Dlaczego karmienie piersią jest ważne?
Karmienie piersią to naturalny sposób żywienia niemowląt, który przynosi im wiele korzyści. Jest ono ważne również dla karmiącej malucha mamy. Dlaczego? Okazuje się, że powodów jest wiele. Przekonują o tym nie tylko lekarze i specjaliści, ale i same mamy.
Dlaczego karmienie piersią jest ważne?
Karmienie piersią jest naturalną odpowiedzią organizmu mamy na potrzeby małego dziecka. Jest ważne, ponieważ umożliwia mu spożywanie pokarmu, który przygotowała dla niego sama natura.
Mleko matki to najzdrowszy, najbardziej wartościowy i najlepiej przyswajalny pokarm dla niemowląt. Jego fenomen związany jest z unikalnym składem, który sprawia, że zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe dziecka.
Dowiedziono naukowo, że podawanie małym dzieciom mleka mamy jest najlepszym ze znanych sposobów żywienia. Żadna sztuczna mieszanka nie jest w stanie odtworzyć jego unikatowych właściwości, zwłaszcza jego właściwości immunologicznych, przeciwzapalnych, enzymatycznych, hormonalnych oraz stymulujących procesy rozwoju komórek i układów.
To dlatego WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i inne autorytety w dziedzinie żywienia zalecają wyłączne karmienie piersią przez 6 pierwszych miesięcy życia dziecka. Można je kontynuować tak długo, jak tego pragną matka i dziecko, do końca 1. czy 2. roku życia dziecka, a nawet dłużej.
Karmienie piersią – korzyści dla dzieci
Mleko mamy wspiera młodego człowieka w rozwoju fizycznym, ale także emocjonalnym i poznawczym. Ma wyjątkowy skład, dzięki czemu zaopatruje organizm dziecka we wszelkie niezbędne składniki, a i ułatwia ich przyswajanie.
Ola: Dlaczego karmię moje dziecko piersią? Cóż, chcę mu dać wszystko to, co najlepsze, najzdrowsze i naturalne.
Kobiecy pokarm zmniejsza także ryzyko wystąpienia wielu chorób - zarówno w okresie karmienia, jak i po jego zakończeniu. Dzięki niemu dzieci są skuteczniej chronione przed zakażeniami dróg oddechowych i uszu oraz biegunką zakaźną, a także uczuleniami i chorobami alergicznymi (takimi jak astma czy atopowe zapalenie skóry). Ma to związek z tym, że wraz z mlekiem matka przekazuje dziecku przeciwciała, które chronią je przed chorobami i alergiami.
Dzieci karmione piersią lepiej się rozwijają, a i rzadziej chorują na niektóre nowotwory (np. chłoniaki czy białaczka), a w późniejszym okresie życia są chronione przed nadwagą, otyłością i cukrzycą. Są także obarczone mniejszym ryzykiem zakażeń dróg moczowych i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych
Agata: Zależało mi na tym, żeby karmić piersią bardzo, bardzo, bardzo - i się udało. Dzięki temu swoje młodsze dziecko karmię już 11 miesięcy. Karmienie piersią to niesamowita rzecz. To nie tylko pożywienie, ale i wiele pozytywnych emocji dla mamy i dziecka.
Nie można zapomnieć, że podczas karmienia między mamą a maluchem tworzy się unikatowa, silna więź. Dzięki temu, że są blisko, dziecko jest spokojne, szczęśliwe i ma poczucie bezpieczeństwa.
Ania: Karmienie jest fantastyczne. Nie ma lepszego sposobu na budowanie więzi z noworodkiem, które jeszcze nie rozumie słów, nie rozpoznaje twarzy. Karmienie piersią umacnia więź między matką a dzieckiem. Kobieta karmiąca piersią łatwiej i szybciej uczy się rozpoznawać sygnały płynące od dziecka. To sprawia, że opieka nad nim staje się łatwiejsza.
reklama
Jakie korzyści odnoszą mamy karmiące piersią?
Fenomen karmienia piersią polega także na tym, że oprócz dziecka korzyści odnosi również sama mama. Przede wszystkim w mniejszym stopniu odczuwa dolegliwości w okresie połogu (oznacza to także mniejsze ryzyko krwawień poporodowych i szybsze obkurczanie macicy po porodzie), a i szybciej pozbywa się dodatkowych kilogramów zgromadzonych podczas ciąży. Nawiązuje również niezwykły kontakt z noworodkiem, a później niemowlakiem.
Nie bez znaczenia jest, że kobieta, która karmi piersią, jest obciążona mniejszym ryzykiem zachorowania:
- na raka piersi i jajnika,
- osteoporozę (tzn. odwapnienie i łamliwość kości)
- nadciśnienia i chorób układu krążenia po menopauzie.
Nie można zapomnieć także o praktycznych aspektach karmienia piersią. Jest ono bowiem nie tylko wygodne, ale i tanie. Mleko mamy jest zawsze gotowe dla dziecka. Nie trzeba się martwić się o zagrzanie butelki, gdy dziecko zgłodnieje. Można nakarmić je poza domem oraz w nocy nie wstając z łóżka, co nie zakłóca nocnego wypoczynku.
Pamela: Karminie piersią jest nie tylko wartościowe dla dziecka, ale i wygodne dla mamy. Nie wyobrażam sobie wstawania w nocy, żeby nakarmić dziecko czy zabierania ze sobą butelek w podróż.
Trudności z karmieniem piersią
Nie każdy początek, a i sama przygoda z karmieniem dziecka jest łatwy. Nie należy się jednak poddawać. Warto zawalczyć i pokonywać kryzysy, chwile zwątpienia, ból brodawek czy nawał pokarmu, traktując ten sposób żywienia oraz swój pokarm jak inwestycję w prawidłowy rozwój maluszka, a także jego zdrowie (i mamy).
Jak sobie pomóc? Warto czytać artykuły, które podpowiadają, jak pokonać trudności z karmieniem piersią, a i prosić o wsparcie położną czy doradcę laktacyjnego. Przede wszystkim należy jednak zachować spokój oraz zadbać o pozytywne nastawienie.
Maja: Nie było to łatwe na początku. To moje pierwsze dziecko, więc musiałam kombinować, co i jak. W szpitalu niestety nikt mi nie podpowiedział, jak ten temat gryźć. Ale jakoś sobie poradziliśmy w miarę szybko. Mały miał duży instynkt ssania, więc nauczyliśmy się siebie po prostu.
Zawsze warto poprosić o wsparcie czy rozwianie wątpliwości specjalistę, a i porozmawiać z lekarzem. To bardzo pomaga.
Ania: Kryzys pojawił się wówczas, kiedy przestałam mieć pewność, że moje dziecko dostaje wystarczającą ilość pokarmu, gdyż dosyć często domagało się piersi. Po konsultacjach z lekarzem, którzy zapewnił mnie, że dziecko rozwija się prawidłowo, ponieważ prawidłowo przybiera na wadze, zaczęłam więcej go przytulać i nosić na rękach, a po jakimś czasie sytuacja się unormowała.
Bibliografia
- Dlaczego warto karmić piersią?, dr med. Magdalena Nehring-Gugulska, lek. Monika Żukowska-Rubik
- Mleko kobiece – „złoty standard” w żywieniu niemowląt. Składniki bioaktywne. dr hab. n. farm. Hanna Mojska, prof. NIZP-PZH
- Mleko matki to fenomen natury dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
- Praktyczne aspekty karmienia piersią oraz sposoby utrzymania laktacji, mgr Anna Pietkiewicz, prof. dr hab. n. med. Agnieszka Kordek
- Karmienie piersią lub mlekiem kobiecym jako złoty standard w żywieniu niemowląt, dr n. med. Magdalena Nehring-Gugulska
- Karmienie piersią – najczęstsze problemy, dr med. Magdalena Nehring-Gugulska, dr med. Anna Oslislo, lek. Monika Żukowska-Rubik