na słońce. Gdy będzie przebywać w cieniu, czapka może utrudnić eliminację ciepła przez skórę głowy i w efekcie doprowadzić do przegrzania. Nie należy jej zakładać).

Jakie powinny być ubrania dla dziecka?

Kupując ubrania dla dziecka trzeba pamiętać, że te nie mogą być wyłącznie ładne czy modne, ale także komfortowe dla malucha.

Najlepiej sprawdzą się ubranka wykonane z lekkiego, przewiewnego materiału. Najlepszą tkaniną, zwłaszcza na niemowlęcą bieliznę, jest gładka tkanina bawełniana (także bawełna organiczna). Jest nie tylko przyjemna i miękka w dotyku, ale i posiada właściwości termoizolacyjne oraz absorpcyjne. Wyróżnia ją także trwałość i higiena (można ją prać w wysokich temperaturach).

Dobrze, by ubrania były wygodne w użytkowaniu dla dziecka i nie sprawiały rodzicom kłopotu z zakładaniem.

Trzeba także zwracać uwagę na niepotrzebne metki, a także zatrzaski czy guziki na plecach, które mogą uwierać i drażnić skórę niemowlęcia.

Dziecięce kurtki powinny być także funkcjonalne (kaptur, ściągacze) wyróżniać się dobrą cyrkulacją powietrza, które chronią ciało przed wiatrem, ale i przepoceniem. Nie muszą być wysoce wodoodporne, by chronić przed ulewami. Niemowlęta najczęściej przebywają przecież w gondolkach i spacerówkach, które mają budki.

Ubranka dla niemowląt stanowią grupę odzieżową, która jest szczególnie dokładnie badana pod kątem bezpieczeństwa. Dlatego też warto zwracać na to uwagę

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: