Pielęgnacja buzi niemowlaka - co warto wiedzieć?
Odpowiednia pielęgnacja buzi niemowlaka jest bardzo ważna, ponieważ wpływa nie tylko na wygląd i komfort malucha, ale i kondycję jego skóry oraz zdrowie. Czy wiesz kiedy, jak i czym myć twarz dziecka na co dzień? Jak dbać o oczy, uszy i nosek malucha? Czym smarować buzię noworodka?
Kiedy myć buzię niemowlaka?
Kiedy myć buzię niemowlaka? Najlepiej rano i wieczorem: po porannym karmieniu i po wieczornej kąpieli. Gdy jednak maluch zabrudzi się ulanym mlekiem czy zaślini w ciągu dnia, oczywiście należy przemyć ją od razu.
Najważniejsze, by dziecko podczas zabiegów pielęgnacyjnych w obrębie twarzy dziecka było najedzone i spokojne, czuło się bezpiecznie i komfortowo.
Nie jest dobrym pomysłem, żeby buzię dziecka myć w wanience, podczas kąpieli. Wówczas bardzo łatwo o to, by woda nalała się do oczy czy uszu malucha – i katastrofa gotowa. Optymalnym momentem na pielęgnację jest chwila po kąpieli, kiedy maluszek leży na przewijaku, zawinięty w ciepły ręcznik.
Czym myć buzię niemowlaka?
Czym myć buzię malucha? Do mycia buzi niemowlaka nie trzeba stosować żadnych specjalnych środków pielęgnacyjnych. Wystarczy letnia, przegotowana woda, którą należy nasączyć płatek kosmetycznyi delikatnie przemywać skórę dziecka.
Od czasu do czasu do mycia do pielęgnacji buzi niemowlaka można również użyć emolientu czy płynu micelarnego dla maluszków. Wystarczy nasączyć nim wacik i przemyć twarz dziecka. Płyn nie wymaga użycia wody, nie trzeba go spłukiwać.
Bardzo ważne jest, by pamiętać, że kosmetyki dla małych dzieci nie mogą być przypadkowe. To ważne, by były bezpieczne i delikatnie, przeznaczone dla niemowląt, posiadające atesty. Dzięki temu skutecznie zmywają zanieczyszczenia, ale nie zaburzają fizjologicznego stanu skóry.
Jeśli chodzi o artykuły higieniczne, takie jak na przykład waciki, również najlepiej sprawdzą się produkty stworzone z myślą o najmłodszych konsumentach (np. płatki kosmetyczne dla niemowląt i dzieci). Są miękkie, z delikatnymi brzegami, wykonane z bawełny (najlepiej z organicznej i pochodzącej z kontrolowanych upraw). Do ich produkcji nie mogą być stosowane sztuczne nawozy czy pestycydy. Ważne również jest, by produkt był delikatny, nie podrażniał skóry i oczu, a i się nie rozwarstwiał.
Niektórzy rodzice używają także zwykłych wacików kosmetycznych dostępnych w drogerii (te niestety mogą podrażniać skórę) lub kawałków miękkich materiałów (to rozwiązanie jest zdecydowanie najmniej higieniczne). Z kolei patyczki do uszu "dla dorosłych" w przypadku maluszków mogą być niebezpieczne.
Czym myć buzię noworodka i niemowlaka - domowe sposoby
Mycie twarzy noworodka – jak postępować ze skórą problematyczną? Wielu rodziców do pielęgnacji skóry malucha stosuje domowe sposoby. Jak sprawdza się krochmal, nadmanganian potasu, zioła (takie jak rumianek czy szałwia) oraz mleko mamy?
Krochmal do przemywania twarzy niemowlaka
Przemywanie skóry krochmalem, który pozostawia na skórze cienki film, dzięki czemu chroni naskórek przed utratą wody, sprawdza się w sytuacji, gdy buzia pokryta jest nieestetycznymi zmianami.
Mycie buzi noworodka nadmanganianem potasu
Przemywanie twarzy roztworem nadmanganianu potasu odkaża skórę, pozwala zniwelować krostki i wypryski. To dobry sposób zwłaszcza na zmiany skórne o podłożu bakteryjnym i grzybiczym.
Myciem twarzy mlekiem matki
Mleko matki ma idealny skład, odżywia i chroni dziecko nie tylko od wewnątrz, ale i od zewnątrz. Przemywanie nim twarzy pielęgnuje skórę: zapobiega wysuszaniu, łagodzi podrażnienia, a i zabezpiecza twarz ochronnym filmem. Kobiecy pokarm jest nie tylko łagodny i skuteczny w działaniu, ale i nie wywołuje reakcji alergicznej.
Rumianek i szałwia
Inaczej ma się sprawa z ziołami. W ich przypadku należy zachować ostrożność. Wprawdzie najbardziej popularne w pielęgnacji skóry dzieci rośliny, czyli rumianek i szałwia, mają dobroczynny wpływ na cerę, jednak wrażliwa skóra dziecka może zareagować na nie w sposób niepożądany. Zdarza się, ze kontakt z naparami wywołuje alergię lub podrażnienie.
Jak myć buzię niemowlaka?
Jak myć buzię niemowlaka? To proste. Wystarczy zamoczony w czystej wodzie płatek kosmetyczny, którym przeciera się delikatnie twarz dziecka: czoło, policzki i brodę (zawsze ruchami od wewnątrz do zewnątrz). Nie wolno zapomnieć o zakamarkach za uszami i pod brodą, gdzie często gromadzą się resztki ulanego pokarmu.
Gdy na buzi widoczne są zaschnięte plamki (np. pozostałości mleka po jedzeniu czy wydzielina w kącikach oczu), trzeba przyłożyć na chwilę namoczony wacik. Wówczas zaschnięta papka czy wydzielina namięknie i z łatwością będzie ją można zmyć. Nie wolno zeskrobywać jej paznokciem!
O czym pamiętać, myjąc buzię dziecka?
- Miseczkę z wodą postaw z dala od nóżek i rączek dziecka.
- Miej pod ręką kilka płatków kosmetycznych, by móc je często wymieniać.
- Namoczony w wodzie wacik należy dobrze wyciśnij, żeby woda nie dostała się do uszu maluszka.
Pielęgnacja oczu niemowlaka
Podczas pielęgnacji należy umyć również oczy dziecka. Do tego celu również przydają się płatki kosmetycznenasączone czystą, ciepłą, przegotowaną wodą. Można również użyć soli fizjologicznej. Bardzo ważny jest kierunek przemywania oczek: od zewnętrznego do wewnętrznego kącika (czyli od uszka do noska).
O czym pamiętać?
- Oczy należy przecierać jednym ruchem.
- Do przemywania każdego oczka należy używać czystego wacika, inaczej możemy doprowadzić do infekcji oczu.
Higiena uszu niemowlaka
Myjąc buzię niemowlaka trzeba pamiętać o higienie uszu. Do tego celu nie wolno używać patyczków, ponieważ zbyt głęboko wsadzony może uszkodzić przewód słuchowy dziecka. Ponieważ pielęgnacja uszu niemowlaka ogranicza się do usuwania nadmiaru woskowiny z małżowiny, wystarczy delikatnie przetrzeć ich powierzchnię.
Jak pielęgnować nosek maluszka?
Podczas pielęgnacji twarzy niemowlaka trzeba pamiętać także o nosku. Wprawdzie ten, dzięki błonie śluzowej, oczyszcza się sam w naturalny sposób, niemniej warto go wspierać. Co robić?
Namoczonym w ciepłej wodzie płatkiem kosmetycznym lub wacikiem trzeba przetrzeć nosek i przedsionki obu nozdrzy. Jeśli pojawia się w nim zaschniętą wydzielinę, należy ją delikatnie usunąć. Po usunięciu wydzieliny z noska można wpuścić po kropelce soli fizjologicznej, najlepiej z jednorazowych pojemniczków.
Do oczyszczania noska (jeżeli istnieje taka potrzeba) przyda się także sól fizjologiczna (0,9% roztworu chlorku sodu), jak i roztworu wody morskiej lub preparatu w spreju dla najmłodszych (są oparte na soli fizjologicznej lub wodzie morskiej).
Jeśli dziecko ma katar, zamiast po gruszkę warto sięgnąć po urządzenie (aspiratory mechaniczne i elektryczne), które jest skuteczne, a nie trzeba go wkładać głęboko do noska.
Delikatna skóra bobasa – czym smarować buzię niemowlaka?
Czym smarować twarz noworodka i niemowlaka? Jeśli maluszek ma zdrową cerę, nie potrzebuje żadnych kosmetyków. Warto jedynie zabezpieczać buzię przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie słońca latem i mróz oraz wiatr zimą.
W tym celu należy mieć pod ręką zarówno odpowiedni krem do twarzy z filtrem słonecznym i kremem ochronny (chroniącym przed wiatrem i mrozem). Można też kupić uniwersalny krem do twarzy i ciała niemowląt. doskonałym wyborem są dermokosmetyki, np. emolienty.
Pielęgnacja jamy ustnej noworodka i niemowlaka
Higiena jamy ustnej noworodka powinna rozpocząć się już pierwszego dnia życia. Kluczowe jest przemywanie jej gazą nasączoną przegotowaną, przestudzoną wodą, nawiniętą na wskazujący lub środkowy palec. Wraz z pojawieniem się pierwszego zęba w jamie ustnej powinna pojawić się pierwsza szczoteczka do zębów oraz pasta dla niemowląt.
Czy wiesz, że Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej zaleca stosowanie pasty o zawartości fluoru 1000 ppm już od chwili pojawienia się pierwszego zęba?
Jamę ustną należy czyścić najlepiej po każdym posiłku, obowiązkowo przed położeniem się spać. Bardzo ważne jest, by po tym nie podawać dziecku mleka czy słodzonych napojów, ponieważ przyczynia się to do powstania i bardzo szybkiego rozwoju tzw. próchnicy butelkowej.
Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna obejmować nie tylko mycie zębów i dziąseł, ale także czyszczenie języka (specjaliści zalecają używanie szczoteczki do języka lub specjalnych czyścików do języka). Dobrym pomysłem jest nie tylko przemywanie, ale i wykonywanie masażu dziąseł.
Pielęgnacja i dbałość o higienę oraz zdrowie jamy ustnej w przypadku noworodków i niemowląt jest ważna z wielu powodów. Po pierwsze jej celem jest przyzwyczajanie dziecka do regularnych zabiegów higienicznych. Po drugie to wkład w zdrowie, głównie zapobieganie stanom zapalnym i pojawianiu się niepożądanych zmian, takich jak afty i pleśniawki (u niemowlaka to częsty problem).