Kiedy warto stosować emolienty dla dzieci? O tych rzeczach musisz wiedzieć

Zobacz, co trzeba wiedzieć o emolientach

Kiedy warto stosować emolienty dla dzieci? O tych rzeczach musisz wiedzieć

Kiedy warto stosować emolienty dla dzieci? Czy tylko wówczas, gdy maluch zmaga się z chorobą skóry? Okazuje się, że niekoniecznie. Kiedy zatem sięgać po dermokosmetyki? Dlaczego warto? Zobacz, co trzeba wiedzieć o emolientach.

Skóra noworodków i niemowląt różni się od skóry osób dorosłych. Jest cieńsza, bardziej wrażliwa oraz podatna na wysuszenie i infekcje. Dzieje się tak, ponieważ nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Jej płaszcz hydrolipidowy, a także gruczoły łojowe i potowe dopiero się kształtują. To dlatego, by chronić skórę dzieci przez czynnikami zewnętrznymi, należy dbać o nią w sposób szczególny, a stosowane preparaty zdecydowanie nie mogą być przypadkowe.

Czym są emolienty?

Do mycia, nawilżania i natłuszczania wrażliwej skóry najmłodszych doskonale sprawdzają się emolienty. Co warto o nich wiedzieć?

Pojęcie „emolient” pochodzi z języka łacińskiego. Oznacza substancję zmiękczającą powierzchnię skóry. Emolienty to specjalistyczne oraz hipoalergiczne kosmetyki do pielęgnacji skóry, które zawierają substancje o działaniu silnie natłuszczającym i nawilżającym. To na przykład lanolina, parafina oraz oleje pochodzenia roślinnego, takie jak masło shea, oleje z lnu, wiesiołka, olej sojowy, olej canola, olej kukurydziany, olej macadamia czy wosk pszczeli.

Składniki emolientów

Emolienty to mieszaniny składników hydrofobowych i hydrofilowych. Zwykle są to emulsje olej w wodzie (O/W) lub woda w oleju (W/O), ale także stabilne struktury różne od emulsji, wolne od emulgatorów mieszaniny składników o różnych właściwościach i różnych mechanizmach działania.

Do najważniejszych substancji wchodzących w skład emolientów należą mocznik, substancje okluzyjne, lipidy. Dzięki nim kosmetyk na powierzchni naskórka wytwarza płaszcz, który zapobiega utracie wody poprzez parowanie.

Woda zatrzymana w naskórku przenika do korneocytów, zwiększa ich turgor i objętość, dzięki temu przestrzenie międzykomórkowe ulegają uszczelnieniu, a bariera naskórkowa zyskuje większą integralność. źródło

Najważniejsze składniki okluzyjne to:

  • oleje wodorowęglowe (wazelina, parafina, oleje mineralne),
  • alkohole wielowodorowe (glikol propylenowy),
  • alkohole tłuszczowe (cetylowy, lanolinowy, stearylowy),
  • kwasy tłuszczowe (stearynowy, lanolinowy),
  • fosfolipidy (lecytyna),
  • estry woskowe (lanolina),
  • sterole, woski.

Kolejnymi ważnymi składnikami dobrego emolientu są humektanty, odpowiedzialne za przyciąganie cząsteczek wody z głębszych warstw naskórka, wiązanie ich i utrzymywanie w obrębie warstwy rogowej.

Najczęściej stosowanymi humektantami są:

  • gliceryna (2–10%),
  • mocznik (2–5%),
  • sorbitol,
  • kwas mlekowy,
  • glikol propylenowy,
  • mleczany,
  • hydroksykwasy,
  • kwas hialuronowy.

Inne substancje to:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe,
  • cholesterol,
  • skwaleny,
  • fosfolipidy,
  • sterole.

Emolient może również posiadać składniki o dodatkowych właściwościach, na przykład:

  • przeciwświądowe (mentol, lidokaina, kamfora, polidokanol,),
  • immunomodulujące (polisacharydy),
  • przeciwstarzeniowe (hydroksykwasy, witaminy, retinol, kolagen, kwas hialuronowy),
  • składniki redukujące biofilm bakteryjny,
  • filtry przeciwsłoneczne.

Jak działają emolienty?

Zadaniem emolientów jest przywrócenie i utrzymanie właściwego nawilżenia, natłuszczenia i elastyczności skóry. Po ich zastosowaniu na ciele pozostaje delikatna warstwa, zwana filmem, która stanowi barierę ochronną. Dzięki niej woda zostaje zatrzymana w głębszych warstwach skóry.

Emolienty to substancje do stosowania zewnętrznego, które w dłuższej perspektywie odbudowują barierę naskórkową, ponieważ tworzą specyficzną barierę ochronną na skórze. Tym samym stanowią zaporę dla alergenów.

Ponadto kosmetyki-emolienty dają uczucie gładkości i miękkości skóry, a po wejściu w jej głąb zatrzymują wodę przez blokowanie kanałów, którymi jest wydzielana na zewnątrz (zapobiegają nadmiernej utracie wody zgromadzonej w skórze).

Warto wspomnieć, że te specjalistyczne kosmetyki dodatkowo wyrównują naskórek, działają przeciwzapalnie oraz przeciwświądowo. Ponadto łagodzą istniejące już stany zapalne i podrażnienia.

Emolienty zawierają je całe linie kosmetyków z zakresu pielęgnacji ciała, twarzy i włosów. Można stosować je na co dzień. Kupuje się je w postaci emulsji do kąpieli, balsamów, kremów, maści czy szamponów.

Kiedy warto stosować emolienty dla dzieci?

Emolienty warto stosować zarówno w profilaktyce nawrotów wielu genetycznie uwarunkowanych zmian skórnych, jak i podczas terapii aktywnej dermatoz zapalnych, takich jak atopowe zapalenie skóry (AZS), alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, łuszczyca czy rybia łuska.

Dzięki emolientom możliwa jest redukcja suchości skóry oraz zapobieganie zaostrzeniom choroby. Preparaty te można stosować w monoterapii lub jako uzupełnienie bardziej intensywnego leczenia. Dodatkowo w leczeniu zaostrzeń AZS emolienty zmniejszają ilość stosowanych miejscowo glikokortykosteroidów (GKS). źródło

Ponadto stosowanie emolientów zaleca się dzieciom, ale i dorosłym o skórze bardzo suchej, wrażliwej i delikatnej. Są polecane szczególnie maluchom. Badania dowodzą, że dermokosmetyki chronią rozwijającą się warstwę hydrolipidową naskórka. Są polecane do pielęgnacji skóry dzieci, zwłaszcza niemowląt, których skóra dopiero uczy się swoich funkcji. Ponieważ nie jest jeszcze dojrzała, potrzebuje wsparcia i ochrony.

Ponieważ emolienty blokują częściowo dostęp drażniących substancji do skóry, powinni je stosować zarówno młodsi, jak i starsi mieszkańcy dużych miast, gdzie zanieczyszczenie środowiska jest dotkliwe.

Co warto wiedzieć o stosowaniu emolientów?

Stosując emolienty warto pamiętać, by:

  • nakładać je natychmiast po umyciu skóry. To zapewnia ich optymalne działanie,
  • kosmetyki aplikować czystymi rękami, z przyciętymi paznokciami.
  • przed nałożeniem maści, kremu, balsamu, lotionu czy mleczka warto rozgrzać produkt w dłoniach,
  • zawsze, gdy po zastosowaniu produktu pojawia się szczypanie czy zaczerwienienie, należy zmienić produkt.

Dlaczego warto stosować emolienty dla dzieci?  

Dermokosmetyki są nie tylko skuteczne, ale również naturalne oraz bezpieczne. Składniki podtrzymujące nawilżenie i natłuszczenie skóry, minimalizujące podrażnienia i stany zapalne, a także łagodzące świąd i regenerujące warstwę hydrolipidową skóry w głównej mierze pochodzą z natury.

Emolienty zwykle nie zawierają parabenów, konserwantów i innych sztucznych składników, takich jak aromaty czy barwniki. To dlatego doskonale sprawdzają się zarówno w codziennej pielęgnacji skóry normalnej, jak i w specjalistycznej ochronie skóry zmienionej.

Jak wybrać emolient?

Sięgając po emolient należy zapoznać się z jego składem, ponieważ to on decyduje o właściwościach danego produktu, a także bezpieczeństwie jego stosowania.

Istotne są własności okluzyjne, zawartość humektantów, a także fizjologicznych lipidów naskórka. Warto także zwrócić uwagę na składniki dodatkowe, między innymi beta-glukan i ksylitol. Mają one właściwości silnie nawilżające, antybakteryjne i przeciwzapalne.źródło

Jednocześnie warto pamiętać, że niektóre składniki mogą dziecku nie służyć, wywołać niepożądane objawy czy nasilić chorobę skóry, zamiast ją łagodzić. To dlatego tak ważne jest, by produkt nie zawierał żadnych alergenów czy substancji drażniących, a i by był dobrany do dziecka.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: