Co zrobić kiedy dziecko boi się kąpieli?

Co zrobić kiedy dziecko boi się kąpieli?

Zwykle niemowlaki, ale i starsze dzieci, są entuzjastami kąpieli. Niestety niektóre dość niechętnie podchodzą do tego rytuału, jeszcze inne na kontakt z wodą reagują dość histerycznie. W takiej sytuacji wskazane jest znalezienie sposobu na to, aby maluch oswoić się z wodą. Jak przekonać dziecko do kąpieli?

Dlaczego dziecko płacze przy kąpieli?

Kąpiel niemowlaka to nie tylko zabieg pielęgnacyjny, ale doskonała okazja do tego, by być razem, pielęgnować więzi, stymulować rozwój zmysłów, a także doskonale się bawić i uczyć. Niestety nie dla każdego malucha kąpiel to cudowny czas.

Dlaczego dziecko nie lubi się kąpać? Istnieje wiele powodów. Najczęstsze przyczyny to negatywne doświadczenia z poprzednich kąpieli, takie jak woda lub mydło w oczach (szczypanie oczu spowodowane kontaktem z nieodpowiednim mydłem zdecydowanie może wywoływać dyskomfort i płacz u dziecka), zbyt duża ilość wody w wannie, poślizgnięcie się w wannie, za gorąca lub za zimna woda, zachłyśnięcie się wodą, zmiana temperatury, czyli nagłe umieszczenie dziecka w chłodnej wodzie może je przestraszyć.

Strach może być również związany z myciem główki i laniem się wody na twarz czy używaniem prysznica, także niepewnością i zdenerwowaniem rodzica (stresująca jest nie tylko pierwsza kapiel, kąpiel wcześniaka czy kąpiel noworodka. Niektórzy rodzice długo nie czuję się pewnie podczas wykonywania czynności kąpielowych. Dobra wiadomość jest taka, że praktyka czyni mistrza.).

Inne przyczyny strachu przed kąpielą dziecka to:

  • niewygodna wanna: nieodpowiednio zaprojektowana wanna może być niewygodna dla malucha, utrudniając mu wygodne siedzenie,
  • zmęczenie przed kąpielą. To naturalne, że zmęczone dziecko reaguje płaczem na kąpiel,
  • głód. Głodne dziecko może być niespokojne podczas kąpieli i płakać nawet po jej zakończeniu,
  • zbyt długa kąpiel lub brak odpowiedniego okrycia dziecka po kąpieli, które mogą prowadzić do nagłej utraty ciepła, co może wywołać u niego niepokój,
  • problemy skórne, takie jak egzema, alergia czy zmiany AZS (atopowe zapalenie skóry), mogące wywoływać dyskomfort podczas kontaktu z wodą lub mydłem,
  • niechęć do uczucia unoszenia się na wodzie, co wywołuje poczucie zagrożenia i może prowadzić do płaczu podczas kąpieli.

reklama

Co zrobić, gdy dziecko boi się kąpieli?

Jak pomóc dziecku pokonać niechęć do kąpieli? Przede wszystkim warto ustalić przyczynę problemu i podjąć odpowiednie działania w celu jej wyeliminowania. Co robić?

Wybierz odpowiedni czas na kąpiel

Zadbaj o to, aby dziecko było wypoczęte i nie głodne przed kąpielą. Unikaj jednak mycia zaraz po karmieniu. Odczekaj co najmniej 30 minut, aby rozpocząć kąpiel.

Trzymaj się rutyny

Ważna jest stała pora kąpieli. Jeśli trzeba, zmień godzinę kąpieli i wypracuj rutynę, przestrzegaj rytuałów. To pomoże dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo, gdy wszystko będzie znajome i przewidywalne. Najlepiej kąpać dziecko o stałej porze, mniej więcej godzinę po posiłku, przed snem. Wieczorna kąpiel wycisza i odpręża.

Ustaw odpowiednią temperaturę w łazience

Upewnij się, że temperatura otoczenia w łazience jest odpowiednia i komfortowa dla dziecka. Idealnym rozwiązaniem jest ogrzanie pomieszczenia przed kąpielą dziecka poprzez zamknięcie okien lub nawiewników. Można także umieścić grzejnik w łazience. Temperatura w pokoju, w którym będzie kąpane dziecko, nie powinna przekraczać 24°C.

Utrzymuj odpowiednią temperaturę wody

Napełnij wannę ciepłą wodą, ale nie gorącą. Przed umieszczeniem w niej dziecka sprawdź, czy temperatura wody jest odpowiednia (najlepiej za pomocą termometru do wody lub łokcia). Po rozebraniu dziecka należy je natychmiast włożyć do wanny, aby nie było mu zimno. Optymalna temperatura wody do kąpieli to 37°C – nieco więcej niż temperatura ciała malucha.

Zadbaj o miłą atmosferę

Podczas kąpieli bardzo ważna jest także miła, niespieszna atmosfera, która sprzyja relaksowi. Niewskazany jest pośpiech i nerwowość, które sprawiają, że wieczór staje się szorstki i nieprzyjemny.

Czy wiesz, że kąpiel pomaga obniżyć poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, co działa uspokajająco i wyciszająco, a i poprawia jakość snu oraz funkcjonowania?

Stwórz komfortowe warunki, zadbaj o bezpieczeństwo

Kąpiel dziecka jest przyjemna, gdy w łazience nie jest ani za zimno, ani za gorąco, ale i gdy w oczy nie razi ostre światło i nie słychać odgłosów pralki.

Zanim włożysz niemowlaka do wanny, przygotuj wszelkie niezbędne akcesoria. To pozwala uniknąć nerwowego pospiechu, ale i sytuacji, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dziecka.

Wybierz odpowiednią wanienkę i matę do wanny

Wybierz wanienkę o odpowiednim kształcie i teksturze. Możesz także użyć maty do wanny, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo.

Specjaliści zalecają wanienkę z twardego plastiku. Z kolei faktura jej wnętrza powinna być prążkowana lub mieć wzór zapobiegający ześlizgiwaniu się dziecka do wody.

Pamiętaj, że nawet jeśli wybierzesz wannę lub matę o maksymalnej przyczepności, zawsze podpieraj plecy i szyję maluszka. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego.

Dla noworodka niemowląt kup małą wanienkę, która może pomóc mu poczuć się bezpieczniej i wygodniej.

Wybierz odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry

Wybierz łagodne mydło, żel i szampon odpowiednie dla delikatnej skóry dziecka. Najlepsze są delikatne, bezzapachowe kostki myjące lub żele i płyny kąpieli kosmetyki, koniecznie przeznaczone tylko dla niemowląt. Skład takich preparatów zwykle jest dobrany do rodzaju skóry małego dziecka. Mydła i płyny dla dorosłych mogą podrażniać skórę (substancje zapachowe, konserwanty) i zaburzać czynność ochronnej bariery naskórka (inny odczyn kosmetyków dla dorosłych).

Kluczowe jest ich bezpieczeństwo. Kosmetyki dla dzieci, które mają bardzo wrażliwą skórę, muszą być naturalne, bardzo delikatne, pozbawione składników zapachowych i barwników. Wyjątkowej ochrony wymagają dzieci, których skóra jest wrażliwa lub skłonna do alergii, atopii i podrażnień. W ich przypadku konieczne jest zastosowania produktów, które łagodzą zmiany, regenerują naskórek i przywracają kondycję.

W naturalnych kosmetykach dla dzieci świetnie sprawdzają się takie składniki jak:

  • masło shea, które odżywia,

  • masło kakaowe, które nawilża i chroni,

  • olej ze słodkich migdałów, który intensywnie odżywia,

  • olej arganowy, który nawilża i regeneruje,

  • ekstrakt z nasion lnu, który regeneruje barierę lipidową naskórka oraz łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia (sprawdza się w pielęgnacji skóry przy AZS),

  • sok z liści aloesu znany ze swoich właściwości łagodzących.

Delikatnie polewaj dziecko wodą

Unikaj kierowania strumienia wody bezpośrednio na dziecko. Zamiast tego delikatnie polewaj je wodą. Podczas mycia tułowia pamiętaj o podparciu pleców i głowy dziecka.

Jeżeli podczas spłukiwania mydła wodą te dostaną się do oczu, delikatnie wytrzyj twarz suchym ręcznikiem.

Na koniec umyj główkę dziecka

Dopiero po zakończeniu kąpieli dokładnie umyj i opłucz główkę dziecka (nie wcześniej, by zapobiec szybkiemu wyziębieniu).

Zwilż skórę głowy dziecka wodą, nałóż szampon na dłonie i delikatnie masuj skórę głowy. Weź wodę w zagięte dłonie i delikatnie spłucz szampon (w okresie niemowlęcym dziecko zazwyczaj ma jeszcze niewiele włosów, nie trzeba więc stosować szamponu. Wystarczy kosmetyk do mycia ciała).

Upewnij się, że woda z mydłem nie dostała się do oczu, uszu, ust lub nosa. Jeśli maluchowi przeszkadza woda lub piana mydlana spływająca po twarzy, możesz użyć małego ręczniczka (połóż go na czole dziecka) czy ronda kąpielowego (daszek do mycia głowy).

Po kąpieli dziecka owiń je ręcznikiem

Zaraz kąpieli najlepiej owinąć dziecko miękkim, chłonnym ręcznikiem (najlepiej z kapturem), aby zapobiec utracie ciepła. Delikatnie wytrzyj dziecko, po czym je ubierz. Pamiętaj o zabezpieczeniu kremem okolicy pieluszkowej.

Zmień częstotliwość kąpieli dziecka

Niektóre dzieci lepiej znoszą kąpiele, gdy są one mniej częste (mogą płakać tylko podczas częstych kąpieli). Przez pierwszy rok życia wystarczy kąpać dziecko trzy razy w tygodniu. Pomysł, by zrezygnować z kąpieli na kilka dni, aby dziecko zdążyło zapomnieć o przykrych doświadczeniach na przykład z ostatniej kąpieli, może się sprawdzić.

Oswajaj dziecko z wodą

Wyjątkowo niechętne do kąpieli maluszki trzeba oswajać z wodą. W tym celu można na przykład czasem kąpać się razem. Po pewnym czasie dziecko przywyknie do przebywania w wodzie, a gdy poczuje się bezpieczniej, zechce kąpać się samodzielnie.

Spraw, by kąpiel była zabawą

Dla wielu dzieci kąpiel jest nie tylko codzienną rutyną, ale również przyjemnym i relaksującym doświadczeniem, a nawet zabawą. Aby ją "odczarować", w przypadku dziecka, które boi się kąpać, możesz wypróbować różne metody. Jakie są sposoby na idelną kąpiel? Co robić, gdy niemowlę płacze podczas kąpieli? Pomóc może:

 

  • śpiewanie piosenek (np.„Mydło lubi zabawę” Fasolek czy „Piosenkę kąpielową”), recytowanie krótkich wierszyków,

  • tworzenie piany i bąbelków. Wystarczy, że wymieszasz niewielką ilość szamponu dla dzieci z wodą. Uważaj, by nie wydmuchać bąbelków na twarz dziecka lub w okolice oczu.

  • korzystanie z różnych rekwizytów. Pomóc mogą kolorowe zabawki (kaczuszki, statki, kubeczki, fontanny, piłeczki). Obserwowanie, jak zachowuje się woda w kontakcie z myjką czy przelewa się z kubka do kubka dla maluszków bywa fascynującym odkryciem. Zawsze uważnie obserwuj dziecko, aby zapobiec wkładaniu zabawek do ust,

  • jeśli dziecko jest jeszcze za małe, by się bawić, polewaj je wodą, głaszcz, mów i masuj. Kąpiel to doskonała okazja nie tylko do celebrowania bliskości, budowania relacji, ale i stymulacji zmysłów.

Jeśli mimo podejmowanych działań dziecko nadal nie lubi kąpieli lub staje się nadmiernie pobudzone i zdenerwowane, warto skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia rozwiązania problemu.

 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji i opieki nad noworodkiem, wcześniakiem, niemowlakiem, ale i starszym maluchem, koniecznie odwiedź stronę główną Babyboom.pl

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: