Kąpiel wcześniaka

Kąpiel wcześniaka

Pielęgnując noworodka trzeba być ostrożnym i delikatnym, by nie podrażnić i nie uszkodzić jego skóry. Ponieważ skóra wcześniaków jest jeszcze bardziej cienka niż dzieci urodzonych o czasie, a jego układ odpornościowy wciąż nie jest gotowy do pracy, trzeba do sprawy podejść z jeszcze większą rozwagą – ale nie bać się owego kontaktu, nie ograniczać go czy unikać.

reklama

Na co zwrócić uwagę kąpiąc wcześniaka?

Do mycia nie powinno się używać zwykłego mydła, nawet tego dla niemowląt. Przez pierwsze tygodnie zaleca się stosowanie specjalnych płynów lub kostek myjących. Zawierają one syndenty – nowy rodzaj środka myjącego, który nie uszkadza bariery lipidowej naskórka.

Główkę dziecka można myć tym samym środkiem co resztę skóry (dbając o to, aby nie dostał się on do oczu dziecka) lub szamponem – te przeznaczone dla dzieci nie powodują łzawienia.

Twarz dziecka należy myć wacikami i przegotowaną wodą. Oczy myjemy osobnym wacikiem, podobnie nos, policzki, usta i szyję.

Okolice genitaliów należy umyć szczególnie delikatnie, a zarazem starannie – zarówno mycie, jak i spłukiwanie powinno się odbywać od przodu ku tyłowi – także tu warto użyć często zmienianych wacików.

Do kąpania wcześniaków zaprojektowano specjalne wanienki – jest to niewielki pojemnik z siatką rozpiętą na stelażu ukształtowanym w taki sposób, że główka dziecka znajduje się zawsze nad powierzchnią wody. Niewielkie rozmiary wanienki uniemożliwiają głębsze zanurzenie się dziecka, co na pewno uspokaja rodziców.

Jeśli jednak rodzice nie mają do dyspozycji takiej wanienki, a boją się kapać dziecko w typowej wanience, mogą początkowo kąpać maluszka bez jej użycia: rozebrane dziecko układa się na przykrytym pieluchą tetrową lub flanelową przewijaku z ceraty, a następnie stopniowo namydla ciałko i spłukuje, np. przy użyciu delikatnej myjki lub flanelowej szmatki. Należy to robić stopniowo.

Nawet jeśli w pomieszczeniu jest ciepło, części ciała, które nie są w danym momencie myte, powinny być okryte pieluchą, co zapobiegnie wychłodzeniu ciała (pamiętajmy, że wcześniaki mają trudności z regulowaniem temperatury).

Po kąpieli skórę dziecka osusza się poprzez delikatne dotykanie ciała. Nie wolno skóry pocierać ręcznikiem. Na koniec zabezpiecza się skórę przed wysuszeniem oliwką lub odpowiednim mleczkiem.

Przeczytaj artykuł: codzienna pielęgnacja skóry wcześniaka.

Czy ta strona może się przydać komuś z Twoich znajomych? Poleć ją: