Dlaczego niemowlę płacze wieczorami?
Niemowlęta mogą płakać wieczorami z różnych powodów. Najczęstszą przyczyną są kolki, nagromadzenie wrażeń w ciągu dnia, zmęczenie, głód, potrzeba ssania, dyskomfort fizyczny, zmiany hormonalne czy czynniki środowiskowe. Najważniejsze jest, aby rodzice starali się zrozumieć potrzeby malucha i reagowali na nie z troską, ale i spokojem.
Niemowlę płacze wieczorami — najczęstsze przyczyny
Płacz niemowlęcia wieczorami może mieć kilka różnych przyczyn. Najczęściej powodem jest kolka niemowlęca, dyskomfort fizyczny, głód i potrzeba ssania, ale także zmęczenie i przebodźcowanie. Nie bez znaczenia są zmiany hormonalne i zegar biologiczny oraz czynniki środowiskowe.
Kolka niemowlęca
Jednym z głównych powodów płaczu wieczorami jest kolka niemowlęca. To epizody nagłego, intensywnego płaczu, który zwykle zaczyna się w ciągu kilku pierwszych tygodni życia i ustępuje około 3-4. miesiąca życia.
Kryteria pozwalające rozpoznać kolkę u niemowląt opracował amerykański pediatra Morris Wessel już w 1954 roku. Nazwano je „regułą trzech”. Według niej kolkę należy podejrzewać, jeśli zdrowe dziecko intensywnie płacze:
- przynajmniej 3 godziny na dobę,
- przez więcej niż 3 dni w tygodniu,
- dłużej niż przez 3 tygodnie.
Przyczyny kolki nie są do końca poznane, ale mogą być związane z niedojrzałym układem pokarmowym. Inne powody to połykanie nadmiernej ilości powietrza (podczas karmienia piersią, picia mleka modyfikowanego z butelki) lub nadmierne wytwarzanie gazów w jelitach, ale i przejściowa nietolerancja laktozy, alergia pokarmowa lub nadwrażliwość na białko mleka krowiego.
Nie bez znaczenia jest zaburzona perystaltyka i nadmierne gromadzenie gazów, przeciążenie przewodu pokarmowego niemowlęcia po zbyt obfitym posiłku oraz zmieniona gospodarka hormonów żołądkowo-jelitowych.
Zmęczenie i nadmiar bodźców
Niemowlęta mogą płakać, gdy są zmęczone, a płacz wieczorem to często reakcja niemowląt na nadmiar bodźców lub przemęczenie.
Trzeba pamiętać, że każdy dzień małego człowieka obfituje w nowe doświadczenia, interakcje, emocje i bodźce. Wieczorem maluszki mogą być więc przytłoczone wrażeniami, co może prowadzić do płaczu. Jest to ich sposób na wyładowanie emocji.
Do tzw. przebodźcowania może dojść, gdy niemowlę zbyt długo jest aktywne (np. za długo się bawi, za mało śpi w ciągu dnia), jest narażone na mnogość bodźców (np. głośne dźwięki, ruchliwe obrazy, ostre zapachy lub działanie telewizji czy tabletu). Płacz wieczorem może być także reakcję na zakłóconą rutynę dnia czy sen.
Głód lub potrzeba ssania
Wieczorem dzieci mogą częściej odczuwać potrzebę ssania, co może wynikać nie tyle z głodu, co z potrzeby poczucia bezpieczeństwa i bliskości.
Dyskomfort fizyczny
Przyczyną płaczu może być dyskomfort fizyczny, taki jak pełna pieluszka, niewygodne ubranie, odczuwane gorąco lub zimno.
reklama
Skok rozwojowy
Niemowlęta przechodzą przez różne etapy skoków rozwojowych, które mogą wpływać na ich zachowanie, sen i nastrój. Te okresy mogą być trudne, ale zazwyczaj dość szybko mijają.
Refluks żołądkowo-przełykowy
Przyczyną wieczornego płaczu może być także refluks żołądkowo-przełykowy. Jeśli pada takie podejrzenie, warto skonsultować się z lekarzem w celu podjęcia leczenia bądź dodatkowych działań, które mogą pomóc w zarządzaniu zaburzeniem (np. uniesienie łóżeczka, karmienie mniejszymi porcjami, ale częściej).
Zmiany hormonalne i zegar biologiczny
Niektórzy specjaliści są zdania, że wieczorny płacz może być związany z naturalnymi zmianami w zakresie rytmu hormonalnego i biologicznego dziecka.
Czynniki środowiskowe
Na nastrój i komfort dziecka może także wpływac zmiana natężenia światła, hałasu czy temperatury w godzianach wieczornych. Warto pamiętać, że każdy niemowlak jest inny, więc różne dzieci mogą reagować różnie na te same bodźce.
Purple crying
W przypadku noworodków i młodszych niemowlaków często obserwuje się tzw. purple crying. To pojęcie, które opisuje histeryczny płacz, który może trwać nawet kilka godzin dziennie. Pojawia się od około 2. tygodnia i trwa nawet do 4. miesiąca życia dziecka.
Charakterystyczne dla purple crying jest to, że nie wywołują go żadne dolegliwości, a spazmatyczny płacz występuje o stałej porze dnia, najczęściej wieczorem. Ma to zwykle związek z procesem adaptacji i jest jedynym sposobem na poradzenie sobie z emocjami. Inne przyczyny purple crying to brak poczucia bezpieczeństwa, tęsknota za rodzicem, przebodźcowanie.
Co robić, gdy niemowlę codziennie wieczorem płacze?
Gdy niemowlę płacze wieczorami, rodzice często czują się bezradni. Najważniejsze jest, aby nie tracić głowy i cierpliwości, starać się zrozumieć potrzeby swojego dziecka oraz reagować na nie z troską i spokojem. Co to znaczy? Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc uspokoić niemowlę.
Warto sprawdzić, czy maluch nie jest głodny, nie ma mokrej pieluszki lub czy nie odczuwa dyskomfortu z powodu niewygodnych ubrań lub nieodpowiedniej temperatury. Dobrze mieć świadomość, że w przypadku niemowlaków krzyk oraz płacz to podstawowe formy komunikacji.
Jeśli powyższe potrzeby maluszka są zaspokojone, płacz może wynikać z potrzeby bliskości. W takiej sytuacji warto spróbować kołysania, śpiewania kołysanek lub noszenia dziecka w chuście. Malutkie dzieci można układać w rożku albo beciku, co daje im poczucie bezpieczeństwa.
Jeśli pada podejrzenie, ze dziecko cierpi z powodu kolki, można zrobić delikatny masaży brzuszka. Pomóc może kąpieli w ciepłej wodzie lub ciepły termofor (np. z pestek wiśni) lub rozgrzana pieluszka. Po konsultacji z lekarzem można podać krople na kolkę.
Niemowlęta wieczorem często są bardzo zmęczone i potrzebują czasu na wyciszenie się po całym dniu pełnym wrażeń. W uspokojeniu i zrelaksowaniu malucha pomóc może pomóc stworzenie spokojnej atmosfery, zadbanie o ciszę i subtelne oświetlenie. Ważne jest, aby zachować spokój i nie denerwować się, gdy dziecko płacze.
Jeśli płacz dziecka jest bardzo intensywny i niepokojący, nie ustępuje lub towarzyszą mu inne objawy, warto skonsultować się z pediatrą. Histeryczny płacz niemowlaka przed zaśnięciem czy nagły przeraźliwy płacz niemowlaka mogą wskazywać bowiem również na problemy zdrowotne.