Jak pielęgnować oczy niemowlaka?

Jak pielęgnować oczy niemowlaka?

Pielęgnacja oczu to element codziennej pielęgnacji dziecka. Ponieważ oczy malucha są delikatne, wymagają specjalnej troski. Kiedy, czym i jak przemywać oczy niemowlaka? Dlaczego to takie ważne? Kiedy iść do lekarza?

Kiedy i jak myć oczy niemowlaka?

Najważniejsze jest, by oczy niemowlaka przemywać regularnie, najlepiej dwa razy dziennie: rano (po karmieniu) i wieczorem (na przykład przed kąpielą). Ma to związek z tym, że w kącikach oczu gromadzi się naturalna wydzielina, która musi być usuwana. W przeciwnym razie, gdy zaczną się namnażać w niej bakterie, może dojść do infekcji.

Niekiedy u noworodków z kącikach oczu zbiera się biaława wydzielina w sporej ilości. Wówczas należy przemywać oczy kilka razy dziennie - według potrzeby.

Podczas mycia oczu maluch powinien leżeć płasko, na plecach, najlepiej na sztywnym podłożu: przewijaku czy podkładzie na łóżku rodziców. Bardzo ważna jest odpowiednia pozycja. Główkę dziecka należy przytrzymać delikatnie, ale stanowczo, pochylając ją lekko w bok, w zależności od tego, które oko jest myte. Jeśli lewe - na prawo, jeśli prawe – w lewo. To pozwoli uniknąć sytuacji, gdy płyn dostanie się do uszu.

Przemywanie oczu u noworodka nie jest czynnością skomplikowaną. Najważniejsze, by dziecko czuło się bezpiecznie i komfortowo. Dzięki temu zabieg mycia oczu przebiegnie sprawnie i bez stresu.

Czym przemywać oczy niemowlaka?

Noworodkom i dzieciom w pierwszych miesiącach życia oczy należy przemywać płatkiem kosmetycznym namoczonym w przegotowanej, letniej wodzie. Lekarze zalecają również sól fizjologiczną, która można kupić w bez recepty. To nic innego jak wodny roztwór chlorku sodu w stężeniu 0,9%.

Warto wybierać preparaty w jednorazowych plastikowych ampułkach, zwłaszcza takie, które po użyciu można ponownie szczelnie zamknąć. Trzeba pamiętać, by otwartą ampułkę zużyć w ciągu 24 godzin. Płyn ten jest bezpieczny dla oczu nawet małego dziecka.

Ponieważ oczy małego dziecka są delikatne, należy zwrócić uwagę na to, czym się je przemywa. Na pewno nie można używać:

  • mydeł ani produktów kosmetycznych, ponieważ ich składniki mogą podrażnić spojówki,
  • roztworu rumianku, ponieważ dziecko może być na niego uczulone, ponadto zbyt mocny napar z rumianku może szkodzić oczom,
  • nawilżanych chusteczek dla niemowląt,
  • zwykłych chusteczek higienicznych, których drobinki mogą wpaść do oka i podrażnić śluzówki.

Najlepiej sprawdzą się płatki dla niemowląt i dzieci: miękkie, z delikatnymi brzegami, wykonane z bawełny, najlepiej organicznej i pochodzącej z kontrolowanych upraw. Do ich produkcji nie powinny być stosowane sztuczne nawozy czy pestycydy. Ważne również jest, by produkt był delikatny, nie podrażniał skóry i oczu, a i się nie rozwarstwiał (sprawdzają się np. Cleanic Eco Baby). Niektórzy rodzice używają także jałowych gazików.

Jak przemywać oczy niemowlaka?

Przed przystąpieniem do przemywania oczu dziecka należy dokładnie umyć i wypłukać ręce. Kolejnym krokiem jest namoczenie płatka kosmetycznego w wodzie i przetarcie oka: delikatnie, bez tarcia i dociskania. Wystarczy - przy przymkniętych powiekach - przemywać wacikiem zmoczonym w wodzie każdą szparę powiekową.

Od czasu do czasu do wewnętrznych kącików oczu można zakropić po kropelce jałowej soli fizjologicznej. Nie wolno przechowywać otwartej ampułki, ponieważ mogą rozwinąć się w niej bakterie.

Bardzo ważne jest, by oczy przemywać jednym ruchem: od zewnętrznego kącika w kierunku noska. Najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się właśnie w wewnętrznym kąciku oka. Przemywanie w taki, a nie inny sposób, zapobiega przenoszeniu bakterii i brudu na całe oko.

Jeżeli oczy, pomimo przetarcia, wciąż są zanieczyszczone, trzeba przemyć je jeszcze raz - ale uwaga! - wykorzystując do tego celu nowy wacik. To bardzo ważne, by do przemywania każdego oka używać nowego płatka kosmetycznego lub jałowego gazika.

Starszym niemowlętom wystarczy myć twarz pod bieżącą wodą lub w czasie kąpieli.

Kiedy do lekarza?

Jeśli oko niemowlaka łzawi, pojawia się wydzielina, która zmieniła kolor, spojówki są zaczerwienione – należy udać się z dzieckiem do lekarza. Taki stan może być wywołany zakażeniem spojówek.

Musisz wiedzieć, że czasami  u noworodków i niemowląt kanaliki łzowe mogą być niedrożne i zamiast swobodnie odpływać, wypełniają worek spojówkowy. W efekcie może rozpocząć się infekcja bakteryjna. Oko, które jest nieustannie załzawione zaczyna ropieć. Pojawia się żółtawa wydzielina, która wypełnia kanaliki i skleja brzegi powiek oraz rzęsty. W takiej sytuacji lekarz zapewne zaleci masowanie zablokowanego kanalika, a jeśli to nie przyniesie efektu - może się okazać, że potrzebny jest zabieg udrażniający przewód nosowo-łzowy.

Jeśli zauważysz u swojego dziecka wydzielinę, czy zaczerwienienie koniecznie koniecznie skontaktuj się ze specjalistą.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: