Niemowlę ciągle płacze. Czy to purple crying?
Macie wrażenie, że wasze maleństwo ciągle płacze? Jesteście przestraszeni, że robicie coś nie tak? Przeczytajcie czym jest tzw. Purple Crying i jak sobie poradzić.
Wasze dziecko jest przewinięte, nakarmione, przytulane? Pediatra twierdzi, że jest całkowicie zdrowe, a mimo tego zanosi się od płaczu? Czy to oznacza kolkę? Niekoniecznie. Poznajcie "Purple Crying". Nazwa powstała jako określenie koloru buzi płaczącego niemowlęcia, która może przybrać kolor purpury. Dla wielu rodziców jest to często przerażająca i frustrująca sytuacja.
Nazwę wymyślił pediatra rozwojowy dr Ronald Barr, który od lat zajmuje się badaniem płaczu niemowląt. Purple to również skrót od wyrazów:
- Peak of crying,
- Unexpected,
- Resists soothing,
- Pain-like face,
- Long lasting,
- Evening.
Jak rozszyfrować najważniejsze cechy niekończącego się płaczu?
Szczyt płaczu (Peak of crying) - zwykle rozpoczyna się pomiędzy 4-8 tygodniem, a zmniejsza w 3 lub 4 miesiącu życia dziecka.
Nieprzewidywalność (Unexpected)- płacz może pojawić się i odejść bez wyraźnego powodu.
Trudność z uspokojeniem (Resists soothing) - próby wyciszenia dziecka mogą nie działać.
Grymas bólu na buzi niemowlęcia (Pain-like face)- twarz dziecka może wyglądać, jakby odczuwało straszny ból, mimo że tak nie jest.
Długotrwałość (Long lasting)- płacz może utrzymywać się przez 5 godzin dziennie lub dłużej.
Wieczór (Evening)– pora, kiedy najczęściej występują ataki płaczu. Jest to późne popołudnie lub wieczór.
Doktor Ronald Barr opracował koncepcję, żeby pomóc rodzicom zrozumieć, że fala płaczu nie oznacza, że dziecko jest chore, albo że rodzic robi coś złego, tylko że jest to normalny etap rozwojowy, który w pewnym momencie minie.
Płacz to dla dzieci najwcześniejsza forma komunikacji. Badania wykazują, że wzór płaczu, znany jako krzywa płaczu występuje u dzieci na całym świecie i nie ma nic wspólnego ze sposobem opieki nad niemowlęciem.
Wszystkie dzieci przeżywają okres, w którym poziom płaczu wzrasta maksymalnie, a następnie stopniowo maleje. Niemniej nie u wszystkich niemowląt ten okres przechodzi tak gwałtownie. Niektóre maluszki mogą wydawać się bardziej spokojne i ciche, i płakać zaledwie godzinę dziennie, w przeciwieństwie do innych dzieci, które wydają się być zawsze zdenerwowane lub niespokojne.
Badania też pokazały, że taki rodzaj płaczu nie jest związany z kolką. Dzieci, które płakały nawet przez wiele godzin podczas badania fizykalnego przez pediatrę nie wykazywały bólu w odróżnieniu od dzieci z kolką, które reagowały jeszcze większym płaczem.
Wczesne tygodnie i miesiące rodzicielstwa mogą być trudne dla każdego, ale zwłaszcza dla rodziców, których dzieci mają dłuższe okresy niewyjaśnionego płaczu. Jeśli macie takie dziecko i czujecie się przytłoczeni skontaktujcie się z lekarzem i poproście o wsparcie i przyjaciół.
reklama
Co jeszcze może zadziałać i pomóc uspokoić płaczące niemowlę?
Zmiana pozycji
Najczęściej oznacza to podniesienie maluszka z pozycji leżącej i umieszczenie go na swoim ramieniu. Dzięki temu dziecko może się swobodnie rozejrzeć, może również z tobą nawiązać bliski kontakt wzrokowy, jak również czuje twoją bliskość. Jeden prosty ruch może ukoić twoje płaczące maleństwo.
Powtarzalność
Jeśli coś jest rutynowe to na dzieci działa wyciszająco. Mogą to być dźwięki, dotyk lub zapach. Kołysanki są idealnym przykładem, ponieważ śpiewając powtarzasz zarówno słowa, jak i melodię.
Rytmiczność
Czyli regularne powtarzanie się jednakowych odstępach czasu elementów dźwiękowych
Kiedy śpiewacie kołysankę, muzyka ma rytm Kiedy mamy mówią do niemowląt zazwyczaj używają wyższego tonu głosu. To też sprawia, że dzieci czują się spokojniejsze.
Biały szum
Biały szum jest kombinacją częstotliwości dźwiękowych o równych proporcjach. Wydaje go np. Suszarka bądź samolot podczas startu. Naukowcy przypuszczają, że to dźwięk, który przypomina dziecku szum krwi pępowinowej w łonie mamy. Wielu rodziców zauważa, że biały szum nie tylko wycisza, ale również usypia maluszki.
Bliskość
Bliskość dla niemowląt jest niesamowicie ważna, dlatego zaleca się kangurowanie zarówno wcześniaków, jak i całkowicie zdrowych dzieci – urodzonych o czasie.
Kangurowanie polega na ułożeniu rozebranego do pieluszki maleństwa na twojej klatce piersiowej. Słysząc bicie twojego serca, będąc delikatnie kołysane przez ruch twojej klatki piersiowej i ogrzewając się ciepłem twojego ciała uspokaja się i odpręża.
Sprawdźcie, która z metod zadziała najlepiej. I najważniejsze, jeśli robicie wszystko dobrze, a wasze dziecko nadal płacze, to nie oznacza, że dziecko jest chore, lub nieprawidłowo pielęgnowane. Przytulcie i wytrwajcie. Ten czas płaczu i krzyku minie.