Ubrania z bawełny organicznej - co warto o nich wiedzieć?
Bawełna organiczna, która zawojowała świat, zyskuje na popularności także w Polsce. Czym jest organic cotton? Dlaczego warto zdecydować się na ubranie wykonane właśnie z tego surowca? Dlaczego bawełna organiczna jest droższa niż zwykła bawełna? Czy dzieci powinny ją nosić?
Bawełna organiczna – co to takiego?
Bawełna organiczna pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych, na których nie używa się szkodliwych pestycydów i nawozów. Hoduje się ją z poszanowaniem jej naturalnego cyklu oraz środowiska w ogóle (organiczne uprawy zmniejszają negatywny wpływ produkcji na jakość wody i bioróżnorodność). Zbierana jest ręcznie, nie poddaje się jej obróbce chemicznej.
reklama
Dlaczego bawełna organiczna?
To, że zarówno producenci, jak i konsumenci decydują się na odzież wykonaną z bawełny organicznej, świadczy o rosnącej świadomości – tak ekologicznej, jak i konsumenckiego wyboru. Wyraża troskę o zdrowie, komfort, ale i środowisko.
Niektórym bawełna organiczna kojarzy się z… nudą. Szarości, beże i nieskomplikowane, wręcz ascetyczne formy. Nic podobnego! Dziś zarówno producenci odzieży dostępnej w sieciówkach, jak i znani projektanci mody, coraz chętniej projektują odzież wykonaną z organic cotton. Jest ona nie tylko ekologiczna, ale i może się podobać - urzeka i barwą, i fasonem.
Są to zarówno całe kolekcje, wybrane linie, jak i pojedyncze egzemplarze. Ubrania z bawełny organicznej – nie tylko dla dzieci – są coraz łatwiej dostępne. Nie trzeba już ich szukać wyłącznie na obcojęzycznych stronach w Internecie, można kupić w wielu polskich sklepach on-line, a także w butikach polskich projektantów.
Co wyróżnia ubrania wykonane z bawełny organicznej?
- są wyjątkowo miękkie i delikatne – bardzo komfortowe w użyciu,
- są hipoalergiczne, nie wywołują reakcji alergicznych, nie podrażniają skóry,
- „oddychają” - pozwalają na swobodny dostęp powietrza,
- bawełna organiczna nie jest poddawana obróbce chemicznej (co oznacza nie tylko bezpieczeństwo, wygodę, ale i wytrzymałość),
- są bezpieczne - bawełna nie zawiera sztucznych chemikaliów, pestycydów (formaldehyd, nikiel, pestycydy czy metale ciężkie), a zastosowane barwniki są przyjazne dla środowiska i nie zawierają metali ciężkich,
- są świetne gatunkowo - zachowują kształt nawet po wielu praniach.
reklama
Dlaczego bawełna organiczna jest droga?
Zazwyczaj odzież wyprodukowana z bawełny organicznej jest droższa niż ubrania uszyte ze zwyczajnej bawełny. Niekoniecznie – jak sądzą niektórzy - wynika to z mody na ekologię. Odpowiada za to kilka czynników, składających się na cykl produkcyjny:
- wysokość plonów nie jest tak wysoka, jak w uprawie konwencjonalnej choćby z tego względu, że rośliny nie są „wspomagane”, a szkodniki nie są tępione z użyciem zaawansowanych, ale szkodliwych technologii,
- bawełna jest zbierana zgodnie z jej naturalnym cyklem rozwoju, dlatego uprawa ekologiczna trwa dłużej,
- rolnicy zajmujący się uprawą bawełny organicznej muszą przestrzegać zasad i norm dotyczących rolnictwa ekologicznego (dostosować się do standardów, co generuje koszty), a uprawie towarzyszą kosztowne testy i badania,
- bawełna zbierana jest ręcznie, a obrabiana – myta i czyszczona – w manufakturach. Nie ma mowy o wyzysku siły roboczej, pracy przymusowej czy zatrudnianiu dzieci. Produkcji przyświeca idea sprawiedliwego handlu (Fair Trade), co – siłą rzeczy – nie jest bez znaczenia dla kosztów.
Czy dziecko powinno nosić odzież z bawełny organicznej?
Elżbieta Skoworodko-położna radzi: Skóra noworodka i niemowlęcia jest tak delikatna, że eksperci zalecają, aby kupować ubrania w wykonane w 100% z bawełny czesanej lub bawełny organicznej. To powinno dać gwarancje, że przy produkcji nie stosowano szkodliwych substancji chemicznych.
Jednak większość ubrań ze zwykłej bawełny również nadaje się dla maluszków. Odzież z bawełny jest wytrzymała, odporna na ciepło, nie filcuje się. Jest przewiewna i wytrzymała na przetarcia. Łatwo ją prasować i prać. Ubranka z dobrej bawełny nie kurczą się w wysokich temperaturach i można ją suszyć w suszarce.
Jeżeli twoje dziecko ma już ponad rok, możesz sięgnąć po ubrania z dodatkiem włókien syntetycznych. Jest jedno, ale: jeśli dziecko jest alergikiem lub nie wykazuje objawów alergii, ale ty lub mąż cierpicie z jej powodu, profilaktycznie również zakładaj maluszkowi ubranka z bawełny.