Kiedy przewijać maluszka - przed czy po karmieniu?
Jak często i kiedy przebierać oraz przewijać noworodka i niemowlaka? Czy przewijać śpiące dziecko? Jeśli chodzi o zmianę pieluszki, opiekunowie mają mnóstwo pytań i wątpliwości. Nic dziwnego. Niepokój towarzyszy wszystkim świeżo upieczonym rodzicom. Z czasem jednak czynności, które początkowo dostarczają wielu wrażeń niczym ekstremalna przygoda, z czasem stają się rutyną. O czym pamiętać? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Rozwiejemy wasze wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Jak często przewijać maluszka?
Zastanawiasz się nad tym, jak często i kiedy przebierać oraz przewijać noworodka lub niemowlaka? Odpowiedź jest prosta: tak często, jak maluch tego potrzebuje.
Pieluszkę zmienia się zawsze wtedy, gdy jest zabrudzona lub mokra. W przypadku noworodka, zwłaszcza karmionego piersią, który wypróżnia się nawet kilkanaście razy na dobę, przewijanie zdarza się wybitnie często. Z czasem jednak liczba kupek zdecydowanie się zmniejsza. Starszemu dziecku pieluszkę trzeba zmieniać rzadziej, co rodziców z pewnością ucieszy.
- Zakładając, że dziecko jest karmione średnio co 2-3 godziny, z podobną częstotliwością powinna być zmieniana jego pieluszka. Częsta zmiana pieluszki i utrzymywanie małej pupy z dala od wilgoci i zanieczyszczeń to najlepszy sposób dbania nie tylko o nastrój maluszka, ale i o jego skórę, ponieważ zapobiega odparzeniom i infekcjom dróg moczowych.
Dobrą praktyką jest przewijanie noworodka mniej więcej tyle razy, ile jest karmione czy po drzemce. Częsta zmiana pieluchy jest ważna, ponieważ to prosty i najskuteczniejszy sposobów na uniknięcie podrażnień, odparzeń czy pieluszkowego zapalenia skóry. Trzeba pamiętać, że wilgoć pod pieluszką wraz z ciepłem tworzą idealne warunki dla namnażania się drobnoustrojów.
Jeśli chodzi o przebieranie maluszka, to także jest kwestia indywidualna. Ubranko należy zmieniać nie tylko codziennie, ale i za każdym razem, gdy jest mokre czy bardzo zabrudzone (często po karmieniu).
Kiedy przewijać maluszka?
Dylematem rodziców jest również kwestia kiedy przewijać dziecko - lepiej to zrobić przed czy po karmieniu? To zależy. Kluczowe jest obserwowanie zachowania, upodobań i zwyczajów malucha.
Jeśli mowa o przewijaniu planowym, to raczej przed karmieniem. Szczególnie jeśli chodzi o noworodki i niemowlęta w pierwszych miesiącach życia. One częste ulewają pod wpływem gwałtowniejszych ruchów. Poza tym maluszki często zasypiają podczas jedzenia. Dobrze, by w czasie drzemki miały sucho.
Bardzo często u noworodka podczas ssania mleka uruchamia się odruch wydalania. Jeśli maluch ma zwyczaj robienia kupki podczas jedzenia, nie ma sensu przewijanie go przed posiłkiem, by kilka minut później robić to jeszcze raz.
W przypadku przewijania dziecka po karmieniu bardzo ważne jest, by chwilę poczekać. Kiedy dziecku się odbije, trzeba jak najdelikatniej zmienić pieluszkę, unikając uciskania brzuszka.
Czy przewijać śpiącego noworodka?
Jeśli dziecko regularnie zasypia podczas picia mleka, nie należy wybudzać go ze snu, aby zmienić pieluszkę. Warto obserwować zwyczaje dziecka i przewijać go po drzemce lub przed karmieniem.
Co jest potrzebne do zmiany pieluszki? Akcesoria i kosmetyki
Pieluszkę należy zmieniać na przewijaku (przykrytym pieluszką tetrową) bądź na łóżku (na ułożonym podkładzie do przewijania). Miejsce do przewijania powinno być wygodne dla mamy i bezpieczne dla malucha (oraz łatwe do utrzymania w czystości).
Warto również mieć pod ręką kilka akcesoriów i kosmetyki. Potrzebne są:
• pieluszki,
• przegotowana ciepła woda w miseczce,
• płatki kosmetyczne,
• chusteczki nawilżane (na wszelki wypadek). Przez pierwsze tygodnie życia dziecka nie powinno się ich używać, ponieważ mogą podrażnić delikatną skórę maluszka,
• krem ochronny przeciw odparzeniom, maść lub krem na odparzenia (w razie potrzeby).
• czyste ubranko dla dziecka (tak na wszelki wypadek).
Ponieważ dzieci nie lubią gwałtownych zmian, także temperatury, zadbaj o to, by dotyk zimnej chusteczki/nasączonego wacika bądź kontakt z folią, jaką pokryty jest przewijak czy chłód panujący w pokoju, nie dostarczyły mu nieprzyjemnych wrażeń
Jakie preparaty stosować do pielęgnacji skóry niemowlęcia i małego dziecka?
Kosmetyki stosowane do pielęgnacji skóry dziecka, czy to do przewijania, czy kąpania, nie mogą być przypadkowe. Na co zwracać uwagę? Należy przede wszystkim czytać wszelkie treści na opakowaniu (zwracać uwagę, w jakim wieku dzieci mogą z nich korzystać) i informacje dotyczące składu produktu.
- Wybieraj kosmetyki możliwie bezzapachowe i przeznaczone tylko dla niemowląt. Skład takich preparatów zwykle jest dobrany do rodzaju skóry małego dziecka. Pielęgnacja delikatnej skóry wymaga stosowania kosmetyków dostosowanych do wieku pociechy. Jest to istotne ze względu na omówioną na wstępie niedojrzałość i zwiększoną przepuszczalność skóry w okresie wczesnodziecięcym. - prof. dr hab. med. Magdalena Czarnecka-Operacz, dr med. Dorota Jenerowicz [1]
reklama
Przewijanie dziecka – krok po kroku
Jak przewijać dziecko? Choć na początku każdemu rodzicowi wydaje się to strasznie trudne, z czasem czynność powszednieje. Okazuje się, że to nic strasznego.
Przewijanie dziecka krok po kroku wygląda następująco:
1. Najpierw przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria, by mieć je w zasięgu ręki.
2. Umyj ręce.
3. Połóż malucha na przewijaku lub przygotowanym podkładzie na łóżku, podtrzymując jedną dłonią głowę i barki, a drugą plecy.
4. Delikatnie, bez wykonywania gwałtownych ruchów i pociągania, rozepnij w kroku śpioszki czy pajacyk (lub zdejmij spodenki). Uwolnij nóżki i podwiń ubranko powyżej pępka. Jeśli dziecko ubrudziło górną część garderoby, wówczas zdejmij i body, i koszulkę. Jeśli dziecko jest ubrane są warstwowo, zdejmuj każdą z warstw po kolei.
5. Rozepnij pieluchę. Jej przednią część przyłóż do tylnej, zbierając nieczystości.
6. Gdy pupa jest bardzo brudna, najlepiej umyć ją pod bieżącą wodą. Jeśli nie masz takiej możliwości, złożoną i zużytą pieluchę możesz zostawić pod pupą na czas czyszczenia skóry, by nie ubrudzić pieluchy tetrowej czy podkładu na przewijaku czy łóżku.
7. Namoczonym w wodzie wacikiem oczyść skórę: wokół krocza, pośladków i pachwin, u chłopców także wokół moszny i prącia, a u dziewczynek między wargami sromowymi.
Będąc w gościnie, na spacerze czy w podróży możesz użyć chusteczek nasączonych zwykłą wodą lub chusteczek nawilżanych dla niemowląt.
8. Podnieś pupę dziecka. Pamiętaj, by zrobić to prawidłowo. Podsuń rękę pod udo malucha, delikatnie obracając go na bok. Drugą rękę wyczyść dokładnie pośladki. Zrób to samo, obracając malucha w drugą stronę.
Pamiętaj, by podczas wycierania kupy po każdym ruchu użyć świeżego wacika albo nowej chusteczki.
9. Wyrzuć brudną pieluchę. Zwiń ją i odłóż lub włóż do specjalnej torebki na zużyte pieluszki.
10. Osusz skórę dziecka.
11. Warto pozwolić, by maluszek poleżał chwilę bez pieluszki, jeśli tylko warunki panujące w pomieszczeniu są sprzyjające. Pamiętaj, że zmiana pieluchy może być nie tylko codzienną rutyną, ale i super zabawą.
12. Przygotuj czystą pieluszkę. Dłonią lekko unieś bioderka i delikatnie przekręć dziecko na bok, podłóż pieluszkę.
13. Na pupę i pachwiny nałóż krem ochronny przeciw odparzeniom, rozprowadzając go od przodu ku tyłowi. Jeśli skóra jest zaczerwieniona, zastosuj krem lub maść z tlenkiem cynku.
Dzieci rodzą się ze skórą pięć razy cieńszą od naszej, dlatego jest ona podatna na wchłanianie substancji drażniących. Jej ochrona jest bardzo ważna.
14. Zapnij pieluchę – niezbyt ciasno i nie za luźno. Do zapiętej pieluszki powinny wchodzić dwa palce.
15. Jeżeli kikut pępowinowy jeszcze nie odpadł, pieluszkę podwiń pod pępkiem tak, by pozostał on odkryty. W pozostałych przypadkach jej falbanki wywiń na zewnątrz.
Przewijanie noworodka i niemowlaka - o czym musisz pamiętać?
Podczas przewijania noworodka czy niemowlęcia nie wolno odchodzić od niego ani na chwilę.
Zwracaj uwagę na sposób, w jaki trzymasz i przekręcasz dziecko podczas czynności pielęgnacyjnych. Nie podnoś niemowlęcia za nogi, a przetaczaj na boki, podkładając rękę pod jego plecy.
- Podczas zmiany pieluchy nie wolno ciągnąć za nogi dziecka, rozciągać ich na boki, przyginać na siłę. Może to bo-wiem prowadzić do urazów. [2]
Pamiętaj, by dziecko odmywać zawsze ku dołowi. Chłopcom nie wolno ściągać napletka.
Pamiętaj, ze bardzo ważny jest odpowiedni rozmiar pieluszki, a i jej odpowiednie zapięcie. Zbyt luźno zapięta pielucha może sprawić, że jej zawartość wycieknie na zewnątrz. Zbyt ciasna podrażni skórę dziecka i będzie krępować ruchy, nie zapewni optymalnej cyrkulacji powietrza.
W pewnym momencie przyjdzie czas na zmianę pozycji podczas przewijania. Leżenie będzie dla dziecka nie do przyjęcia. Stanie się tak, gdy mały odkrywca zacznie chodzić i się przemieszczać. Pamiętaj, by uprzedać dziecko, że za chwilę będzie przewijane. Zmiana pieluszki będzie odbywać się w pozycji stojącej.
Podczas przewijania noworodka czy niemowlaka staraj się utrzymywać z nim kontakt wzrokowy, mów do niego, opowiadaj i żartuj, a także masuj ciałko. Uśmiechaj się, unikaj nerwowych ruchów i napięcia. To ważne, by przewijanie kojarzyło się dziecku z czymś miłym, a nie stresującym.
Jeśli podczas zmiany pieluszki zauważysz, że skóra maluszka jest zaczerwieniona, nie bagatelizuj tego, zacznij działać. Choć odparzenie wygląda niewinnie, to wywołuje dyskomfort, a i bardzo szybko może się rozprzestrzenić lub zaognić - przejść w pieluszkowe zapalenie skóry.
Jak wygląda odparzenie i kiedy przechodzi w pieluszkowe zapalenie skóry?
Najpierw na wypukłych powierzchniach skóry: na pośladkach i narządach płciowych, pojawia się zaczerwienienie skóry (rumień). Skóra może się złuszczać. Gdy odparzenie pieluszkowe nie jest leczone i się rozwija, pupa malucha staje się żywoczerwona i obrzęknięta, pojawia się stan zapalny, dyskomfort i ból. Mogą także powstać nadżerki, czyli drobne ranki i uszkodzenia naskórka oraz grudki.
Wskutek nadkażenia bakteryjnego czy drożdzakowego na skórze często pojawiają się krostki, strupki, pęcherzyki lub białawy nalot. Pieluszkowe zapalenie skóry jest najczęstszą postacią przewlekłego zapalenia skóry wynikającego z podrażnienia.
Zabezpieczaj skórę dobrym kremem – po każdej zmianie pieluszki. Używaj preparatów pielęgnacyjnych, emolientów, maści przeciw odparzeniom, które zawierają: alantoinę, lanolinę, d-pantenol. Specyfiki przeznaczone dla maluszków pielęgnują ich skórę, pomagają zapobiegać problemom skórnym i łagodzą te, które już się pojawiły.
[1] /www.mp.pl